- Nie zrezygnowałem z przyjmowania pacjentów w gabinecie, ale wiem, że część z nich stara się do minimum ograniczyć kontakt z innymi ludźmi, na przykład w poczekalniach. Rozwój technologiczny daje taką możliwość, więc dlaczego nie skorzystać? - mówi doktor Dariusz Łątka, neurochirurg z Opola. - Część pacjentów cierpi z powodu bardzo silnego bólu kręgosłupa czy bóli neuropatycznych i nie można ich na kolejne tygodnie zostawić bez pomocy, czekając aż uspokoi się sytuacja epidemiologiczna w kraju. Zwłaszcza, że ten ból naprawdę potrafi być nie do wytrzymania.
Wirtualna wizyta odbywa się podobnie do tej w tradycyjnym gabinecie. Pacjent telefonicznie opowiada o swoich dolegliwościach, a jeśli miał wcześniej wykonywane badania obrazowe, zdjęcia może drogą elektroniczną wysłać do konsultacji.
- W zdecydowanej większości przypadków konsultacja neurochirurga sprowadza się do tego, że badania obrazowe koreluje się z objawami klinicznymi, czyli z tym, o czym pacjent mówi nam w wywiadzie. Dlatego z powodzeniem możemy to zrobić bez wizyty w gabinecie. Taka konsultacja jest bezpłatna, ale na pewno nie jest mniej wartościowa - podkreśla lekarz.
Nie ze wszystkimi schorzeniami pacjent będzie sobie w stanie poradzić bez wychodzenia z domu. Po konsultacji może się okazać, że i tak konieczna jest wizyta u lekarza i na przykład podanie blokady.
- Zgłaszają się do mnie pacjenci z chorobami degeneracyjnymi kręgosłupa oraz neuropatiami nimi spowodowanymi. Może im towarzyszyć ostry ból, a nawet niedowład, takie przypadki wymagają pilnej interwencji - opowiada neurochirurg. - Najczęściej blokada lub drobny zabieg małoinwazyjny wystarcza, by przynieść ulgę, ale oczywiście kolejnym krokiem jest podjęcie leczenia, który pozwoli usunąć przyczynę.
Dr Łątka opcję "konsultacji na odległość" uruchomił w poniedziałek (16.03.2020). W pierwszym dniu z porady skorzystało sześciu pacjentów. - Jeśli zainteresowanie będzie bardzo dużo i nie zdołam wszystkich skonsultować sam, poproszę o pomoc kolegów. Jestem przekonany, że nie odmówią - mówi lekarz.
Z doktorem Łątką można się skontaktować pod numerem telefonu 601 417 451 (od godz. 9.30). Badania obrazowe należy natomiast przesyłać do konsultacji serwisem wetransfer.com na adres email: [email protected]
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?