Lekkoatletyka. Trzy srebra i nominacja na mistrzostwa Europy

Anna Wloka jeszcze nigdy tak daleko nie pchnęła kulą jak podczas zawodów w Bydgoszczy. Sławomir Jakubowski
Reprezentanci Opolszczyzny zaliczyli udany występ na młodzieżowych mistrzostwach Polski. Troje z nich stanęło na podium.

Impreza dla zawodników do 23 lat odbyła się na najnowocześniejszym w kraju stadionie lekkoatletycznym w Bydgoszczy. Tak się złożyło, że wszystkie trzy medale jakie zdobyli przedstawiciele naszego regionu były koloru srebrnego.

Na drugim stopniu podium stanęli: Anna Wloka (Podium Kup) w pchnięciu kulą, Rafał Ciszewski (AZSPolitechnika Opole) w rzucie młotem i jego klubowy kolega Michał Kula w biegu na 110 m przez płotki.

Najbardziej wartościowy wynik osiągnęła Wloka. Rezultat 16,83 m jest jej nowym rekordem życiowym. Jednocześnie nasza kulomiotka wypełniła minimum do kadry Polski na młodzieżowe mistrzostwa Europy, które od 11 do 14 lipca odbywać się będą w fińskim Tampere. To minimum wynosiło 15,50 m. Nasza 20-letnia zawodniczka, która ubiegły rok miała w zasadzie stracony przez wpadkę dopingową pokazała, że stać ją na wiele.

W Bydgoszczy przegrała tylko z Pauliną Gubą (Start Otwock), która uzyskała 17,17 m.
Rekord życiowy wynikiem 61,85 m pobił też Ciszewski. Do najlepszego - Arkadiusza Rogowskiego (Skra Warszawa) stracił dużo - prawie osiem metrów. Kula natomiast miał czas 14,44 sek - słabszy o 0,17 sek. od Damiana Czykiera (Podlasie Białystok).

Nie tylko medaliści osiągali dobre rezultaty. W biegu na 400 m przez płotki Agata Furman (AZSPolitechnika Opole) miała czas 58,75 sek., który jest jej rekordem życiowym. Zajęła 4. miejsce, a do podium zabrakło jej zaledwie 0,06 sek.

Nieźle wypadły sztafety męskie AZS-u Politechniki. Ta na 4x400 m w składzie: Mateusz Paterak, Piotr Hurman, Michał Kula i Przemysław Wałtosz zajęła 6. miejsce (czas 3.18,65). Na 4x100 m z czasem 41,99 sek. nasza drużyna w zestawieniu: Michał Kula, Marek Juszkiewicz, Adrian Silwanowicz i Sebastian Biela zajęła 8. lokatę.

Wspomnieć jeszcze należy o 7. miejscu Patrka Komara (AZSPolitechnika) w trójskoku (14,53 m) oraz 8. pozycji jego koleżanki klubowej Anny Krysztof w rzucie oszczepem (32,61 m). Nieco niżej uplasowali się w długich biegach Piotr Piotrowski (MGOKSiR Korfantów) oraz Szymon Dorożyński (Azymek Zdzieszowice).

Obaj pobili jednak swoje rekordy życiowe. Piotrowski na 3000 m z przeszkodami zajął 9. pozycję (czas 9.20,36), a Dorożyński na 5000 m został sklasyfikowany na 10. miejscu z czasem 14.58,80.