Kwalifikacja wojskowa 2020 Opolskie. Roczniki i terminy kwalifikacji wojskowej. Jak przebiega i jakie dokumenty zabrać? [19.2.2020]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Jakie roczniki muszą się stawić do kwalifikacji wojskowej 2020. Terminy kwalikacji wojskowej w 2020 roku. Grzegorz Olkowski
Kwalifikacja wojskowa 2020 rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Obejmie około 210 tysięcy osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2001 roku. Jakie roczniki muszą stawić się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku? Jak wygląda kwalifikacja wojskowa, kto musi się stawić i jakie są kategorie na kwalifikacji wojskowej 2020. Czy potrzebna jest dokumentacja medyczna? Co trzeba ze sobą przynieść na kwalifikację wojskową.

Kwalifikacja wojskowa 2020. Co to jest i kto musi się stawić?

Kwalifikacja wojskowa ma na celu ustalenie aktualnej zdolności do służby wojskowej.

W każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej. Każda osoba, która się stawia do kwalifikacji wojskowej, otrzyma orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej.

Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej ma założoną ewidencję wojskową i dostaje książeczkę wojskową.

Źródło:
TVN 24

Kwalifikacja wojskowa 2020. Roczniki, czyli kto się musi stawić?

Do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku muszą obowiązkowo się stawić:

 • Mężczyźni urodzeni w 2001 roku.
 • Mężczyźni urodzeni w latach 1999-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
 • Osoby urodzone w latach 1999-2000, które:
 1. Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
 2. Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
 • Kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów.
 • Osoby, które ukończyły osiemnaście lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Jak wygląda badanie na kwalifikacji wojskowej 2020?
Jak wygląda badanie na kwalifikacji wojskowej 2020?Marzena Bugala- Azarko / Polska Press

Kwalifikacja wojskowa 2020. Dokumenty i dokumentacja medyczna, które musisz zabrać

Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
 • posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
 • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
 • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły
Co trzeba zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową 2020?
Co trzeba zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową 2020? G

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

 1. Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów oraz poinformowanie o jej przebiegu.
 2. Drugi etap kwalifikacji wojskowej to tworzenie ewidencji – na podstawie dokumentów oraz rozmowy. W kolejnej części komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w dokumenty, stwierdza zdolność do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej:
 • A – zdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej;
 • B – czasowo niezdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju;
 • D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłączeniem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
 • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną.

Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej, są obowiązkowe.

Na osobie wezwanej do kwalifikacji, ciąży także obowiązek przedstawienia komisji lekarskiej, posiadanej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Co sprawdzają na WKU? Zobacz w galerii krok po kroku, jak wygląda kwalifikacja wojskowa

Jak wygląda wojskowa komisja lekarska? Co będą badać, by ust...

Od orzeczenia wydanego przez powiatową komisję lekarską zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania. Odwołanie, kieruje się do wojewódzkiej komisji lekarskiej, za pośrednictwem powiatowej komisji lekarskiej, która orzeczenie wydała. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Osoby, wobec których zostanie orzeczona kategoria zdolności „A" lub „D" do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej i założeniu ewidencji wojskowej, zostają z urzędu przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Swoje orzecznictwo komisja lekarska wydaje na piśmie.

Miejsca i terminy pracy poszczególnych Powiatowych Komisji Lekarskich będą dostępne na stronach internetowych Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

Kwalifikacja wojskowa 2020. Czy trzeba się stawić na wezwanie?

W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta), z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia do stawienia się.

Może też zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wyczaj IP, to się dowiesz

A cała ta akcja dla jednej książeczki, która mi się baaardzo przyda.

P
Pppp
5 lutego, 08:44, Rich:

I znów syf się zaczyna ,nie wiem po co te komisje lekarskie w WKU,mamy już zawodowych to jeszcze im mało niech ludzie co siedzą w Rządzie idą do wojska a nie młodych ściągać . Likwidować WKU w całym kraju .

Zgodzę się z tobą

M
Michael

MUSISZ PRZECZYTAĆ:

Cześć, jestem Michael Traversa Po 3 latach związku z Heleną zerwała ze mną, zrobiłem wszystko, co możliwe, by ją sprowadzić, ale wszystko poszło na marne. Tak bardzo jej pragnąłem z powodu miłości, którą do niej mam, błagałem i składałem jej obietnice, ale odmówiła. Wyjaśniłem mój problem mojemu przyjacielowi, a on zasugerował, że powinienem raczej skontaktować się z rzucającym zaklęcia, który mógłby mi pomóc rzucić zaklęcie, aby ją przywrócić, ale jestem typem, który nigdy wcześniej nie wierzył w zaklęcia, nie miałem wyboru, jak dać mu próbę, skontaktowałem się z rzucającym zaklęcia na jego WhatsApp, i powiedział mi, że nie ma problemu, że wszystko będzie w porządku w ciągu 24 godzin, że mój były wróci do mnie w ciągu 24 godzin po rzuceniu zaklęcia, rzucił zaklęcie i, co zaskakujące w ciągu 24 godzin było około 16.00 07.02.2020. Helena (moja była) zadzwoniła do mnie, byłem tak zaskoczony, że odebrałem telefon i powiedziała tylko, że jest jej tak przykro z powodu wszystkiego, a ona zgodziła się znowu ze mną mieszkać. Byłam bardzo szczęśliwa i poszłam do niej, dlatego znów zaczęliśmy szczęśliwie żyć razem. Od tamtej pory obiecałem, że każdemu, kogo znam, który ma problem z relacją, pomogę takiej osobie, kierując ją do jedynego prawdziwego i potężnego rzucającego zaklęcia, który pomógł mi z moim problemem. Skontaktuj się z Dr Ogundele z WhatsApp lub Viber Chat: 27638836445. E-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com.

S
Swiadomy

A może czas się zastanowić po co jest mobilizacja i komisje lekarskie tak nagle czy oni o czymś wiedzą i powiedzieć nie chcą coś jak przed II ws ten kraj to fikcja podległa Żydom iusa i innym państwom ot cała prawda ale to dzięki wam samym Polacy jesteście nic nieznaczącym narodem i czas abyście zdali sobie z tego sprawę hahahahaha

Ś
Świadomy i wolny

Walcie to ludzie mają 500 idiotow na wiejskiej więc niech Błaszczak ich sobie weźmie i to na stałe, ja czekam aż mi ktoś podeślę jakieś wezwanie podetre sobie nim du... Pe i odeślę hahahahaha

U
UKRYTA PRAWDA

ONI WCISKAJĄ TE WOJSKO NIE PO TO ABY KTOŚ SOBIE POSZCZELAŁ NA KOSZT PAŃSTWA TYLKO PO TO ABY KOGOŚ ZA DARMO W BREW WOLI WYKORZYSTYWAC W JAKIMŚ OBOZIE KONCENTRACYJNYM GDZIE LUDZI SIE JESZCZE ZLE TRAKTÓJE..

- DLA TEGO TO WCISKAJĄ TYLKO MESZCZYZNA I MAŁEJ GRUPCE DZIEWCZYN- KOBIET...ALE DOBROWOLNIE DO WOJSKA POLICJI STRARZY GRANICZNEJ PRZYJMUJĄ WSZYSTKICH BEZ WZGLEDU NA ICH PŁEĆ I WYKSZTACENIE...

S
Stary cap
26 października 2019, 09:29, WIKTOR 84:

TYLKO DLA CZEGO MOGA WSZYSCY BEZ WZGLEDU NA PŁEĆ I KWALIFIKACJE ALE MUSZĄ TYLKO MEZCZYZNI Z MAŁYMI TYLKO WYJĄTKAMI KOBIET..

TO JEST DYSKRYMINACJA - KONSENKWENCJE POWINNY BYĆ DLA WSZYSTKICH KTO SIĘ MIESCIC MOZE W KRYTERIACH..

5 lutego, 22:41, WKU:

WIKTOR 84mm -MEZCZYZNI Z MAŁYMI NIE MUSZOM:)

Właśnie niech dają dziewczyny razem z chłopakami na jedną kompanie i do tych samych sal to by były piekne wspomnienia z wojska chętnie jeszcze raz bym poszedł do takiego syfu he

W
WKU
26 października 2019, 09:29, WIKTOR 84:

TYLKO DLA CZEGO MOGA WSZYSCY BEZ WZGLEDU NA PŁEĆ I KWALIFIKACJE ALE MUSZĄ TYLKO MEZCZYZNI Z MAŁYMI TYLKO WYJĄTKAMI KOBIET..

TO JEST DYSKRYMINACJA - KONSENKWENCJE POWINNY BYĆ DLA WSZYSTKICH KTO SIĘ MIESCIC MOZE W KRYTERIACH..

WIKTOR 84mm -MEZCZYZNI Z MAŁYMI NIE MUSZOM:)

W
Wykrywacz Ciot
5 lutego, 08:44, Rich:

I znów syf się zaczyna ,nie wiem po co te komisje lekarskie w WKU,mamy już zawodowych to jeszcze im mało niech ludzie co siedzą w Rządzie idą do wojska a nie młodych ściągać . Likwidować WKU w całym kraju .

C i o t a detected

Mama cie może obroni

W
Wykrywacz Ciot
1 lutego, 13:43, [wulgaryzm] wojsko:

[wulgaryzm] żołnierzom w dupe, [wulgaryzm] wojsko i ten z[wulgaryzm] kraj. Jak ruskie napadną to palcem nie ruszę w obronie BOLZGI

C i o t a detected

W
Wykrywacz Ciot
1 lutego, 13:43, [wulgaryzm] wojsko:

[wulgaryzm] żołnierzom w dupe, [wulgaryzm] wojsko i ten z[wulgaryzm] kraj. Jak ruskie napadną to palcem nie ruszę w obronie BOLZGI

[wulgaryzm]a tetected

G
Gość

Bardzo dobrze! Do tego "służba zasadnicza" nie koniecznie długa.... 3-6 msc

Żeby wybić z głowy niektórym LGBT i rurki zamiast spodni.....

R
Rich

I znów syf się zaczyna ,nie wiem po co te komisje lekarskie w WKU,mamy już zawodowych to jeszcze im mało niech ludzie co siedzą w Rządzie idą do wojska a nie młodych ściągać . Likwidować WKU w całym kraju .

R
Rob

Ten gościu na zdjęciu to chyba do oddziału kamikadze?

G
Gość

takie foto z tym zdechlakiem nie powinno się ukazać!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3