Kumulacja grudniowych wydatków wpędza w kłopoty finansowe. „Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być trudniejszy"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być jeszcze trudniejszy – prognozuje ekspert.
– Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być jeszcze trudniejszy – prognozuje ekspert. Lucyna Nenow/Polska Press
Kłopotów finansowych z powodu grudniowych wydatków doświadczy w nowym roku większa grupa Polaków, wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Negatywne skutki nadmiernych zakupów świątecznych odczuje 47 proc. osób, z czego 22 proc. do miesiąca, a 19 proc. aż do 3 miesięcy. – W styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo, jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień – komentuje Sławomir Grzelczak.

Przeszacowane budżety świąteczne

Organizacja świąt to finansowe wyzwanie, ale jeszcze większe stanowi to, w jakiej kondycji pozostaną po wszystkim nasze portfele. Odczuwanie skutków nadmiernych wydatków świątecznych w nowym roku deklaruje 47 proc. Polaków - o 3 pkt proc. więcej niż w 2021. Z czego 22 proc. osób będzie je odczuwać do miesiąca, a 19 proc. od 2 do 3 miesięcy – wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor.

Autorzy badania wskazują, że nieznacznie powiększyła się także grupa ankietowanych, której problemy finansowe będą towarzyszyć jeszcze dłużej, bo w przypadku 4 proc. badanych od 4 do 6 miesięcy, a 2 proc. nawet powyżej pół roku. Z kolei kłopotów finansowych niezależnie od długości ich trwania doświadczy większa grupa kobiet niż mężczyzn.

Prawie 80 mld zł długów

– W styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo, jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. Z pewnością rozsądne zarządzanie finansami pozwoli uniknąć wpisu do rejestru dłużników. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor trafiło prawie 21 tys. niesolidnych płatników, to prawie tyle, co w całym roku, a zaległości nowych i wpisanych już wcześniej dłużników wzrosły o ponad 3,7 mld zł – przypomina Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jego zdaniem, w jakim stopniu na tę zmianę wpłynęły święta i grudniowe wydatki, trudno stwierdzić, ale na pewno ich spiętrzenie to jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków.

Wg danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK na koniec listopada br. zaległe zobowiązania 2 682 475 niesolidnych płatników wyniosły prawie 78,3 mld zł. W ciągu 11 miesięcy 2022 roku liczba dłużników zwiększyła się o 20 813 osób, a zaległości pozakredytowe i kredytowe wzrosły w sumie o prawie 5,8 mld zł.

Spłata długów w 2023 roku wśród postanowień

Początek roku to również okazja do przygotowania postanowień noworocznych – obok tych najczęstszych związanych z chęcią zwrócenia większej uwagi na zdrowie, kondycję i czas przeznaczany dla bliskich – znajduje się również potrzeba oszczędzania i uporządkowania domowych finansów.

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, 13 proc. Polaków w ramach postanowień noworocznych planuje spłatę zaległych zobowiązań, w tym 11 proc. spłatę rat kredytów i pożyczek, 2 proc. rachunków a 3 proc. długów u rodziny lub znajomych. 79 proc. Polaków uważa, że nie posiada zaległych zobowiązań, a pozostałe 8 proc. to osoby które, choć posiadają długi, to nie planują ich spłacić, gdyż nie są w stanie.

– Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być jeszcze trudniejszy. Nie dziwi zatem, że postanowienia noworoczne w tej sferze nie należą do najczęstszych. Szanse na uporanie się z zaległymi zobowiązaniami maleją wraz ze wzrostem kosztów życia, dlatego dłużnicy nawet nie podejmują próby poradzenia sobie z nimi – podkreśla Grzelczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kumulacja grudniowych wydatków wpędza w kłopoty finansowe. „Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być trudniejszy" - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska