Kwietniki do ogrodu i domu. Jakie kwietniki warto wybierać (ZDJĘCIA)

Agata Kaźmierczak
Kwietniki z naturalnych materiałów dobrze współgrają ze wszystkimi roślinami.
Kwietniki z naturalnych materiałów dobrze współgrają ze wszystkimi roślinami. Magdalena Kmita-Kulesza
Któż z nas nie kocha kwiatów? Ich kolory i zapachy często wpływają na nas kojąco. Ale czy potrafimy dobrać do nich odpowiedni kwietnik, by je wyeksponować? Zobacz, czym kierować się przy wyborze kwietników.

Kwietnikiem nazywamy miejsce w ogrodzie obsadzone kwiatami. Ale nie tylko. Kwietnik to także pojemnik na kwiaty bądź przedmiot, dzięki któremu możemy eksponować roślinność i ustawiać ją w odpowiednim, wybranym przez siebie miejscu.

Kwiaty sadzimy nie tylko na rabatach. Równie pięknie wyglądają w kwietnikach, zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Barwna flora wprowadza nas w pozytywny nastrój, a nasze otoczenie dzięki kwiatom zyskuje na oryginalności. Sęk jednak w tym, by do kwiatów dobrać odpowiedni kwietnik.

Odpowiedni kwietnik, czyli właściwie jaki? Taki, by współgrał z rośliną, ale nie tylko. Musi pasować również do wnętrza mieszkania czy stylu ogrodu.

Kwietniki dzielimy na wiszące i stojące. Te zna każdy z nas. Możemy również wyodrębnić takie, na których organizujemy zieleń i służą jako stojak i dekoracja, ale też takie, w które roślinność sadzimy bezpośrednio.
Kwietnikiem może stać się wszystko

Wystarczy pomysł, aby dać przedmiotom „drugie życie". Przede wszystkim kwietnik powinien być dekoracyjny. Ma stanowić ozdobę samą w sobie. Sposobem na nudę w ogrodzie jest samodzielne wykonane kwietnika. „Mieszkaniem" dla kwiatów może stać się wszystko – stara skrzynia, opony, torby a nawet konewka czy np. stary rower. Wystarczy tylko odrobina chęci i dobry pomysł, by stworzyć takie cudeńka. Znacznie ciekawiej wyglądają kwiaty, kiedy wyeksponujemy je dzięki kwietnikom o nietypowych kształtach.

Kwietniki ze starych opon czy rowerów, w pniu drzewa świetnie wkomponują się w tło ogrodu w stylu wiejskim. Kwietniki wykonane z drabin czy skrzyń będą idealną ozdoba ogrodu w stylu prowansalskim. By stworzyć klimat ogrodu holenderskiego kwietnikami stać się mogą kolorowe misy a także drewniane taczki i oczywiście rower, odnowiony, pomalowany, koniecznie z koszykiem obsadzonym np. pnączami. W ogrodzie nowoczesnym, w związku z tym, że panuje w nim minimalizm - kwietniki powinny być równie minimalistyczne co do kształtu i formy. Najlepiej by były to prostokątne pojemniki (bądź w nietypowych kształtach), w odpowiednio dobranym kolorze. W ogrodzie w stylu angielskim powinny zapanować kwietniki wykonane z materiałów raczej naturalnych, z drewna, cegły czy ewentualnie kamieni.

Warto zwrócić uwagę na kwietniki malowane ręcznie. Te będą miały większa wartość, będą na pewno bardziej oryginalne i niepowtarzalne niż kwietniki masowo produkowane. Warto do ogrodu wybierać kwietniki wykonane z materiałów naturalnych, wtedy na pewno będą dobrze harmonizować z roślinnością.

Nie wybieraj kwietnika zbyt pochopnie

Decydując się na kwietnik, zwróć uwagę na styl mieszkania i ogrodu. Współczesne kwietniki są jednocześnie dekoracyjne i funkcjonalne. Pozwalają na zorganizowanie zieleni w domu czy ogrodzie tak, by roślinność wyglądała efektownie, ale nowocześnie. Jednak nad wyborem kwietnika należy się zastanowić.

Najpierw ustalmy roślinność w mieszkaniu a dopiero potem kupmy, lub wykonajmy samodzielnie kwietnik. Pamiętajmy, że ma on stanowić nie tylko organizer dla domowej roślinności, ale także element dekoracji domu czy ogrodu. Jeśli mieszkanie urządzamy w stylu prowansalskim, wybierz kwietnik w takim samym stylu. Mieszanie stylów wprowadzi do pomieszczenia lub przestrzeni chaos.

Wybierz odpowiednie kwiaty do kwietnika

W kwietnikach warto posadzić więcej niż dwa gatunki kwiatów. Powinny one różnić się wielkością i kolorem. Doniczkę dobierajmy tak, by również różniła się kolorem od koloru kwiatów – wtedy sprawimy, że pojawi się ciekawy, przyjemny dla oka kontrast. Rozmaita roślinność nada koloru mieszkaniu bądź ogrodowi. W oponach, które stanowią kwietnik ogrodowy zwykle najpiękniej prezentują się aksamitki. W kwietnikach wiszących w domu i w ogrodzie – pnącza. W mieszkaniu wykorzystajmy florę pnącą, taką jak, np. bluszcz pospolity, filodendron pnący, scindapsus. W ogrodzie – powojniki, wiciokrzewy, winobluszcze, hortensje pnące.

Zwróć uwagę na tworzywo, z którego wykonany będzie kwietnik

Pamiętaj, że współczesna oferta kwietników jest bardzo szeroka. Drewniane, wiklinowe, wykonane ze sznurka czy innych materiałów – stanowią ozdobę samą w sobie. Jednak wybór materiału ma dość duże znaczenie. Do ogrodu świetnie sprawdzą się metalowe czy drewniane. Do mieszkania – wykonane właściwie ze wszystkich materiałów.

Dużym plusem kwietników wykonanych z metalu jest fakt, że zimą możemy swobodnie umieścić w domu, a wiosną z powrotem wynieść do ogrodu. Warto zwrócić także uwagę na powracające do łask kwietniki sznurkowe. Te najczęściej wykonane są ze sznurka poliestrowego. Łatwe w samodzielnym wykonaniu i niezwykle oryginalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kwietniki do ogrodu i domu. Jakie kwietniki warto wybierać (ZDJĘCIA) - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska