Rozmowa z Urszulą Berkowską, projektantką z firmy Cerpol, dystrybutora płytek ceramicznych i akcesoriów łazienkowych.
- Oferta płytek ceramicznych jest tak bogata, że trudno dokonać wyboru. Czym się powinni kierować klienci?
- Planując nową łazienkę lub jej remont, należy sobie zdać sprawę z tego, komu będzie służyć. Jeśli rodzinie z małymi dziećmi, polecam zapłytkowanie całych ścian, bo te najłatwiej utrzymać w czystości. Kierujmy się także własnym gustem, a nie wzorcami zaczerpniętymi od znajomych. Może ich czerwono-czarna łazienka była piękna, ale zapytajmy siebie, czy naprawdę dobrze się będziemy czuć w takich ostrych barwach.
- Duża łazienka daje nieograniczone możliwości jej zaprojektowania, ale od czego zacząć aranżację blokowej, bardzo małej?
- Od przemyślenia, co zechcemy w niej zmieścić. Jeśli zmuszeni jesteśmy do tego, by stała w niej pralka, wisiały szafki na ręczniki i środki piorące, nie ma sensu marzyć o wielkich roślinnych kompozycjach z kafli, bo i tak zostaną zasłonięte.
- Zapewne w tak małym wnętrzu trzeba też zachować powściągliwość kolorystyczną...
- Zasada jest prosta: ciemne barwy zmniejszają optycznie, a jasne powiększają. Dotyczy to nie tylko ścian, ale także podłogi. Jeśli ktoś zdecyduje się w bloku na czarną łazienkę, to może poczuć się jak w norze.
- Czy to prawda, że do małych łazienek należy dobierać także małe formaty płytek, bo duże jeszcze ją zmniejszą?
- Jest akurat odwrotnie. Wybierając ich wielkość, należy się kierować tym, by nie było przy ich przycinaniu zbyt wielu odpadów, bo to są niepotrzebne koszty.
- Czy powinniśmy planować wstawienie do małej łazienki szafek i umywalki w blacie?
- Tak, bo meble wprawdzie zabiorą część przestrzeni, ale jednocześnie, kiedy pochowamy w nich różnego rodzaju akcesoria łazienkowe, pomieszczenie wyda się większe, ładniejsze, schludniejsze. Meble w łazience są po prostu praktyczne. Uważam, że w ostatnim czasie zbyt mało uwagi przykłada się do tego, co w projektowaniu jest funkcjonalne. Często ludzie korzystają z katalogowych wzorców, w których projektantom chodziło przede wszystkim o efektowną formę. Ale łazienka jest pomieszczeniem, z którego cała rodzina korzysta wielokrotnie, więc oczywiste jest, że powinna być nie tylko ładna, ale też przystosowana do potrzeb domowników, wygodna w użytkowaniu i łatwa do utrzymania w czystości.
- Czy warto urządzić łazienkę stylizowaną - na grecką, rzymską, rustykalną?
- Styl łazienki powinien mieć jakieś odniesienie w pozostałej części mieszkania. Jeśli jest ono utrzymane w stylu nowoczesnym, to barokowa łazienka nie bardzo tam pasuje. Ale ślad lekkiego zauroczenia Dalekim Wschodem po podróży zawsze może się w niej znaleźć
- Jak wykorzystać drewno w łazience?
- Jeśli zdecydujemy się łączyć glazurę z drewnem, to powinno się ono znajdować wyłącznie w jej suchych strefach - nigdy jako obudowa wanny, nad wanną czy umywalką. Nie polecam nawet drewna na podłogę, bo często jest mokre, a drewno może nie być zbyt dobrze zaimpregnowane albo też za mało starannie spojone z kaflami.
- Poproszę o kilka istotnych rad przy urządzaniu łazienki uniwersalnej.
- Stanowczo odradzam umieszczanie wanny na takiej wysokości, by wchodziło się do niej po kilku stopniach. To niebezpieczne. Jeśli już musimy ją umieścić na podeście, powinien on być wyłożony płytkami antypoślizgowymi. Nie polecam też polerowanych płytek na podłogi, a także wanny obudowanej tak, by przypominała sarkofag, bo kanty nie są bezpieczne. Zwłaszcza dla dzieci.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?