Ławeczka dumania

Agnieszka Górak, architekt krajobrazu
Drewniana ławeczka zatopiona w zieleni sprzyja zadumie i podziwianiu piękna przyrody.
Drewniana ławeczka zatopiona w zieleni sprzyja zadumie i podziwianiu piękna przyrody.
Postawmy w ogrodzie coś do siedzenia, a zyskamy miejsce wymarzonego odpoczynku.

Ławka nie jest często stosowanym w naszych ogrodach meblem. Wolimy przenośne plastikowe lub drewniane fotele i leżaki - łatwo je ustawić w dowolnym miejscu, przestawić, schować. Zwalnia to nas z obowiązku wkomponowania tych siedzisk w styl ogrodu w sposób staranny i przemyślany - ustawiamy je tam, gdzie nam wygodniej.
Z ławką jest inaczej. Swym stylem nada charakter miejscu, a swoją lokalizacją trwale zakomponuje zakątek - a to wymaga przemyślanych decyzji. Przy ustawianiu ławki w dużym czy małym ogrodzie ważne jest, by się nam na niej bezpiecznie siedziało. Niech jej zaplecze będzie osłonięte kępą krzewów, wsparte pniem rosnącego nieopodal drzewa. Psychologicznie da to efekt poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też ławki stojące w otwartej przestrzeni powinny "opierać" się o trawnik łatwy do obserwacji.

Aby ławka ściśle i dobrze komponowała się z miejscem, w którym stanie, powinna być stylem dopasowana do charakteru kompozycji. Imitacje historycznych ław, kamienne siedziska, rustykalne czy klasyczne formy - musimy spośród nich wybrać tę pasującą do miejsca. Inaczej zepsujemy cały trud włożony w aranżacje roślinne. Ławka, by spełnić swe zadanie, musi być wygodna. Wiele nowoczesnych ławek, mimo swej urody, nie pozwala komfortowo odpoczywać - nie są ergonomiczne. Siedzisko wygodnej ławy powinno być szerokie na 40-50 cm i lekko odchylone do tyłu, oparcie w dolnej części powinno być cofnięte, a powyżej odchylone tak, by z siedziskiem stworzyć kąt 100-110°. Wszystko po to, by nasz kręgosłup właściwie się układał i był równomiernie obciążony. I dlatego też oparcia pod ręce powinny mieć komfortową wysokość 22-24 cm.

By sprawdzić ławkę, nim ją kupimy, posiedźmy na niej chwilę. I pamiętajmy o tym, że dzieciom nie siedzi się wygodnie na ławkach dla dorosłych - potrzebują swoich małych ławeczek. Ławkę do naszego ogrodu możemy kupić lub zbudować sami. Myślę tu o ławach murowanych, betonowych czy darniowych. Jeśli styl ogrodu wymaga ławy murowanej z cegieł lub kamienia, to wygodę przebywania na niej zapewni drewniane, dobrze wyprofilowane siedzisko lub czasowo układane na niej poduchy. Ławka z betonu to oryginalny i wyjątkowy pomysł, ponieważ dzięki plastyczności tego tworzywa może powstać nietypowe w swej formie siedzisko - rzeźba na dodatek obłożona np. kamienną czy ceramiczną mozaiką. Przypomina się tu zaraz długa i wijąca się ława Antonio Gaudiego z jego parku w Barcelonie. Ponoć chcąc uzyskać jak najwygodniejszą formę, na świeżym jeszcze betonie sadzał swego robotnika, by beton powtórzył jego kształty, przez co ławka stała się absolutnie ergonomicznym meblem.

Innym sposobem na ławkę w ogrodzie możliwym do samodzielnej realizacji jest ława darniowa - mebel o długiej historii, bo sięgającej średniowiecza. Darniowa dlatego, że jej siedzisko pokrywa trawa lub darń z niskich rumianków i innych ziół. Sama zaś obudowa ławy jest murowana lub drewniana. Może to nie najwygodniejsza ława, ale oryginalna i rzadko spotykana.
Nawet najwygodniejsza i najpiękniejsza ławka nie będzie nam pasowała, jeśli siedząc na niej, nie będziemy mogli podziwiać pięknego widoku. W zależności od tego, gdzie ustawimy nasze siedzisko, będzie ono miejscem spotkań albo dającej odpoczynek samotności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska