Kurator przeciw likwidacji szkoły w Strzelcach Opolskich

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Do Zespołu Szkół Specjalnych uczęszcza obecnie ok. 45 uczniów. Po likwidacji placówki będą oni przeniesieni do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leśnicy.
Do Zespołu Szkół Specjalnych uczęszcza obecnie ok. 45 uczniów. Po likwidacji placówki będą oni przeniesieni do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leśnicy. Radosław Dimitrow
Hanna Bilik, kurator oświaty, krytykuje powiat za plany zamknięcia szkoły specjalnej

W piśmie wysłanym do strzeleckiego starostwa kuratorium nie pozostawia suchej nitki na pomyśle władz powiatu. Chodzi o sprawę likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych w Strzelcach Opolskich. Powiat tłumaczy, że musi podjąć taki krok m.in. ze względu na spadającą liczbę uczniów (obecnie uczęszcza tam ok. 45 dzieci) oraz malejące subwencje z budżetu państwa (samorząd dopłaca do szkoły ok. 800 tys. rocznie). Starostwo zamierza od 1 września przenieść niepełnosprawne dzieci do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leśnicy. Problem w tym, że ta druga placówka jest do tego kompletnie nieprzystosowana - osoby poruszające się na wózku mogą mieć problem, żeby dotrzeć do klasy lub skorzystać z toalety.

"Usytuowanie pomieszczeń na wysokim półpiętrze oraz niedostosowanie ich do osób niepełnosprawnych uniemożliwia organizację edukację dla uczniów niepełnosprawnych" - podkreśla Hanna Bilik, opolski kurator oświaty.

Tych problemów nie ma obecnie w strzeleckiej placówce, bo większość sal znajduje się na parterze. Kuratorium zauważa ponadto, że na skutek zmian dzieci będą musiały dojeżdżać do szkoły w Leśnicy po 15 km w jedną stronę, co będzie uciążliwe, a także utrudni niepełnosprawnym dostęp do zajęć terapeutycznych, które prowadzone są w Strzelcach Opolskich. Całościowo zmiany wpłyną negatywnie na poczucie bezpieczeństwa dzieci.

Powiat z zarzutami się nie zgadza. Poinformował kuratorium, że po podjęciu uchwały o zamknięciu szkoły specjalnej zabierze się za zlikwidowanie barier architektonicznych w placówce w Leśnicy. Zobowiązał się także do skoordynowania dowozu wszystkich uczniów i zapewnienia im dobrych warunków do nauki.

Mimo że kuratorium wydało w tej sprawie negatywną opinię, to o przyszłości szkoły decydować będą radni. - Zanim zapadną jakiekolwiek decyzje planujemy zorganizować wycieczkę do szkoły w Leśnicy, przede wszystkim dla rodziców i dzieci, by przekonali się na własne oczy, że panują tam dobre warunki do nauki - przekonuje Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki.

Rodzice zapowiadają, że nie dopuszczą do zamknięcia placówki.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
po

Jest lepper jest gaida inaczej się nie da hehe

G
Gość

GAJDE I LEPERA WRAZ Z CALA MNIEJSZOSCIA PONIEMIECKA TRZEBA WYPIERRRRRRDOLIC ZE STRZELEC OPOLSKICH.

l
lodzia

Szkoła powinna istnieć, zawsze była jest i bedzie. Może należy wykosić co niektórych nauczycieli posiadających wiecej niż jedno zatrudnienie. Szukacie oszczędności, a tymczasem przechodząc obok szkoły można zauważyć skradających się nauczycieli, którzy podczas swoich obowiązków palą papierosy. Kto w takim razie zajmuje się lekcjami? Może to nawet dobrze, ze zamykają tą szkołę, bo co niektórym żyło się tam jak u Pana Boga w ogródku

z
zainteresowany

Szanowni Panowie Starostowie, Szanowni Radni Powiatu Strzeleckiego,
Nie popełniajcie błędu likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych w Strzelcach Opolskich! Likwidacji ZSS sprzeciwia się Kuratorium, negatywną opinię wyraziło wiele autorytetów, a pod „Petycją przeciw likwidacji” podpisali się zarówno mieszkańcy Strzelec, jak i okolicznych wiosek, rolnicy, przedsiębiorcy oraz lekarze, nauczyciele innych szkół i pracownicy naukowi. Sprawa dotyczy likwidacji nie jakiejś jednej z wielu równorzędnych szkół, ale jednej jedynej w powiecie.
Zmarnujecie Państwo pieniądze podatników wydane dotąd na przystosowanie dzieci niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie, gdyż wiele z tych dzieci cofnie się w rozwoju (np. autyści wiele lat oswajani z jednym miejscem), część na pewno będzie dowożona do Opola i pieniądze wyciekną z powiatu wraz z nimi. Część zaś może i przeniesie się do Leśnicy- Ośrodka wychowawczego dla młodzieży o zdecydowanie innych potrzebach edukacyjnych, ale z wypowiedzi wicestarosty Gaidy widać, że i tam nie są bezpieczni (Dwutygodnik Powiatu Strzeleckiego styczeń 2012): wygląda to na systemowe niszczenie szkolnictwa specjalnego w powiecie i zdecydowany brak troski o losy dzieci i sytuację życiową ich rodziców – mieszkańców powiatu.
Panie Wicestarosto Gaida, dlaczego MIJA SIĘ PAN Z PRAWDĄ, wprowadzając w błąd czytelników ww dwutygodnika w sprawie rzekomego nieprzystosowania obecnej Szkoły Specjalnej do dalszej działalności? Sugeruje Pan, że szkole potrzebne są „niezbędne remonty i przebudowa”, a tymczasem Dyrekcja ZSS zapewnia, że wszystkie niezbędne przeglądy są aktualne i ZSS jest dobrze przygotowane do dalszego funkcjonowania. Nikt tam nie oczekuje z Państwa strony wielkopańskich gestów ani nakładów finansowych – po prostu chcemy szkoły w jej obecnym dobrym stanie. Dlaczego z całym przekonaniem mówi Pan, że „upadł projekt prowadzenia szkoły przez stowarzyszenie” – skoro Stowarzyszenie Ósemka prężnie działa (zebrało m.in. już grubo ponad 2 tysiące podpisów pod petycją przeciw likwidacji szkoły) i jest skore przejąć szkołę? Dlaczego nie dać ludziom się zorganizować? Czyżby jednak chodziło o budynek w dobrym położeniu, w sąsiedztwie powiatu? Może wypowiecie się wreszcie, zamiast dawać pożywkę plotkom, na co chcecie przeznaczyć budynek po ewentualnym udanym wypędzeniu stamtąd dzieci? Bo jakoś nie macie Państwo serca do tego sąsiedztwa, oj nie, a przecież jesteście z MOCY PRAWA POWOŁANI do troski o szkolnictwo specjalne, wy natomiast chętniej znajdujecie fundusze jedynie na inicjatywy, DO KTÓRYCH NIE JESTEŚCIE ZOBOWIĄZANI USTAWOWO.
Argument ekonomiczny nie powinien tu w ogóle paść, TO WSTYD ŻEBY PORZĄDNY ŚLĄSKI POWIAT z tradycjami gospodarności niemieckiej nie mógł znaleźć satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania. A to, że PRAWO POZWALA Państwu postąpić wbrew mądrym radom, w tym nawet wytycznym Kuratorium, to jeszcze nie wszystko. Przysłowie mówi, że WSTYD NIE POZWALA. Ja pozwolę sobie przypomnieć zaś, że w historii prawa rozróżniano dwa łacińskie pojęcia prawa- zwykłe stanowione LEX, LEGIS i zawsze wyższe nad nim prawo naturalne, moralne: IUS, IURIS. Zaś jako matka kilkorga dzieci mogę zapewnić, że w czasach kryzysu nie wyrzucam z domu któregoś dziecka i to jeszcze najsłabszego, tak jak wy to chcecie zrobić, a jeśli wdrażam program oszczędności, to NIGDY KOSZTEM DZIECI. Czy naprawdę nie znajdą się fundusze na JEDYNĄ SZKOŁĘ SPECJALNĄ W POWIECIE? Państwa Radnych proszę, by wzięli ten głos pod uwagę. Nie dajcie się zmanipulować – głosujcie zgodnie z Waszym przekonaniem. A czytelników-wyborców zachęcam: sprawdź jak głosował Twój Radny
z wyrazami szacunku Dr hab. Beata Gaj

Z
Zew

Proponuję zlikwidować starostwo i niech sobie powołają stoawrzyszenie. Zobaczymy jak długo będą istnieć i ilu będą mieli pracowników.

g
gość

Ja myślę,że jesli powstanie szkoła stowarzyszeniowa to zostaną ci nauczyciele ,którzy mogą sobie pozwolić na pracę w takiej szkole,nie boją. się wyzwań i nie będą czekaćna dzwonek, by iść do domu.Rodzice takich dzieci zawsze mają pod górkę,także napewno są przygotowani na różne sytuacje i z remontem też sobie jakoś poradzą.Nalepszym rozwiazaniem napewno byłoby utrzymanie szkoły w takiej formie jak dotychczas,jednak wątpię czy to będzie możliwe.

o
obserwator

[Kim jest nauczyciel? Szkoły stowarzyszeniowe dobrze funkcjonują???? Które???Czy ta przy ul. Matejki???Mają stały dochód bo mają stacje diagnostyczną a może ta w Grodzisku? Finansowana przez Mniejszość niemiecką w całości, a może ta spod Częstochowy gdzie nauczyciele są na stawce najniższej średniej krajowej?Nie piszcie bzdur!!!!Przecież te wymienione szkoły to nie szkoły specjalne.Nie czarujcie rodziców, że tak pięknie będzie w szkole stowarzyszeniowej. Powiedzcie im prawdę co ich czeka aby utrzymać taką szkołę!!!!Brawa dla Pani Kurator!!!Szkoła ma pozostać w takiej formie jaką stworzono przed 20 laty dla takich wspaniałych dzieciaków . Precz z myślami o szkole stowarzyszeniowej. Taka szkoła stowarzyszeniowa to może być szkołą tańca, chcesz tańczyć płać, szukaj sponsorów sprzątaj po sobie, remontuj po zajęciach aby obniżyć koszty w ramach oszczędności.

P
Pies Mysliwca
a gdzie te pieniądze się znajdą? milion złotych rocznie będzie z nieba spadał? proszę o konkretne przykłady. pracownicy szkoły już od dawna szukają sponsorów i znaleźć nie mogą.

a może to jedna z tych dwóch mądrych takie głupoty pisze?

A co sie stało z pieniędzmi dzięki którym ta szkoła funkcjonowała przez ..lata? Oszczędności?
Mozna przypomnieć że kiedyś kiedy w strzelcach mieszkało o wiele więcej ludzi obiekt dziesiejszego starostwa służył mieszkańcom miasta i gminy jako osrodek zdrowia , obsługiwał ok 30000 osób/ oraz sanepid przypisana dlka całego powiatu orza liczne labolatoria analityczne a teraz po tak wielkim obiekcie na ktorego utrzymanie wydajemy krocie / ciepło jak w saunie/ błąka sie paru zagubionych gryzipiórkow zatrudnionych z '' klucza -krzyżyka o zniekształconych końcówkach'' na sile szukając sobie roboty.
Oszczędności?
Nale4ży sprzedawać działki / pod garaże/ w tyrybie przetargów nieograniczonych a nie znajomkom zpod znaku ''klucza'' czarnego
Oszczędności?
Należy kontrolowac zatrudnianych pracowników - glównie solidnych slązaków którzy cuklicznie w taki czy inny sposób okradaja starostwo o czy dowiadujemy sie z ogólnopolskich mediów.
A jeżeli starosta i jego solidni slązacy nie wiedzą jak traktuje sie osoby niepełnosprawne to niech zapytają swoich niemieckich mocodawców .
W nimcach taka sytuacja byłaby NIE-DO-PO-MY-ŚLE-NIA.
Tylko te trzy przyklady pozwoliłyby na oczczędności w takiej wysokości ze zabezpieczenie finansowe szkoła dla niepełnosprawnych dzieci starczyłoby na ..100lat.

Pies Mysliwca
u
ula
Reasumując powyższe komentarze na temat likwidacji strzeleckiej szkoły specjalnej uważam że jedynym wyjściem utrzymania szkoły jest utworzenie szkoły stowarzyszeniowej. Straszenie nauczycieli, że stracą na tym, bez karty nauczyciela, przywilejów z tym związanych to bardzo tani chwyt grania na emocjach. Karta nauczyciela to ostatni relikt PRL-u i sądzę że w dobie kryzysu to kwestia czasu kiedy będzie całkowicie zlikwidowana. W obecnych czasach większość firm nie ma zadnych przywilejów i dobrze presperują. Niedopuszczalne jest trwonienie pieniędzy podatników na zaspokajanie własnych aspiracji, zatrudnianie ludzi bez wyraźnej potrzeby, tworzenie "sztucznych" etatów, tylko po to, aby wszyscy widzieli, że coś się robi, a robi się źle, tak jak wygląda to w obecnej sytuacji.
Utworzenie szkoły stowarzyszeniowej to wyjście by przerwać ten absurd gospodarności. Pieniądze na utrzymanie tej szkoły znajdą się, istnieje dużo takich placówek i mają się dobrze.

a gdzie te pieniądze się znajdą? milion złotych rocznie będzie z nieba spadał? proszę o konkretne przykłady. pracownicy szkoły już od dawna szukają sponsorów i znaleźć nie mogą.

a może to jedna z tych dwóch mądrych takie głupoty pisze?
P
Pies Myśliwca
"Tylko matoły likwidują szkoły", "

czego oczekujecie po staroście bez matury ???? , który już w podstawówce był tak wybitnie zdolny ,że przyjęli go jedynie do przyzakładowej zawodówki wapienniczej , gdzie zajecia dydaktyczne odbywały się 2 dni w tygodniu i nie należał tam bynajmniej do uczniów wybitnych .
W tym czasie w Strzelcach było przecież liceum ,technikum , etc. i wielu mieszkańców - autochtonów z okolicznych wiosek mogło się uczyć - przykład p. Ginter Kostrzewa - wybitny inżynier i budowniczy , v-ce burmistrz miasta.

A po kiego marnować czas na naukę ? Wystarczy zapisać sie do mańszości niemieckiej , wytatułowac sobie odpowiedni tatuarz w odpowiednim miejscu , pluć na Polske że za mało kasy wtyka w mańszościowe doopska , gnębić cyganów i niepelnosprawne dzieci i kariera stoi otworem
Pies Myśliwca
G
Gość

"Tylko matoły likwidują szkoły", "

czego oczekujecie po staroście bez matury ???? , który już w podstawówce był tak wybitnie zdolny ,że przyjęli go jedynie do przyzakładowej zawodówki wapienniczej , gdzie zajecia dydaktyczne odbywały się 2 dni w tygodniu i nie należał tam bynajmniej do uczniów wybitnych .
W tym czasie w Strzelcach było przecież liceum ,technikum , etc. i wielu mieszkańców - autochtonów z okolicznych wiosek mogło się uczyć - przykład p. Ginter Kostrzewa - wybitny inżynier i budowniczy , v-ce burmistrz miasta.

c
czytelnik

Reasumując powyższe komentarze na temat likwidacji strzeleckiej szkoły specjalnej uważam że jedynym wyjściem utrzymania szkoły jest utworzenie szkoły stowarzyszeniowej. Straszenie nauczycieli, że stracą na tym, bez karty nauczyciela, przywilejów z tym związanych to bardzo tani chwyt grania na emocjach. Karta nauczyciela to ostatni relikt PRL-u i sądzę że w dobie kryzysu to kwestia czasu kiedy będzie całkowicie zlikwidowana. W obecnych czasach większość firm nie ma zadnych przywilejów i dobrze presperują. Niedopuszczalne jest trwonienie pieniędzy podatników na zaspokajanie własnych aspiracji, zatrudnianie ludzi bez wyraźnej potrzeby, tworzenie "sztucznych" etatów, tylko po to, aby wszyscy widzieli, że coś się robi, a robi się źle, tak jak wygląda to w obecnej sytuacji.
Utworzenie szkoły stowarzyszeniowej to wyjście by przerwać ten absurd gospodarności. Pieniądze na utrzymanie tej szkoły znajdą się, istnieje dużo takich placówek i mają się dobrze.

T
TATA

wicestarosta wprowadza w błąd rodziców i nauczycieli szkoły, za każdym razem zmienia zdanie. Na sesji rady powiatu zaproponował przekształcenie szkoły na stowarzyszeniową, nawet sam zaoferował pomoc a teraz mówi o przeniesieniu do Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Leśnicy, ktore kompletnie nie jest do tego przystosowane, skąd nagle znalazły się pieniądze na zlikwidowanie barier architektonicznych dla leśnickiej placówki! skoro we wszystkich mediach słyszy się o braku funduszy i oszczędnosciach starostwa strzeleckiego. Mowa jest także o przeniesieniu nauczycieli do placówki w Leśnicy,a co zrobią z tamtejszą kadrą pedagogiczną, to jakis absurd, mydlenie oczu i czyms śmierdzi!!!! Komu starostwo zaproponowało kupno budynku szkolnego w centrum strzelec op,
ZOSTAWCIE W SPOKOJU DZIECI I ICH SZKOŁĘ!!!!

M
Mama

Dzieci pokrzywdzone już na starcie swojego życia ponoć mają ogromne prawa do opieki i stworzenia jak najlepszych warunków bytowania. Teoria, mądre slogany przedwyborcze!!!! Kiedy od 20 lat znalazły sobie szkołę, swój dom rodzinny i to w centrum Strzelec chce się im to zabrać. Dzieci upośledzone w stopniu lekkim, umiarkowanym, głębokim , na wózkach inwalidzkich na pewno psują wizerunek miasta, no bo jak takie dzieci mają szkołę naprzeciwko Starostwa w otoczeniu aptek, sklepów i kwitnącego biznesu.!!1
Niech Starosta nie zapewnia, że w Odrodku Szkolno Wychowawczym będą stworzone warunki dla nich. Czy to nie marnowanie pieniędzy podatników Panie Starosto???O transport się Starostwo nie martwi, bo to przecież gmina ma zapewnić dojazd.A co z dziećmi? Najkrótsza droga przez Porębę to 15 km, przez Zalesie 20 km, przez Górę Św. Anny 18km, /zimą te drogi są często nieprzejezdne/ no doliczmy jeszcze km, gdzie dzieci dojeżdżają z innych wsi do Strzelec.Ale cóż to...Starości mają osobistych kierowców a co im tam takie dzieci??? Rada Powiatu niech przemyśli swoją wstępną decyzję o likwidacji szkoły, aby w przyszłości mogli spokojnie popatrzeć w lustro. Nie życzę nikomu dziecka niepełnosprawnego , czasami myślę, że te dzieci są wykorzystywane do chwytów marketingowych, ...tu festiwalik tu olimpiadka...no przecież państwo dba o nie i żal mi tych ludzi, którzy tak myślą. 800 tysięcy brakuje Staroście....śmiechu warte, bo przecież więcej wydają na organizowanie Dni Ziemi Strzeleckiej, Dni Chleba a teraz wirtualne muzeum im w głowie.
Z zamierzenia Rady Powiatu te dzieci mają odbyć drogę resocjalizacji W Leśnicy, bo takie założenia są w Ośrodkach Wychowawczych. Brawo Panowie Starości, brawo Panowie Radni i Panie również...Zrobicie i tak co chcecie, ale zło wyrządzone tym dzieciom i ich rodzicom wróci do Was jak bumerang. Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy i w to głęboko wierzę!

g
gość

W aktualnym stanie rzeczy najlepszym rozwiązaniem dla dzieci (!) jest powołanie Stowarzyszenia...niestety jest ono też niekorzystne dla nauczycieli ....bo nie będą podlegać karcie nauczyciela... i tu jest sedno sprawy :-(

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3