Łambinowicka wystawa zdobyła prestiżowe wyróżnienie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wystawę można zwiedzać w siedzibie muzeum w Łambinowicach.
Wystawę można zwiedzać w siedzibie muzeum w Łambinowicach. www.cmjw.pl
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Uznanie jury konkursu zdobyła wystawa stała "Po wojnie. Obóz Pracy w Łambinowicach 1945-46".

Opolska placówka otrzymała to prestiżowe wyróżnienie w kategorii "Przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej". Tym samym znalazła się w gronie laureatów konkursu, w którym nagradzane są najwybitniejsze dokonania w sferze działalności muzealnej w Polsce.

Podstawowy cel nagrodzonej ekspozycji to przedstawienie historii Obozu Pracy w Łambinowicach (1945-1946) i jej konsekwencji na tle przemian ustrojowych w Polsce po 1945 r.

Założeniem autorów było pokazanie, że historia tego miejsca daje asumpt także do zastanowienia się nad problemem złożonych losów mieszkańców Śląska i polityki komunistycznych władz wobec mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości niemieckiej. Stąd też pokazanie obozu w Łambinowicach nie w izolacji, ale w łączności z innymi tego typu miejscami w regionie.

W wymiarze szerszym wystawa dotyka problemu dalekosiężnych skutków II wojny światowej, zarówno tych politycznych, do których należy przesunięcie granic Polski i Niemiec oraz związanym z tym faktem wymuszonym transferem ludności, jak i socjologicznych, psychologicznych oraz etycznych.

Historię powojennego obozu pracy pokazano w łączności z tym, co działo się w tym miejscu w latach 1939-1945. Taki sposób prezentacji zagadnienia pozwala z jednej strony uniknąć fałszowania i relatywizowania historii, z drugiej strony ma natomiast duże walory edukacyjne.

Wystawa pokazuje różne płaszczyzny problemu, przedstawia ich genezę i konkretne przykłady, stroniąc jednocześnie od dawania gotowych odpowiedzi i interpretacji. Te ostatnie pozostają w gestii zwiedzających. Tym samym muzeum wpisało się w aktualny w europejskim muzealnictwie nurt, przeciwstawiający się charakterystycznemu dla muzeów narracyjnych przeżywaniu historii, budowaniu jej wyobrażenia za pomocą sugestywnych środków i multimediów.

To nurt, który odrzuca tworzenie wrażenia podróży w tzw. przeszłość, zabiega o ograniczenie komentarzy i określeń wartościujących. Wskazuje na konieczność uważnego stosowania multimediów, które w nadmiarze prowadzić mogą do infantylizacji odbioru. W miejsc odpowiedzi preferuje pytania, dyskusję. Walor edukacyjny takiej wystawy jest nie do przecenienia.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie muzeum w Łambinowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska