Lekarze z Opola są specjalistami w leczeniu cukrzycy u dzieci. Dzięki ich pracy chorym żyje się lepiej

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W dziecięcej poradni diabetologicznej w Opolu zarejestrowanych jest obecnie około 280 pacjentów z cukrzycą w wieku od 0 do 18 lat.
W dziecięcej poradni diabetologicznej w Opolu zarejestrowanych jest obecnie około 280 pacjentów z cukrzycą w wieku od 0 do 18 lat. USK w Opolu
Diabetologia dziecięca prowadzona w Oddziale Pediatrii i Poradni Diabetologicznej dla Dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu leczy młodych pacjentów na światowym poziomie. Przedstawiciele opolskiego szpitala prezentowali wyniki swoich badań na konferencji ISPAD - światowego towarzystwa naukowego zajmującego się diabetologią dziecięcą

Od dwóch lat ośrodek diabetologii dziecięcej z USK należy do międzynarodowej sieci SWEET, skupiającej ok. 120 placówek z całego świata. Opolska lokuje się wśród tych o bardzo dobrych wynikach wyrównania glikemii swoich pacjentów.

- Co jednak najważniejsze, od kiedy działamy w sieci SWEET, wyniki te się systematycznie dalej poprawiają - mówi dr Agata Chobot, kierownik oddziału Pediatrii USK.

W dziecięcej poradni diabetologicznej w Opolu zarejestrowanych jest obecnie około 280 pacjentów z cukrzycą w wieku od 0 do 18 lat.

Wizyty kontrolne odbywają się przynajmniej 4 razy w roku, albo częściej, jeśli istnieje taka potrzeba. Do ich dyspozycji oprócz lekarzy są edukatorki diabetologiczne, dietetyczki, psycholożki oraz pracownik socjalny. Ten sam zespół, wsparty przez przeszkolony z zakresu diabetologii i nowych technologii zespół pielęgniarski, obejmuje również opieką pacjentów wymagających hospitalizacji.

Swoim doświadczeniem podzieli się na międzynarodowej konferencji

Lekarze Agata Chobot i Sławomir Rak oraz pielęgniarka Iga Maliszewska przedstawili na międzynarodowym forum informacje o pracach badawczych prowadzonych w ramach Kliniki Pediatrii UO i Oddziału Pediatrii USK w Opolu.

- Jedna z prezentowanych prac jest skutkiem współpracy z międzynarodową siecią SWEET i dotyczy dostępności opieki psychologicznej dla dzieci z cukrzycą typu 1 oraz korzyści wynikającej z dobrej dostępności do takiej opieki. Druga omawia przypadek rzadkich zmian skórnych jako powikłania cukrzycy typu 1 w tym wieku – mówi dr Chobot.

Pielęgniarka Iga Maliszewska, jako jedna z kilkunastu uczestników szkoły naukowej dla personelu nielekarskiego, pod okiem światowych ekspertów pracuje nad projektem dotyczącym identyfikacji preferowanych miejsc wstrzyknięcia insuliny i umieszczania czujnika do kontroli poziomu cukru u dzieci z cukrzycą typu 1.

- Szukam odpowiedzi na pytanie, jak lepiej zapobiegać lipohipertrofii, czyli skórnym powikłaniom insulinoterapii - wyjaśnia Maliszewska.

Sprzęt refundowany jest tylko do 26. roku życia

Prof. Chobot na koniec zwraca uwagę, że w leczeniu cukrzycy istotną rolę odgrywają nowe technologie.

W Polsce najpierw dzięki WOŚP, a obecnie dzięki finansowaniu z NFZ, dzieci i młodzi dorośli mają dostęp - od dłuższego czasu - do refundacji pomp insulinowych i ich osprzętu. Od ponad roku refundowane są również systemy monitorowania glikemii.

Niestety sprzęt obecnie jest refundowany do 26. roku życia (niektóry jedynie do 18 lat). A przecież – jak zauważa prof. Agata Chobot - pacjent dalej choruje na tę samą chorobę.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska