Lek skuteczny na koronawirusa już blisko? We Włoszech rozpoczynają się badania nad potencjalnym lekarstwem [14.03.2020 r.]

js
Koronawirus. Lek skuteczny na koronawirusa już blisko? We Włoszech rozpoczynają się badania na potencjalnym lekarstwem
Koronawirus. Lek skuteczny na koronawirusa już blisko? We Włoszech rozpoczynają się badania na potencjalnym lekarstwem Przemyslaw Swiderski
We Włoszech rozpoczną się badania nad potencjalnie skutecznym lekiem na koronawirusa. Pierwsze udane próby przeprowadzono w szpitalu w Neapolu. Chodzi o lek na reumatoidalne zapalenie stawów. Włoscy lekarze potwierdzają, że lek tocilizumab przynosi pozytywne rezultaty. Po podaniu leku chorym na Covid-19 pacjentom ich stan poprawił się w ciągu 24 godzin. Nie można jednak wpadać w przesadny entuzjazm – potrzebne są testy.

Włosi testują lek na koronawirusa. Czy przełom w chorobie to wynik leku na RZS?

Tocilizumab to lek podawany przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Stosuje się go przy umiarkowanym i silnym nasileniu u dorosłych pacjentów, u których stwierdzono niedostateczną odpowiedź lub wręcz nietolerancję dotychczasowego leczenia jednym lub kilkoma lekami przeciwreumatycznymi.

Lek został podany dwóm Włochom, którzy chorują na Covid-19. Lek na RZS podano im, ponieważ podobne próby z powodzeniem przeprowadzono w Chinach. Tam również okazało się, że RZS może być pomocny w walcze z koronawirusem. Leczeniem włoskich pacjentów zajmują się zespoły lekarskie o różnych specjalnościach. Przy chorych obecni są m.in. wirusolodzy, geriatrzy, onkolodzy. Włoscy lekarze testujący RZS są w stałym kontakcie z chińskimi kolegami. Prace zespołu z Włoch koordynuje Wei Haiming Ming, chiński lekarz specjalizujący się w walce z Covid-19.

Na rezultaty badań Włochów trzeba będzie poczekać. Być może nawet miesiące

Jak podaje portal ilmessaggero.it, na przełom trzeba będzie nieco poczekać. Włoscy lekarze z Instytutu Onkologicznego w Neapolu zdecydowali się na testy po przeczytaniu szczegółowo opisanych badań chińskich lekarzy. Wyniki chińskich kolegów są obiecujące, chociaż próba w Wuhan także nie była zbyt liczna. W Chinach za pomocą leku na RZS leczono 21 osób.

Warto podkreślić, że na razie nie można mówić o wyraźnym przełomie. Typowe dla chorób wirusowych są nagłe odwroty choroby. Żeby potwierdzić działanie leku potrzebna będzie próba licząca sobie 2 tys. osób. 1 tys. pacjentów otrzyma lek, 1 tys. placebo. Dopiero wnioski z takich badań dadzą realny obraz działania leku.

Źródło: Fakt.pl, ilmessaggero.it

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska