Jacek Czaplewski
Djurgarden - Lech Poznań 0:3
Djurgarden - Lech Poznań 0:3 PAP, EPA/Jonas Ekstromer
Lech Poznań awansował do ćwierćfinału Ligi Konferencji i jest to jego największy sukces na arenie międzynarodowej! W rewanżu z Djurgarden wygrał 3:0, a cały dwumecz aż 5:0! Gole w końcówce strzelili zmiennicy: Filip Marchwiński i Nika Kwekweskiri. Wynik ustalił Michał Skóraś. Mistrz Polski miał pełną kontrolę w Sztokholmie, co z pewnością ułatwiła czerwona kartka pokazana dla obrońcy szwedzkiego zespołu pod koniec pierwszej połowy.

Liga Konferencji. Mecz Djurgarden - Lech Poznań 0:3

Obronić dwubramkową zaliczkę, wytrzymać trudy gry na sztucznej murawie i w dymie, a wieczorem bezpiecznie wrócić do Poznania - taki był plan Lecha na czwartek, najważniejszy w historii klubu, bo przesądzający o pierwszym awansie (lub nie) do ćwierćfinału europejskich rozgrywek.

Trener Lecha John van den Brom w porównaniu do pierwszego meczu dokonał tylko jednej zmiany w wyjściowej jedenastce. Zamiast Szweda Filipa Dagerstala na środku defensywy wybiegł Bartosz Salomon.

Długo widoczność na boisku ograniczał dym z rac odpalonych przez ultrasów Djurgarden na rozpoczęcie meczu. Lecha z sektora gości dopingowało natomiast około tysiąca sympatyków.

Mnóstwo sytuacji Lecha na gola

Przed upływem dwóch kwadransów Lech zdążył oddać cztery strzały w tym dwa celne. Grał dobrze, odważnie, bez kompleksów. Słupek obił kapitan Mikael Ishak, a po nim bliski gola bezpośrednio z rzutu rożnego był Pedro Rebocho.

Najlepsze z perspektywy Lecha nadeszło tuż przed końcem pierwszej połowy. To wtedy z kontrą ruszył Afonso Sousa i tuż przed linią wyznaczającą szesnastkę został sfaulowany przez ostatniego obrońcę. Sędzia z Chorwacji pobiegł do monitora VAR, po czym zmienił decyzję o kartce: z żółtej na czerwoną dla Marcusa Danielsona.

W drugiej połowie przewaga Lecha jeszcze bardziej się zarysowała. Dość powiedzieć, że w jednej akcji w poprzeczkę trafił Filip Szymczak, a po dobitce Radosława Murawskiego piłka obiła słupek i wróciła do gry. Wielką szansę na bramkę miał też główkujący Ishak. Snajper uderzył z bliska tuż nad poprzeczką.

PAP, EPA/Jonas Ekstromer

Djurgarden zdemolowany w rewanżu!

Lech zasłużył na zwycięstwo i w końcówce to potwierdził. W 77 minucie po pięknej zespołowej akcji trafił zmiennik Filip Marchwiński, ten sam który załatwił Djurgarden w Poznaniu.

A to był dopiero początek rozstrzeliwania Szwedów! Gdy VAR odebrał im wyrównującą bramkę, na 2:0 podwyższył inny zmiennik, Nika Kwekweskiri. W doliczonym czasie wynik na 3:0 ustalił Michał Skóraś.

W piątek o godzinie 14:00 Lech pozna rywala w ćwierćfinale. Transmisja z losowania w Viaplay.