Lek dla cukrzyków na odchudzanie? Uważaj na zdrowie!

Redakcja
Młode kobiety, które chcą się odchudzić, sięgają ostatnio po lek przeznaczony wyłącznie dla...cukrzyków. - To lekkomyślne, a nawet niebezpieczne - ostrzegają lekarze i farmaceuci.

Chodzi o preparaty zawierające substancję chemiczną o nazwie metformina, które w Polsce są dostępne pod siedmioma różnymi nazwami. W aptekach można je dostać wyłącznie na receptę, ale nastolatka, która chce mieć talię jak osa, zawsze “cudowny" - jej zdaniem - lek zdobędzie. Wygląda na to, że zapanowała moda na taki sposób odchudzania.

- Zauważyłem, że coraz więcej młodych kobiet przychodzi z receptą po ten preparat - mówi anonimowo farmaceutka z Opola. - Wiem, że łykają go np. na noc w najwyższej dawce wynoszącej 850 g. Część z nich na pewno nie jest chora na cukrzycę. Niektóre klientki nawet tego nie kryją.

Potocznie metformina jest nazywana pożeraczem glukozy, bo obniża jej poziom we krwi. Stabilizuje poziom insuliny w organizmie, zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Substancja ta jest znana od lat, po raz pierwszy podano ją osobom cukrzykom w formie tabletek o pewnej nazwie (dostępnych też w naszych aptekach) we Francji w 1957 r. Teraz ktoś odkrył, że może służyć nie tylko im.

- Ale w Polsce leki zawierające tę substancję są zarejestrowane tylko do stanów przedcukrzycowych, cukrzycowych i zaburzeń funkcjonowania jajników, np. na nieregularne miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę - podkreśla Wanda Urbańska, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Diabetologicznej WCM w Opolu, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie. - Przy czym trzeba jeszcze uwzględnić wszystkie przeciwwskazania, a jest ich trochę. Musimy kierować się tym, co jest w kraju dopuszczalne. Myślę, że bez wskazania medycznego lekarze tego leku nie przepiszą, a jeśli tak się zdarza... Cóż, robią to na własne ryzyko.

Wśród objawów niepożądanych, jakie może wywołać ten lek wymienia się: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę. - Mówi się o kwasicy mleczanowej, a nawet - w skrajnych przypadkach - o śpiączce - zaznacza farmaceuta Maciej Zaklika z sieci aptek “Na dobre i na złe". - My jednak nie możemy kwestionować recept, przepisywanych leków.

- Każdy może robić, co uważa, ale zażywanie takiego preparatu na własną rękę jest co najmniej niefrasobliwe - zaznacza dr Wanda Urbańska. - Zwłaszcza, że odchudzają się też dziewczyny szczupłe. To szkodzenie własnemu organizmowi. A jak coś się stanie?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska