Łazienka do remontu

Joanna Mentel
Dziś podpowiadamy, jak zrobić - krok po kroku - remont łazienki. Do większości prac trzeba niestety zatrudnić fachowców, ale wybór płytek i aranżacja wnętrza należy do was, zatem do dzieła.

Remont łazienki to dla domowników bolesne doświadczenie. Nie mają się gdzie umyć, a pył i brud panoszą się w całym mieszkaniu. Aby jak najszybciej uporać się z remontem, trzeba wcześniej starannie przemyśleć harmonogram robót.

- Jest łatwiej, gdy łazienkę robimy od zera, czyli zaczynamy od stanu surowego - mówi Tadeusz Konior, właściciel zakładu ogólnobudowlanego w Opolu. - Przy zmianie aranżacji prace trwają nieco dłużej.
Zatem jeśli mamy łazienkę, która czasy świetności dawno ma już za sobą, remont należy rozpocząć od skucia starych kafli. - To ciężka i pracochłonna robota, bowiem płytki kładziono kiedyś na cemencie, który dziś trzeba dokładnie usunąć - tłumaczy Konior.
Następnie wymieniamy rury (na miedziane lub plastikowe) i instalację elektryczną.
- Na tego typu prace trzeba przeznaczyć przynajmniej dwa dni - twierdzi nasz rozmówca. - Ale warto zacisnąć zęby, aby w przyszłości nie było przykrych niespodzianek.

Kolejny krok to sprawdzenie ścian, powinny trzymać pion i mieć proste kąty. Jeśli pojawią się krzywizny, trzeba je wyrównać szpachlówką cementową lub płytami kartonowo-gipsowymi.
Przed położeniem płytek nakładamy na ściany i podłogi hydroizolację (folię w płynie), a narożniki uszczelniamy specjalną taśmą. Płytki nakładamy, zaczynając od ścian, potem kleimy je na podłodze. Po 24 godzinach fugujemy i nakładamy silikon w rogach pomieszczenia.
Na końcu kosmetyka -montaż wanny, muszli, baterii, luster i oświetlenia.
A po jakie rozwiązania aranżacyjne klienci sięgają najczęściej?
- Na topie są duże, rektyfikowane kafle, które można łączyć bezfugowo np. z drobną mozaiką, oryginalna ceramika i nowoczesna armatura - wylicza Krzysztof Stawiarski, kierownik salonów TGS Partner w Opolu i Strzelcach Opolskich.

Tradycyjne prysznice powoli wypierają deszczownice, a krany kaskadowe - wylewki.
- Sporo osób sięga po nowoczesne, odważne rozwiązania i intensywną kolorystykę. Modna jest czerwień, pomarańcz i fiolet - twierdzi Stawiarski. - Ludzie mają pomysły, a my pomagamy im je zwizualizować. Zdajemy sobie sprawę, że dziś aranżacja łazienki stała się równie ważna jak wystrój pokoju.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska