Lekkoatletyka. Konrad Owczarek na podium mistrzostw Polski

Konrad Owczarek pojedzie na mistrzostwa Europy.
Konrad Owczarek pojedzie na mistrzostwa Europy. fot. Archiwum prywatne
Zawodnik AZS-u Politechniki Opole potwierdził, że należy do krajowej czołówki.

Podopieczny trenera Jerzego Żyżyka zdobył srebrny medal w skoku wzwyż podczas mistrzostw Polski, które odbyły się w Bielsku-Białej. Trzy tygodnie wcześniej na zawodach w Kutnie skoczył 2,28, co było najlepszym tegorocznym wynikiem i tym samym stał się kandydatem do miejsca na podium podczas mistrzostw kraju.

W Bielsku-Białej nie zawiódł i wywalczył ex aequo drugie miejsce wraz z brązowym medalistą ubiegłorocznych mistrzostw świata w Berlinie Sylwestrem Bednarkiem. W pierwszych próbach nasz zawodnik pokonywał poprzeczkę na wysokości: 208, 213, 218 i 222 cm. Nie dał jednak rady przeskoczyć 226 cm.

Wygrał dość niespodziewanie Wojciech Theiner (AZS Katowice) z bardzo dobrym wynikiem - 230 cm. Oprócz Owczarka i Bednarka 222 cm zaliczyli jeszcze Robert Wolski (MKLA Łęczyca) i Jarosław Rutkowski (WLKS Siedlce), ale mieli zrzutki na niższych wysokościach i zajęli miejsca poza podium.

Niezwykle ważne, że Owczarek, który już wcześniej osiągnął minimum na mistrzostwa Europy w Barcelonie (odbędą się one na przełomie lipca i sierpnia) po zawodach w Bielsku-Białej dostał zapewnienie od władz związku, że pojedzie na najważniejszą tegoroczną imprezę. Mistrzostwa Polski były ostatnim sprawdzianem przed tym startem.

Dla 22-letniego Owczarka będzie to praktycznie pierwszy poważny występ na arenie międzynarodowej. - Konrad potwierdził, że jest w wysokiej formie - mówił kierownik sekcji lekkoatletycznej AZS-u Politechniki Rafał Tataruch. - Wierzę, że utrzyma ją do mistrzostw Europy.

W sobotę - ostatnim dniu mistrzostw - z bardzo dobrej strony pokazała się juniorka Paulina Rześniowiecka (UKS MOS Opole), która awansowała do finału biegu na 110 m przez płotki. Ostatecznie zajęła w nim 7. miejsce.
Na tym samym dystansie startowała też druga juniorka z UKS MOS Marta Furmańska.

W eliminacjach miał 10. czas i nie weszła do finału, ale może być zadowolona ze swojego występu. W biegu na 3000 m z przeszkodami startowała natomiast Katarzyna Rurynkiewicz (AZS Politechnika), która uplasowała się w nim na 14. pozycji.

Medal Owczarka był drugim dla reprezentantów naszego regionu na mistrzostwach. Przypomnijmy, ze w piątek na drugim stopniu podium stanęła też w rzucie oszczepem Danuta Plewnia (AZS Politechnika). Osiągnęła ona wynik 51,17 m, poprawiając swój rekord życiowy o 56 cm.

Ponadto wcześniej 7. miejsce w rzucie dyskiem zajął Michał Pietraszko (AZS Politechnika). Dziewiąta w biegu na 5000 m była Aneta Suwaj (MGOKSiR Korfantów). W biegu na 800 m Wioletta Wróblewska (UKS MOS) była 11. Natomiast Cyprian Jasiński (AZS Politechnika) był 12. w biegu na 400 m przez płotki.