Kwarantanna domowa. Aplikacja kontroluje już mieszkańców Opolszczyzny

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Pierwsi Opolanie przebywający na kwarantannie domowej w związku z epidemią koronawirusa są już kontrolowani za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona.

- Aplikacja jest łatwa w zainstalowaniu, zrobiłam to w niedzielę i już otrzymałam SMS z prośbą o potwierdzenie, że jestem w domu - mówi jedna z opolanek przebywających w odosobnieniu. - Wróciłam z Niemiec w ubiegłym tygodniu i od tej pory jestem na kwarantannie w swoim mieszkaniu.

Do tej pory na Opolszczyźnie na łamaniu zasad kwarantanny opolscy policjanci przyłapali sześć osób. Na tę chwilę w województwie opolskim poddanych jest niej ok. 1300 osób.

Na szczęście w ostatniej dobie nie odnotowaliśmy przypadku łamania kwarantanny domowej - mówi podinspektor Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Przestrzeganie kwarantanny do tej pory kontrolowali policjanci, którzy wizytowali miejsca przebywania osób, które są jej poddane. Teraz pomoże w tym aplikacja "Kwarantanna domowa".

Jak działa aplikacja?

Aplikacja dostępna jest na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Ministerstwo Cyfryzacji, które dostaje informację o osobach objętych kwarantanną, wysyła SMS zachęcający do ściągnięcia i zainstalowania programu.

Każdy, kto zainstalował i aktywował aplikację, będzie otrzymywał codziennie prośbę o wykonanie zadania - bardzo prostego i zawsze takiego samego, zrobienia zdjęcia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

Pomoże w tym (zrobione przy aktywacji aplikacji) zdjęcie referencyjne, do którego będą porównywane kolejne przesyłane fotografie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania wiadomości SMS. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą.

Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Tak jak do tej pory, policjanci odwiedzać będą również osoby poddane kwarantannie, które aplikacji nie zainstalują.

Apka to nie tylko nadzór

Aplikacja "Domowa kwarantanna" daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki niej szybko można skontaktować się także z pracownikiem socjalnym.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bobo
23 marca, 20:03, Gość:

No tak, a jak ktoś nie ma telefonu. ma bardzo stary model albo nie ma internetu w telefonie (jak ja), to co wtedy?

To sobie kup nowy

G
Gość

No tak, a jak ktoś nie ma telefonu. ma bardzo stary model albo nie ma internetu w telefonie (jak ja), to co wtedy?

G
Gość

Po 20min przypomnienie i kolejne 20 min czasu a później zanim przyjedzie patrol kolejne 20min. W tym czasie zdąży wrócić z zakupów i powie że spał. Wystarczy naklejka na drzwi a sąsiedzi sami dopilnują żeby nie wychodził

G
Gość
23 marca, 18:06, Gość:

W Austrii 3500 euro kary i jest porządek w Polsce żadnych kar nie ma i jest biedota

W Czechach jest 118 tysięcy euro

G
Gość

W Austrii 3500 euro kary i jest porządek w Polsce żadnych kar nie ma i jest biedota

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie