Lekkoatletyka. Opolska młodzież trzy razy na podium

Bartłomiej Stój w rzucie dyskiem uzyskał 60,73 metra i tym samym wypełnił minimum na Mistrzostwa Europu do lat 23. Archiwum zawodnika
Medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski dla Stoja, Karbowiaka i sztafety AZS-u Politechnika. Pech dopadł z kolei w Talinie Chochorowskiego.

W Suwałkach podczas MMP do lat 23 świetnie spisał się reprezentant AZS-u Politechnika Opole Bartłomiej Stój, który wygrał konkurs rzutu dyskiem, uzyskując w najlepszej próbie 60,73 metra. Jednocześnie nasz lekkoatleta wypełnił minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na mistrzostwa Europy U23, które odbędą się w Bydgoszczy i będzie walczył o medal tej imprezy.

Przed rokiem Stój na tej samej imprezie uzyskał wynik 64,64 m, co jest jego rekordem życiowym. Także wówczas był najlepszy. Niedawno pozyskany przez opolski klub dyskobol jako jedyny przekroczył w Suwałkach 60 metrów (dwukrotnie) i pewnie obronił tytuł. Rekord życiowy - 58,42 m i srebrny medal to wynik Konrada Bukowieckiego (Gwardia Szczytno). Brązowy medal zdobył z kolei Krystian Pawelczyk (MKS Pułtusk) - 54,56 m.

Stój wystartował też w konkursie pchnięcia kulą. Miał trzy udane na sześć prób, a w najlepszej posłał kulę na odległość 16,91 m. To dało piątą lokatę, a do brązowego krążka zabrakło 67 cm. Wygrał Bukowiecki z wynikiem 20,80 metra.

Na najniższym stopniu podium stanęła za to sztafeta 4x400 metrów z opolskiej Politechniki, w składzie: Błażej Sobczak, Hubert Olczyk, Aleksander Kupczak i Rafał Jurczyński. Triumfował AZS Łodź (3.18,79 min) przed AZS-em AWF Warszawa (3.18,99 min), a opolanie osiągnęli czas - 3.20,32 min. Trzeci medal to zasługa 22-letniego Kamila Karbowiaka z Kotwicy Brzeg. Nasz średniodystansowiec w biegu na 5000 m finiszował jako trzeci z rezultatem 14.57,27 min. Dwaj pierwsi zawodnicy byli jednak poza zasięgiem i uzyskali „życiówki”. Grzegorz Ebel (Baszta Bytów) miał czas 14.44,82 min, a Mateusz Kaczor (ZTE Radom) - 14.46,20 min. Rekord Karbowiaka z 2015 roku to 14.30,59 min.

Bardzo blisko medalu na 100 m przez płotki była Katarzyna Siewruk (AZS Politechnika), która zajęła 4. miejsce, przegrywając brąz z Adą Kołodziej (Sprint Warszawa) o zaledwie 0,01 sek i srebro o 0,02 sek z Katarzyną Flis (AZS Łódź). Opolanka uzyskała 14,01 sek, a wygrała Marlena Morton (Zawisza Bydgoszcz) z czasem 13,64. Poza tym siódmy w biegu na 400 m był Olczyk, który uzyskał wynik 48,86 sek. 16. miejsce na 800 m zajął z kolei Jurczyński (2.02,10 min), a Sobczak z rezultatem 56,59 min był 14. na 400 metrów przez płotki.

Zawiedziony z Talina wracał tymczasem Jacek Chochorowski (AZS Politechnika), który znalazł się w narodowej kadrze na Drużynowe Mistrzostwa Europy w wielobojach. Niestety, będący ostatnio w wysokiej formie zawodnik, dzień przed startem doznał zatrucia pokarmowego, które znacznie osłabiło jego organizm. Chochorowski wystartował jednak na 100 m i co więcej uzyskał swój najlepszy wynik w sezonie. Przed skokiem w dal konieczna była interwencja lekarza i pobyt w karetce, co skutkowało wycofaniem z zawodów.

To nie żart! Usain Bolt weźmie udział w zgrupowaniu Borussii Dortmund (lektor)

Źródło: Press Focus