Kto to ma zapłacić?

Rafał Wietoszko
Długi likwidowanego ZOZ-u "ZWM - Gosławice" według zapowiedzi Haliny Żyły, wiceprezyden Opola, miały wynieść około 60 tysięcy złotych. Są prawie dziesięciokrotnie wyższe.

MILIONY NA LIKWIDACJE
W wyniku wejścia reformy zdrowia w Opolu zlikwidowano dotąd dwa zadłużone ZOZ-y: "Grotowice" i placówkę przy ul. Budowlanych. Według informacji nieoficjalnych od 1999 roku kosztowało to budżet Opola 3,7 mln zł. Ostatnie wypłaty (dla pracowników "Grotowic") planowane są na najbliższe dni i wyniosą jeszcze około 85 tysięcy złotych.
Według naczelnik Napierały część tych kosztów likwidacji - zgodnie z przepisami, powinien pokryć budżet państwa. Opole nie dostało z tego tytułu ani złotówki.         

CO Z PRACOWNIKAMI?
ZOZ "ZWM Malinka" przejmie 29 osób spośród 63 pracowników ZOZ "ZWM Gosławice". Zwolnienia obejmą w sumie 19. Pozostali, którzy nie przejdą do nowego pracodawcy, usamodzielnili się, tworząc poradnię rehabilitacyjną w domu "Złota Jesień" i wydzieloną poradnię K.

W lipcu opolscy radni podjęli uchwałę o likwidacji zadłużonego ZOZ "ZWM Gosławice". Jego obowiązki i majątek, według zapisów uchwały, ma przejąć ZOZ "ZWM Malinka". Nowe zasady mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Półtora miesiąca przed tym terminem okazało się, że likwidowana instytucja ma prawie pół miliona złotych długów. Ta kwota to przede wszystkim tzw. koszty pracownicze, czyli odprawy, zaległe trzynaste pensje itp. Według ustawy o zakładach opieki zdrowotnej długi likwidowanej placówki ma pokrywać organ założycielski. W tym przypadku jest nim miasto Opole, tak więc prawie pół miliona złotych powinno zostać wypłacone z opolskiego budżetu.
- Nie jest jeszcze pewne, kto pokryje te zobowiązania - powiedziała nam wczoraj Henryka Napierała, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Opola. - Proszę wziąć pod uwagę, że ZOZ "ZWM Malinka" przejmuje obowiązki i majątek likwidowanej placówki, więc powinien też partycypować w pokrywaniu długów. Będziemy rozmawiać z dyrekcją tego ZOZ-u o tej sprawie.

Podobnego zdania jest Adam Siwerski, skarbnik miejski: - Możemy sprzedać majątek likwidowanego ZOZ-u i uzyskanymi we ten sposób kwotami spłacać długi. Skoro jednak "ZWM Malinka" dostaje majątek i przejmuje pacjentów, to jest jak najbardziej zgodne z prawem, że powinien też partycypować w zobowiązaniach przejmowanej placówki.
ZOZ "ZWM Malinka" płacić nie zamierza. Teresa Poleszuk-Spakowska, jego wicedyrektor i równocześnie opolska radna (w lipcu głosowała za uchwałą o likwidacji), powiedziała wczoraj wprost: - Miasto jest organem założycielskim i to miasto powinno płacić zobowiązania likwidowanego ZOZ-u "ZWM Gosławice". Na lipcowej sesji Halina Żyła, wiceprezydent miasta, mówiąc o długach, stwierdziła, że są niewielkie i być może będą całkiem zniwelowane w trakcie likwidacji. Teraz okazuje się co innego. Dlaczego mamy płacić długi, na których powstanie nie mieliśmy żadnego wpływu?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.