Lek na SM już dostępny dla pacjentów

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od 1 lipca 2016 obowiązuje nowa lista leków refundowanych.
Od 1 lipca 2016 obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Archiwum
Fumaran dimetylu od 1 lipca jest refundowany. To lek, który daje szansę na dłuższe zachowanie sprawności przez chorych na stwardnienie rozsiane.

Fumaran dimetylu decyzją Ministerstwa Zdrowia uzyskał refundację i może być stosowany w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego w pierwszej linii leczenia u nowo zdiagnozowanych pacjentów oraz u pacjentów aktualnie leczonych lekami pierwszej linii, w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych lub częściowej nieskuteczności terapii.

To pierwszy lek doustny dostępny dla polskich pacjentów w pierwszej linii leczenia SM. Jego skuteczność porównywalna jest z najbardziej skutecznymi lekami w terapii SM. Jednocześnie jest to lek bezpieczny i dobrze tolerowany.

To bardzo nowoczesna terapia, która znacząco zmniejsza aktywność choroby. Od niej powinno się rozpoczynać terapię SM u nowo zdiagnozowanych pacjentów, gdyż lek ma silne działanie przeciwzapalne, a wygaszenie stanu zapalnego, odpowiedzialnego za powstanie SM jest głównym celem leczenia.

Badania kliniczne pokazały, że fumaran dimetylu istotnie wpływa na zmniejszenie częstości rzutów choroby - o 53 proc., spowalnia postępowanie niepełnosprawności o 38 proc., a także zmniejsza liczbę zmian w obrazowaniu rezonansem magnetycznym.
Skuteczność leku wykazano również w grupie pacjentów z nowo zdiagnozowaną chorobą o wysokiej aktywności. W grupie tej - po dwóch latach terapii - lek ten zmniejszył o 56 proc. roczny wskaźnik rzutów oraz zmniejszył o 71 proc. progresję niepełnosprawności.

Badania potwierdziły, że im wcześniej włączone zostanie leczenie o wysokiej skuteczności przeciwzapalnej, tym większa jest szansa dla pacjenta na życie bez objawów choroby oraz istotne zatrzymanie i odsunięcie w czasie niepełnosprawności.

Fumaran dimetylu jest lekiem o nowym mechanizmie działania, dotychczas niestosowanym w leczeniu SM, przez co daje też szansę na poprawę u pacjentów, u których dotychczas nie można było zastosować leczenia standardowego.

Na Opolszczyźnie na stwardnienie rozsiane leczonych jest około stu osób rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska