Ponieważ trwają prace nad nowym “Curriculum" na razie nie mogę zdradzić zbyt wiele z tego, co czeka uczestników kolejnego semestru kursów sobotnich - mówi koordynator projektu Ryszard Karolkiewicz.
- Chcemy nawiązać tematycznie do trwającego w metropolii górnośląskiej Roku Rodziny. A także - jak poprzednio - zaprosić do włączenia się do zajęć nie tylko dzieci, ale także ich rodziców i dziadków.
Jednym z punktów ciężkości najbliższego semestru będą zabawy i zabawki. Nie tylko aktualne, ale też zapomniane, a świetne zabawy i “graczki" starszych generacji. Nie braknie też jak co roku nawiązań do wiosennych i letnich świąt: Wielkanocy, Dni Matki, Ojca i Dziecka.
- Do prac nad “Curriculum" pozyskujemy nauczycieli, którzy brali udział w poprzednich edycjach kursów, bo też mogą wiele dobrego wnieść do projektu - dodaje Ryszard Karolkiewicz. - Nie będzie to więc tym razem dzieło jednej osoby. Część treści będzie oczywiście podobna jak w poprzednich latach. Natomiast na pewno nie będą się powtarzać piosenki, zabawy, wiersze czy ćwiczenia. Nikt z uczestników, kto po raz kolejny weźmie udział w zajęciach, nie będzie się nudził. Bo przeżycia będą nowe.
Seminarium wprowadzające dla nauczycieli odbędzie się w Opolu w połowie marca. Tydzień później ruszą pierwsze zajęcia. Podobnie jak w minionym semestrze będą one organizowane w 70 kołach DFK, co oznacza, że obejmą ponad tysiąc dzieci w wieku 6-11 lat.
Koła, które poprzednio brały udział w projekcie zasadniczo mogą liczyć na kontynuację, jeśli tylko uda się im ponownie zebrać 15-osobową grupę i znaleźć nauczyciela, który poprowadzi spotkania oraz zapewnić lokal.
Zarówno one, jak i nowe koła mniejszości, które chciałyby wziąć udział w projekcie po raz pierwszy, powinny się zgłosić jak najszybciej do koordynatora (nr telefonu: 783-262-281, e-mail: [email protected]). Zgłoszenie kół do projektu powinno się dokonać do 10 lutego. Do końca miesiąca należy skompletować grupy uczestników.
- Grupy zasadniczo powinny być 15-osobowe - dodaje Ryszard Karolkiewicz. - Ale nie traktujemy tego sztywno. Przekroczenia o jedną czy dwie osoby są możliwe. Zwłaszcza tam, gdzie w grupach będą rodzeństwa. Nikt nie będzie ich rozdzielał, żeby utrzymać liczbę. Gdzie indziej będzie pewnie dzieci czternaścioro.
Niezmiennie oferujemy atrakcyjne spędzanie czasu w sobotnie przedpołudnia. Zapewniam, że w gronie rówieśników, rodziców i dziadków będzie naprawdę ciekawie. A wszystko to w języku niemieckim. Szczegółowy kalendarz projektu na www.vdg.pl