Kwarantanna. W każdym powiecie w województwie opolskim zostały wyznaczone miejsca kwarantanny

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
pixabay
Wojewoda opolskim zlecił starostom powiatowym przygotowanie miejsc kwarantanny na wypadek konieczności odosobnienia większej grupy w związku z zagrożeniem koronawirusem.

- W zależności od wielkości powiatu w wyznaczonych budynkach musi się zmieścić 100 - 200 osób - powiedział wojewoda.

Byłyby one wykorzystywane w sytuacji, kiedy na pewien czas trzeba byłoby odizolować grupę osób, wśród której znalazłaby się osoba podejrzewana o zakażenie koronawirusem.

- Takich miejsc powinno być co najmniej 50, tyle ile mieści się w autokarze, żebyśmy mogli zareagować na podobną sytuację, do jakiej doszło niedawno w Polsce, że w autokarze znalazł się pasażer z podejrzeniem zakażenia - mówił Adrian Czubak.

Dr n. med. Anna Matejuk, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, dodała, że w tym przypadku wszystkich podróżujących izolowana na 8 godzin do czasu uzyskania wyników badań.

- Przygotowane przez starostów budynki muszą mieć pokoje wyposażone w węzły sanitarne, żeby odizolowane osoby nie miały ze sobą kontaktu i możliwości zakażania nawzajem - wyjaśniała dyrektor Matejuk.

Jeden z samorządowców przyznał, że wskazanie takich budynków nie jest proste, szczególnie w powiatach, które nie dysponują np. akademikami czy dużymi obiektami noclegowymi.

Od niedzieli, 15 marca od godziny 0:01, Polska zamyka na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Ograniczone zostaje funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>

Stan zagrożenia epidemicznego. To musisz wiedzieć!

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Opole powinno być przygotowane na przyjęcie 300 takich osób na kwarantannę zbiorową. Sanepid weryfikuje wytypowane przez samorząd budynki.

Np. w powiecie prudnickim częściowe potrzeby ma zabezpieczyć schronisko młodzieżowe, w nyskim - ośrodki turystyczne.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska