Kuchnia w nowej szacie

Fot. Sławomir Mielnik
Folie cieńsze nadają się np. do odnowienia mebli w przedpokoju, a grubsze - do naklejania na drzwi, szafki i blaty w kuchni, ponieważ są to sprzęty najczęściej użytkowane - mówi Magdalena Jaśkowiec z hipermarketu Obi w Opolu.
Folie cieńsze nadają się np. do odnowienia mebli w przedpokoju, a grubsze - do naklejania na drzwi, szafki i blaty w kuchni, ponieważ są to sprzęty najczęściej użytkowane - mówi Magdalena Jaśkowiec z hipermarketu Obi w Opolu. Fot. Sławomir Mielnik
Zniszczone drzwiczki kuchennych szafek można odnowić w jeden dzień. Wystarczy kupić tylko samoprzylepną folię.

Okleiny samoprzylepne to doskonały sposób na odmianę domowych sprzętów. Nadają się one do dekoracji mebli, kuchennych szafek i blatów, a także do odnawiania drobniejszych przedmiotów. Ponieważ są one odporne na wilgoć, możemy nadać nową szatę nie tylko starej komodzie, ale także bardziej narażonym na zalanie wodą meblom kuchennym czy łazienkowym.

Folia samoprzylepna składa się z dwóch warstw. Wierzchnia jest materiałem dekoracyjnym, pokrytym od spodu klejem. Spodnia, papierowa, pełni tylko funkcję ochronną. Chcąc przylepić folię, odrywamy spodnią warstwę, a wierzchnią starannie dociskamy do odnawianego przedmiotu.

Wybór folii w sklepach jest bardzo duży. Mają one wiele wzorów i faktur: są gładkie, jednobarwne z połyskiem lub matowe oraz wzorzyste, imitujące drewno, kamień, marmur, skórę, ryflowaną blachę, welurową tkaninę czy metal. Możemy nawet kupić folie przezroczyste lub o powierzchni zwierciadlanej. Nie wszystkie folie mają jednakową grubość. Cieńsze nadają się np. do odnowienia mebli w przedpokoju, a grubsze - do naklejania na drzwi, szafki i blaty w kuchni, ponieważ są to sprzęty najczęściej użytkowane.

JAK PRZYKLEJAĆ
- Klejenie folii musi być poprzedzone starannym przygotowaniem mebli. Od tego zależy ostateczny efekt i trwałość nowej powłoki. Powierzchnia musi być idealnie czysta i gładka. Jeśli w meblach są nawet drobne ubytki, musimy je najpierw wypełnić szpachlą i wyrównać powierzchnię. Jeśli szafki mają uchwyty, należy je odkręcić. Całą powierzchnię trzeba starannie wymyć płynem do mycia naczyń oraz wysuszyć.
- Zanim zaczniemy przycinać folię, najpierw musimy wymierzyć powierzchnię. Do przycinania folii nie będzie nam potrzebna linijka ani kątownik, ponieważ większość folii ma na odwrocie podziałkę centymetrową oraz siatkę linii krzyżujących się pod kątem prostym.
- Nie staramy się przykleić od razu całego kawałka folii. To bardzo ważne! Nie odrywamy także z całości papieru. Z przyciętego arkusza odciągamy tylko kilka centymetrów i brzeg folii przyklejamy do brzegu mebla. Stopniowo zsuwamy papier z następnych centymetrów i mocno dociskamy folię, wygładzając powierzchnię przez równomierne przesuwanie po niej miękkiej suchą ściereczki.
- By folia się nie marszczyła na zaokrąglonych bokach blatu lub mebla, trzeba ją ogrzać suszarką do włosów, rozciągnąć i przykleić.
- W trakcie naklejania folii warto szpilką krawiecką oznaczyć miejsca, w które należy wkręcić okucia. Ich wygląd ma niebagatelne znaczenie dla ostatecznego efektu, dlatego najlepiej kupić nowe.
- Foliowane powierzchnie można myć płynem do mycia naczyń i miękką gąbką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska