Kwarantanna domowa przy koronawirusie. Czy grozi ci kwarantanna albo nadzór epidemiologiczny? Jakie są zasady kwarantanny? [18.03.2020]

js
Kwarantanna przy koronawirusie. Co to znaczy? Zasady kwarantanny
Kwarantanna przy koronawirusie. Co to znaczy? Zasady kwarantanny 123rf
Przez wzgląd na epidemię koronawirusa rząd wzmacnia starania przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby Covid-19. GIS przypomina, że w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz może zdecydować o hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie takiej osoby. Weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Przewiduje ona m.in. możliwość wprowadzenia pracy zdalnej lub wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół lub przedszkoli. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie domowej? Jakie są jej zasady?

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat dotyczący ewentualnej kwarantanny lub izolacji osoby chorej lub podejrzanej o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. O czym powinieneś wiedzieć?

Kwarantanna domowa – kogo dotyczy? Jakie są jej zasady?

Zgodnie z informacjami GIS o pozostanie w domu oraz poddanie się kwarantannie domowej może zostać poproszona każda osoba, która:

  • w ciągu ostatnich 14 dni była w regionie, który jest podejrzany o obecność koronawirusa SARS-CoV-2;
  • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2;
  • pracowała lub była odwiedzającym w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem.

Jeśli w trakcie kwarantanny pojawią się objawy grypopodobne (gorączka, kaszel, duszności oraz problemy z oddychaniem), trzeba koniecznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.

Minister Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Gazeta.pl precyzował:

Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to proszę być odpowiedzialnym i nie narażać innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać pod Kodeks karny. Apeluję o rozsądek i odpowiedzialność. Nie wolno nam wychodzić po bułki do sklepu, nie możemy wychodzić z psem, nie możemy wyjść do kina, a takie przypadki były w innych krajach.

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych obowiązkowa kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny jest nakazywana przez organy inspekcji sanitarnej przez okres nie dłuższy niż 21 dni (licząc od ostatniego dnia styczności).

Ponadto: obowiązkowa kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny mogą być stosowane wobec tej samej osoby więcej niż raz – do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Kwarantanna domowa a zasiłki. Czy przez kwarantannę stracisz pieniądze?

ZUS wydał oficjalny komunikat w sprawie kwarantanny, izolacji lub hospitalizacji. Urząd potwierdza, że osoby chore lub podejrzewane o zakażenie mają prawo do świadczeń. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Za okres kwarantanny bądź izolacji przysługują (na ogólnych zasadach):

  • wynagrodzenie za czas choroby;
  • zasiłek chorobowy lub opiekuńczy;
  • wypłacany przez pracodawcę lub ZUS.

Jak tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego:

Decyzję o kwarantannie bądź izolacji można dostarczyć pracodawcy bądź do placówki ZUS już po zakończeniu odosobnienia, w zależności od tego, kto jest płatnikiem świadczeń. Jeżeli lekarz uzna, że z racji hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny uzasadnione jest wystawienie zwolnienia lekarskiego i je wystawi, to będzie ono podstawą do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Oczywiście ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.

Ponadto! Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli dziecko musi podlegać izolacji lub kwarantannie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał tym rodzicom, którzy muszą zająć się dzieckiem ze względu na zamknięte przedszkole, żłobek lub szkoła.

Komisja Europejska odwołuje zamówienie 300 mln szczepionek

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A Katedra Wawelska i Muzeum Katedralne na Wawelu są czynne dla zwiedzających. Największy odsetek turystów poza Polakami stanowią tam Włosi. I co wy na to?

Dodaj ogłoszenie