Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu ma dwie nowe pracownie warte 1,6 mln zł

Sławomir Draguła
W ramach projektu „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową” opolskie laboratorium otrzymało m.in. specjalistyczny sprzęt służący do identyfikacji narkotyków.
W ramach projektu „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową” opolskie laboratorium otrzymało m.in. specjalistyczny sprzęt służący do identyfikacji narkotyków. Sławomir Draguła
Dzięki nim łatwiejsza będzie walka m.in. z przestępczością narkotykową oraz cyberprzestepczością.

Nadinsp. Jan Lach, zastępca komendanta głównego policji wziął udział w otwarciu dwóch nowych pracowni w laboratorium kryminalistycznym w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Pierwsza z nich to Pracownia Badań Informatycznych, która jest odpowiedzią na nowe zagrożenia związane z cyberprzestępczością - mówi asp. Karol Brandys z biura prasowego opolskiej policji.

Sprzęt i oprogramowanie o łącznej wartości 80 tysięcy złotych umożliwi policjantom szybkie i efektywne zwalczenie przestępczości internetowej. Dodatkowe 70 tysięcy przeznaczono na zakup kolejnego sprzętu, który pozwoli na ograniczenie kosztownego udziału biegłych zewnętrznych.

W opolskiej komendzie została utworzona też pracownia antroposkopii, która pomoże funkcjonariuszom w odtwarzaniu wyglądu osób, sporządzaniu portretów poszukiwanych i zaginionych, odtwarzaniu wyglądu utraconej biżuterii oraz wykonywaniu progresji wiekowej.

Dodatkowo w ramach projektu „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową” opolskie laboratorium otrzymało specjalistyczny sprzęt służący do identyfikacji narkotyków.

- Kosztował on blisko 1,5 miliona złotych - dodaje aspirant Brandys.

Zakupiono m. in. 10 mobilnych urządzeń do szybkiej identyfikacji narkotyków oraz 5 mikroskopów cyfrowych. W ten sprzęt wyposażono nie tylko pracownię chemii laboratorium kryminalistycznego, ale również powiatowe jednostki policji.

Projekt „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020, realizowany jest od 2015 roku. Projektem objęte są służby kryminalne oraz pionu prewencji po obu stronach granicy polsko-czeskiej.

Zobacz też: Opolskie Info [16.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska