Leki ukryte pod skórką

Redakcja
Bioflawonoidy, którym owoce zawdzięczają kolory, pełnią ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób.

Chodzi zarówno o przeziębienia, grypę oraz inne infekcje, jak i o poważniejsze schorzenia: miażdżycę, choroby serca, a nawet - o nowotwory. Najważniejszą zaletą bioflawonoidów są właściwości przeciwutleniające, chroniące człowieka przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Te ostatnie powstają w ograniczonych ilościach w trakcie normalnych procesów zachodzących w organizmie, ale, gdy tworzy się ich zbyt wiele, wtedy szkodzą. Ich nadmiar jest sprawcą nie tylko wymienionych wcześniej chorób, ale przyspiesza też starzenie się organizmu.

Bioflawonoidy występują również w niektórych roślinach, herbacie, oliwkach a także w czerwonym winie.
Dlatego mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, chociaż - wydawałoby się, iż jedzą mniej zdrowo - to bez porównania rzadziej niż np. Polacy cierpią na choroby układu krążenia oraz z ich powodu umierają. Bowiem cytrusy i oliwa z oliwek, na której wszystko przyrządzają, stanowi ich podstawowe menu.

Bioflawonoidy mają też właściwości przeciwalergiczne oraz pomagają wątrobie w usuwaniu związków toksycznych, stanowiących uboczny skutek przemiany materii. A część z nich służy jako leki np. rutynę i hesperydynę w dużych dawkach stosuje się przy zaburzeniach krążenia żylnego m.in. w usuwaniu obrzęków kończyn dolnych i w żylakach.
Najbardziej wartościowe bioflawonoidy występują w nieprzetworzonej żywności: surowych warzywach i owocach. Dlatego jabłka warto jeść ze skórką.
ILE ICH JEST?
Bioflawonoidy odkrył węgierski naukowiec Albert Szent-Gyorgyi w latach 30. XX wieku. Zalicza się do nich ponad 4000 związków chemicznych, a za najważniejsze uważa się:
- flawony - należy do nich m.in. kwercetyna, występująca w skórkach roślin m.in. w jabłkach, cytrusach, cebuli, a także w herbacie i czerwonym winie, oraz rutyna - znajdująca się także w skórkach jabłek, herbacie oraz w wielu roślinach np. w gryce
- flawanony - należą do nich hesperetyna i naringenina występujące w cytrusach
- katechiny - należy do nich m.in. epikatechina występująca w winie i herbacie
- antocyjanidyny - należą do nich cyjanidyna, delfinidyna i peonidyna występujące np. w jagodach.

PIRAMIDA ZDROWIA
Jako złoty standard żywienia Centrum Onkologii
- Warszawie poleca dietę śródziemnomorską,
- której bardzo ważne miejsce zajmują warzywa i owoce.
Powinno się je spożywać co najmniej 5 razy dziennie - ilości od 500 do 800 g. W postaci: surowej, suszonej, soków i mrożonek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska