Kuźnia Młodych Liderów. Rusza 7. edycja projektu

Kuźnia Młodych Liderów
To zdjęcie uczestników VI edycji Kuźni Młodych Liderów nie zostawia  wątpliwości: można tu spotkać naprawdę fajnych ludzi.
To zdjęcie uczestników VI edycji Kuźni Młodych Liderów nie zostawia wątpliwości: można tu spotkać naprawdę fajnych ludzi. Kuźnia Młodych Liderów
Dominika Bassek i Marek Heince, absolwenci Kuźni Młodych Liderów, zapraszają swoich młodszych kolegów do udziału w 7. edycji projektu.

Rekrutację do udziału w Kuźni Młodych Liderów prowadzi Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Siódma edycja odbywać się będzie od kwietnia do października 2014, ale zgłoszenie warto przysłać jak najwcześniej.

Dominika Bassek z Choruli uczestniczyła w poprzedniej edycji KML w roku 2011.
- Nawet bardziej niż zajęcia warsztatowe czy seminaryjne utkwiła mi w pamięci podróż studyjna za zakończenie - wspomina pani Dominika. - Jechaliśmy wtedy do Rumunii i na Węgry.

Ze zdziwieniem w rumuńskim Sibiu (Hermannstadt) zobaczyłam wszechobecne podwójne tablice, które nie budziły żadnych kontrowersji. Porównywałam naszą sytuację - mniejszości niemieckiej w Polsce - do położenia Niemców tam. Okazało się, że w Sibiu Rumuni chętnie głosują w wyborach na mniejszościowych kandydatów, bo ci zwyczajnie potrafią promować miasto i dobrze służą jego ekonomicznemu rozwojowi.

Na Węgrzech świetnie działały mniejszościowe szkoły. A rodzice, Węgrzy bez niemieckiego pochodzenia bez żadnych oporów posyłali do nich swoje dzieci. Rozumieli dobrze, że podwójna matura - niemiecka i węgierska - zwiększy ich możliwości na rynku pracy. Takich obserwacji terenowych żadna nauka nie zastąpi.

Ale pani Dominika w ramach Kuźni i nauczyła się niemało z zakresu autoprezentacji, organizacji grup młodzieżowych, komunikacji, tworzenia programów i projektów. Wzmocniła swą mniejszościową tożsamość, pogłębiła wiedzę z historii Śląska i mniejszości I wykorzystuje to na co dzień.

W rodzinnej Choruli zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia "Wykuwamy przyszłość". W ramach bożonarodzeniowych warsztatów poprowadziła zajęcia z języków niemieckiego i angielskiego.

W Gogolinie weszła do Młodzieżowej Grupy Liderów. Właśnie jej członkowie w czwartek zainaugurują spotkaniem z “Frau Holle" braci Grimm projekt “Cykl czytania bajek po niemiecku dla dzieci z mniejszości niemieckiej"! Uczestniczy także w akcjach organizowanych przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Na studiach (ma za sobą język biznesu, kończy magisterskie studia z europeistyki) działa w Kole Naukowym Europeistów i aktywnie uczestniczy w przyjmowaniu i organizowaniu pobytu gościom z zagranicy.

- Chcę podkreślić, że Kuźnia Młodych Liderów nie jest projektem przeznaczonym wyłącznie dla tych, co lubią wychodzić przed szereg i mają naturalne zdolności przywódcze - zwraca uwagę Dominika Bassek. - Myślę, że sama nie byłam taką osobą. To, że komuś się dziś wydaje, że jest nieśmiały i chętnie się wycofuje, nie znaczy wcale, że w przyszłości nie odnajdzie się dobrze w takiej społecznej i obliczonej na kontakt z innymi działalności - przekonuje.

Na rozpoczynającą się wkrótce siódmą edycję projektu składają się trzy spotkania: dwa warsztaty oraz jedno seminarium. Wszystkie z udziałem ekspertów, polityków, liderów środowiska mniejszości niemieckiej.

Uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. historię Górnego Śląska i dzieje Niemców w Polsce oraz stosunków polsko-niemieckich, ustawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych i etnicznych, działalność mniejszości niemieckiej w Polsce, nabyć umiejętności z zakresu komunikacji międzyosobowej, współpracy w zespole, wystąpień publicznych oraz zarządzania organizacją.

Zakończeniem projektu będzie podróż studyjna do mniejszości niemieckiej mieszkającej w Danii. Podróż taka ma na celu skonfrontowanie doświadczeń uczestników projektu z działaniami i przedsięwzięciami mniejszości narodowych i etnicznych w innych krajach Europy. Będzie okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów z przedstawicielami innych mniejszości, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgnowania i kształtowania kultury i tożsamości, współpracy mniejszości z przedstawicielami większości, dialog międzypokoleniowy, system szkolnictwa, kształcenie językowe.

Projekt adresowany jest do osób w wieku od 18 - 30 lat należących do MN i działających w jej różnych strukturach. Formularz dostępny na stronie DWPN (www.haus.pl) należy odesłać, najlepiej do końca bieżącego tygodnia, na adres: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole. Szczegółowych informacji udziela p. Patrycja Wiencek-Baron, tel.: (77) 402 51 05, e-mail: [email protected].

DWPN realizuje projekt wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera.
- I to jest naprawdę Kuźnia Młodych Liderów - przekonuje i zachęca Patrycja Wiencek-Baron, koordynatorka obecnej edycji projektu. - W ciągu minionych lat pierwsze kroki stawiało tam wielu aktywnych działaczy mniejszości niemieckiej nie tylko z regionu, ale i z całej Polski.

Żywym dowodem na prawdziwość tych słów jest Stefan Heince, lider koła mniejszości niemieckiej w Ochodzach. Pan Stefan uczestniczył w piątej edycji KML w roku 2008.
- Najważniejszym doświadczeniem wyniesionym z Kuźni byli i są inni ludzie - mówi. - Niezależnie od treści zajęć była to okazja, żeby zobaczyć, że nie jestem sam. Jest kilkadziesiąt osób, którym tak samo jak mnie zależy na społecznej integracji środowiska.

Wszyscy mieliśmy dużo chęci. Jedni mogli dodać do nich także doświadczenie, inni musieli je dopiero nabywać. Ale wszyscy byli dla siebie nawzajem wsparciem.
Takie wspólnotowe podejście przydało się bardzo, kiedy po ostatnich wyborach do struktur TSKN Stefan Heince znalazł się na czele koła DFK w Ochodzach.

- Rozumiałem, że wybrano mnie po to, żebym wniósł coś nowego, coś świeżego - relacjonuje Stefan Heince. - Ale jednocześnie wiedziałem, że trzeba uszanować także starszych członków mniejszości i wszystko, co zastałem dobre, zachować. Takie poczucie pewności, rozeznanie, co trzeba zrobić, wyniosłem właśnie z KML.

Po stronie swoich osiągnięć Stefan zapisuje to, że udało mu się jednocześnie zaangażować ludzi i znaleźć źródła finansowania, a w efekcie zorganizować profesjonalną imprezę o charakterze wojewódzkim - festiwal kolęd, który odbywał się w opolskiej szkole muzycznej.

- Soliści i zespoły przyjeżdżały z całego regionu, ale ta impreza od podstaw wyrosła ze struktur naszego koła i to dawało satysfakację - przyznaje pan Heince.

W gminie udało się przygotować olimpiadę dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Startowano indywidualnie i zespołowo - w lekkiej atletyce, siatkówce i w piłce nożnej.
Ale predyspozycje do bycia liderem chyba najbardziej przydały się Stefanowi Heince przy okazji programu ożywiania domów spotkań. Sam zrealizował 6 projektów (wśród nich warsztaty z bastlowaniem z okazji Dnia Dziecka), jako koordynator nadzorował 33 projekty m.in. w gminach Prószków, Tarnów Opolski i Komprachcice.

- Pojawiło się wiele dobrych pomysłów - mówi - jak czytanie bajek w Komprachcicach czy spektakl teatralny przygotowany przez seniorów z DFK Boguszyce. Ale najważniejsze i najradośniejsze jest to, że z roku na rok w programie uczestniczy coraz więcej kół. Nie tylko te najlepsze. Włączają się aktywnie także takie DFK, które przedtem nie miały wcale kontaktów z projektami. Nikomu nie zabraknie więc okazji, by się wykazać. Tym mocniej zachęcam młodszych kolegów, by spróbowali sił w Kuźni Młodych Liderów. Żałować na pewno nie będą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska