Lekki tornister to podstawa

NTO
Waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Zbyt ciężki tornister z czasem wykrzywia kręgosłup.
Waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Zbyt ciężki tornister z czasem wykrzywia kręgosłup. Fot. 123rf
Dobrze dobrany i spakowany tornister sprzyja zapobieganiu wadom postawy. Najmłodsze dzieci noszą plecaki nawet cztery razy cięższe, niż przewiduje norma.

Co drugi uczeń klas I-III nosi za ciężki tornister. Maluchy dźwigają na plecach nawet 11 kg – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przeprowadzonych w szkołach podstawowych i gimnazjach w całej Polsce.

Zgodnie z zaleceniami GIS, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Szkolna rzeczywistość pokazuje jednak, że plecaki są nawet cztery razy cięższe.

Z badań wynika, że przeciętny tornister polskiego ucznia waży ok. 4 kg, ale rekordzista dźwigał ciężar równy połowie masy jego ciała.

Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego plecak powinien mieć ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar – być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze – wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.

- Dzieci pakują do plecaków nie tylko podręczniki, ale również zabawki, kilka piórników i ciężkie bidony - mówi Wioleta Pietryszyn, koordynator projektu Lekki Tornister, ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej do uczniów najmłodszych klas podstawówek.

Noszenie zbyt ciężkiego tornistra ma poważne konsekwencje. - Początkowo uczeń narzeka na nasilony ból pleców, który z czasem może przerodzić się w pogłębione schorzenie kręgosłupa, doprowadzające do zapadania się klatki piersiowej oraz nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i układu krążenia. Dźwigając na plecach zbyt duży ciężar, dziecko jest także narażone na dolegliwości w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, problemy z kolanami oraz zniekształcenia w budowie stóp - mówi fizjoterapeutka Kamila Kuźniar-Kosowska.

Tornistry na wagi. Sanepid sprawdza szkolne plecaki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska