Łąki kwietne i słoneczniki w Opolu. Mieszkańcy dzielnic oddalonych od centrum też chcą takich nasadzeń

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Łąki kwietne i słoneczniki mają się pojawić w Opolu w charakterze pilotażu. Tak wyglądają w Białymstoku.
Łąki kwietne i słoneczniki mają się pojawić w Opolu w charakterze pilotażu. Tak wyglądają w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Opole planuje w tym roku wysianie łąk kwietnych i plantacji słoneczników w szeregu punktów miasta. Radni z klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego pytają, dlaczego takie działania zaplanowano tylko w centrum i na terenie dużych osiedli. - Mieszkańcy innych dzielnic też ich oczekują - zauważają.

Opole planuje zasianie łąk kwietnych i plantacji słoneczników w szeregu punktów miasta. Radni z klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego pytają, dlaczego takie działania przewidziano tylko w centrum i na terenie dużych osiedli.

Łąki kwietne mają powstać na terenie parku sensorycznego na Malince oraz przy ul. Wrocławskiej, za zabytkowym cmentarzem. Ich łączna powierzchnia ma wynieść 1800 metrów kw. Oprócz tego swoją łąkę, wzdłuż ul. Głogowskiej, zasiać ma Miejski Zarząd Dróg.

Z kolei nasadzenia słoneczników ozdobnych przewidziano na szeregu placów w centrum Opola, a także na Zaodrzu, oraz osiedlach Armii Krajowej, Dambonia i Metalchem. Łącznie mają zajmować 300 metrów kw.

Alicja Wiśniewska: Nie tylko centrum i duże osiedla

W interpelacji skierowanej do władz miasta dwoje radnych klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - przewodniczący Piotr Mielec oraz Alicja Wiśniewska - wskazuje, że na podobne nasadzenia oczekują mieszkańcy innych części Opola.

- Takie sygnały docierają do mnie przede wszystkim od osób zamieszkałych na terenie dzielnic, które włączono w granice Opola na początku 2017 roku - mówi Alicja Wiśniewska.

W interpelacji wyliczono Brzezie, Borki, Czarnowąsy, Krzanowice oraz Świerkle. Z terenu „starego” Opola wyliczono Wróblin, Zakrzów i osiedle Chabry.

- Wszyscy mieszkańcy potrzebują zieleni i wskazane jest traktowanie ich jednakowo. Takie nasadzenia nie powinny się ograniczać do centrum miasta i dużych osiedli - twierdzi radna.

Arkadiusz Wiśniewski: To jest pilotaż

Arkadiusz Wiśniewski w odpowiedzi zaznacza, że planowane nasadzenia łąk kwietnych oraz słoneczników mają charakter pilotażowy. Zapowiada, że miasto będzie obserwować czy te przyjmą się zarówno pod względem wizualnym, jak i siedliskowym dla zwierząt.

Prezydent Opola deklaruje, że w razie pozytywnego odzewu ratusz będzie chciał wprowadzić takie ukwiecenia w innych częściach miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska