Tradycja ozdabiania ulic kwiatowymi dywanami kultywowana jest na wsiach w powiecie strzeleckim z okazji Bożego Ciała. Z relacji starszych mieszkańców wynika, że pierwsze takie kobierce były tkane już ponad 100 lat temu.
Wszystko zaczęło się od przyozdabiania ołtarzy płatkami kwiatów na Boże Ciało - z czasem ozdób przybywało, a dywany stawały się coraz dłuższe i bardziej okazałe.
Dziś ta tradycja jest żywa m.in. w
- Kluczu
- Zimnej Wódce
- Olszowej
- Zalesiu Śląskim
Obecnie każda z rodzin mieszkająca w tych miejscowościach ma ustalony konkretny fragment ulicy, który przystraja - najczęściej przed własnym domem.
- Utrzymywanie tej tradycji przez tyle lat wynika z głębokiej wiary parafian - zauważa ks. Józef Żyłka, proboszcz parafii w Kluczu. - Cieszymy się, że wysiłek mieszkańców został zauważony.
Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury będą debatować w grudniu nad wpisaniem tradycji układania kwiatowych dywanów na Reprezentacyjną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Stanie się to w dniach 13-18 grudnia, na sesji tej organizacji. W poniedziałek opublikowana zostały został wstępny projekt decyzji w tej sprawie.
- Jeśli się uda, to będzie to ogromna nobilitacja dla mieszkańców i szansa na promocję regionu - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Obecność na liście umożliwia też staranie się o granty na podtrzymanie tradycji.
Zdobienie ulic kwiatowymi dywanami już teraz przyciąga do podstrzeleckich wsi turystów. Przyjeżdżają oni w Boże Ciało m.in. z województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, a także z Niemiec. Turyści opowiadają zazwyczaj, że przyjechali nie tylko zobaczyć kwiatowe dywany, ale także uczestniczyć w mszy.
Przedstawiciele gminy Ujazd już zapowiedzieli, że jeśli tradycja trafi na listę UNESCO, to utworzą na miejscu muzeum, które będzie można zwiedzać także poza Bożym Ciałem - motywem przewodnim mają być właśnie kwiatowe dywany.
Opolska tradycja nie jest jedyną, nad którą pochylą się przedstawiciele UNESCO. Oprócz kwiatowych dywanów opiniowana będzie ponadto: kaligrafia arabska, wzory Dumbara Rata Kalala ze Sri Lanki, tradycyjne ubranie Al Toub ze Sudanu, śpiew Falak z Tadżykistanu, taniec Nora z Tajlandii, tatarskie rękodzieło Ornek, sztuka Bakhshi z Uzbekistanu oraz sztuka Xòe z Wietnamu.
Spośród polskich tradycji, na liście UNESCO znajduje się tylko krakowskie szopkarstwo.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót