Kwitnące murki

Agnieszka Górak architekt krajobrazu
Jest wiele gatunków roślin, które rosną nawet w wąskich szczelinach między kamieniami. Na zdjęciu smagliczka.
Jest wiele gatunków roślin, które rosną nawet w wąskich szczelinach między kamieniami. Na zdjęciu smagliczka.
Nie zawsze radzimy sobie ze zmianą wysokości terenu w naszym ogrodzie. Podwyższone lub lekko zagłębione podjazdy i tarasy wymagają umocnienia skarp. I to w sposób nie tylko skuteczny, ale i efektowny. Przy niewielkich wysokościach doskonałe w tej roli są suche murki.

Suche murki, zwane też kwiatowymi - od obfitości roślin je porastających - są starą metodą na urządzenie i dekorację ogrodu. Doskonale spisują się zarówno na froncie posesji, gdzie są wizytówką ogrodu, jak i w części prywatnej. Pozwalają urozmaicić wystrój ogrodu, nadają mu charakter. Jednocześnie ułożenie suchego murku jest wyzwaniem - trzeba dobrać właściwy materiał skalny, by potem cierpliwie ułożyć z niego malowniczą, niewysoką ścianę, która wyeksponuje urodę kamieni i stworzy dogodne warunki dla rozwoju roślin.

Układanie murku kwiatowego polega na położeniu warstwami ciosanych lub łamanych, płaskich tafli kamiennych. Jak zwykle, najlepszym materiałem są skały występujące w okolicy. Dobrze w tej sytuacji spisują się bazalty, granity, a także piaskowce i wapienie. Nie nadają się natomiast otoczaki pozyskiwane z górskich rzek. Także z głazów i kamieni polnych budowa murku będzie znacznie utrudniona, choć nie niemożliwa.
Jeden murek powinien być wykonany z jednego rodzaju kamienia - pstrokacizna ujmuje mu urody. Można, dla ekspozycji oryginalnego kształtu czy barwy, umieścić w murze pojedynczy, odmienny kamień lub głaz - i na tej różnorodności skał poprzestać. Aby zabezpieczyć stabilność takiej konstrukcji kamienie układamy podobnie jak cegły w murze - z przesunięciem, tak by szczeliny nie zachodziły jedna na drugą. Ważne jest także to, by murek odchylić lekko do tyłu, w stronę skarpy ziemnej - po to, by napierający grunt nie wypchnął murku i ostatecznie go nie zburzył. Optymalne odchylenie waha się od 10 do 20 procent wysokości. Jednocześnie dzięki odchyleniu od pionu rośliny porastające murek mają lepsze warunki wilgotnościowe - woda lepiej wsiąka w szczeliny. Niewysoki - maksymalnie 70 cm - murek nie wymaga mocnych fundamentów i przy stabilnym gruncie wystarczy zagłębić jego stopę - stworzoną z największych płyt kamiennych - na około 30 cm w ziemię. Grubość murku powinna wynosić od 1/5 do 1/3 jego wysokości. Między murkiem a skarpą możemy usypać warstwę piasku - będzie ułatwiała odprowadzenie nadmiernej ilości wody, co zabezpieczy murek przed wymywaniem ziemi ze szczelin.
Murek jest "murowany" na sucho, czyli bez użycia zaprawy. Jej rolę spełnia ziemia gliniasto-liściasto-torfowa, w której mogą rozwijać się korzenie posadzonych w murku roślin. I tu dochodzimy do sedna sprawy - ideą takiego murku jest stworzenie z niego ściany pełnej kwiatów, co mają umożliwić szczeliny w ziemią, większe nisze i wyrwy w murze oraz ziemia skarpy wspieranej przez murek. Jedynie w miejscach zwiększonego obciążenia - na zakrętach, w kątach, gdy linia murku jest łamana, czy przy schodkach przecinających murek, niektóre kamienie łączymy zaprawą cementową.

Do obsadzenia murku doskonałe będą rośliny skalne, których niewielkie korzenie zasiedlą szczeliny oraz większe byliny, płożące jałowce, których korzenie przerosną murek i rozwiną się w skarpie za nim. Sadzenie roślin w murku nie powinno nastręczać problemów - w niewielkich szczelinach umieszczamy malutkie sadzonki rojników, rozchodników, rogownicy, goździków i macierzanek. W większych niszach - musimy to zrobić jeszcze w trakcie układania murku - sadzimy jałowce i bluszcze. Na szczycie murku pozostawiamy sobie nieco miejsca do siedzenia, a pozostałą część obsadzamy, umieszczając w ziemi za murkiem zarówno płożące jałowce, jak i poduszkowe byliny w rodzaju żagwinu, gęsiówki, posłonków, zawciągu i smagliczki. W cienistych miejscach będzie możliwe wprowadzenie paproci, fiołków, dzwonków i skalnic. W naszych warunkach klimatycznych - surowe i suche zimy - nie zawsze udaje się uprawa roślin w pionowej ścianie, za to powinny dobrze rozwinąć się rośliny posadzone na szczycie murku. I to one - niczym przełamująca się fala - będą swą grzywą kwiatów tworzyły główną dekorację roślinną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska