Leon Piecuch: media za bardzo krytykują władzę

Daniel Polak
Leon Piecuch
Leon Piecuch Daniel Polak
Radny powiatowy z Kędzierzyna-Koźla Leon Piecuch uważa, że lokalne i regionalne media za często krytykują władzę. Dlatego on apeluje do samorządowców, żeby za pieniądze podatnika założyli własną gazetę.

Radny jest członkiem Komitetu WyborczegoWyborców Tomasza Wantuły, ugrupowania, które sprawuje władzę w Kędzierzynie-Koźlu zarówno na szczeblu miejskim, jak i powiatowym.

Tutejszym samorządem od początku kadencji targają różne afery i polityczne awantury. Zdaniem Leona Piecucha przyczyniają się do tego lokalni i regionalni dziennikarze, bo... patrzą władzy na ręce, krytykują, piętnują.

Niezadowolony z takiej pracy mediów radny zaapelował więc do lokalnych polityków, by za pieniądze podatnika wydawali własną gazetę, gdzie sami będą prezentować swoje poglądy.

"Przecież w naszym mieście dzieje się bardzo wiele dobrych rzeczy, a w prasie ukazują się tylko same nieporozumienia i kłótnie, szczególnie ataki na prezydenta i jego komitet wyborczy" - pisze Leon Piecuch w swoim liście otwartym. I ma już nawet tytuł! Pismo miałoby się nazywać "Samorządowiec".

"Ta gazeta informowałaby o poczynaniach naszych samorządowców, dla dobra powiatu i mieszkańców" - czytamy w kolejnym fragmencie listu otwartego.

Ci, do których apel jest skierowany, odżegnują się od wizji radnego Piecucha. - Obecnie nie widzę takiej potrzeby, by otwierać gazetę samorządową - mówi krótko HenrykChromik, radny powiatowy Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Mankiewicz, miejski radny SLD: - Samorządowcy są od tego, żeby pracować na rzecz lokalnej społeczności, a niezależni dziennikarze - by oceniać ich pracę i informować o tym społeczeństwo. I dodaje, że jeżeli Leon Piecuch chce się promować w gazecie, niech ją sobie założy, ale za własne pieniądze.

Jeden z radnych, proszący o anonimowość, mówi jednak tak: - Nie oszukujmy się, wielu z nas ma pokusy, żeby wpływać na treści artykułów. Ale publiczne zarzucanie dziennikarzom, że za bardzo patrzą na ręce władzy, i twierdzenie, że będzie się samemu lepiej informowało społeczeństwo, jest strzałem w stopę. Tym razem strzelił sobie w nią pan Piecuch.

Zapytaliśmy autora pomysłu o jego intencje. - Nie wszystkie media są obiektywne - usłyszeliśmy. - A ja chciałem, żeby czytelnik mógł się dowiedzieć o tym, co radni uchwalają, jak pracują.

Przyznał jednak: szanse, że jego pomysł zostanie zrealizowany, są bardzo małe. - Ale chociaż zwróciłem uwagę na problem - podkreśla Leon Piecuch.

To nie pierwszy przypadek, kiedy opolscy samorządowcy chcą za pieniądze podatnika tworzyć gazety dla własnych, partykularnych potrzeb. Dwa miesiące temu nto ujawniła, że przewodniczący rady powiatu krapkowickiego Roman Chmielewski na otwarcie swojego periodyku wziął dotację w wysokości 16 tys. zł.

Pieniądze dostał z Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie zarejestrował się oficjalnie jako bezrobotny. Gdy skandal wyszedł na jaw, Chmielewski stracił stanowisko.

Opinia

Prof. Wiesław Godzic, medioznawca,Szkoła Wyższa PsychologiiSpołecznej w Warszawie:

Takie żądania to początek końca wolności słowa. Ten koniec nadejdzie wtedy, gdy władza uzna, że to jej gazety są najlepszym sposobem na kontakty z mieszkańcami i wyborcami. Władza może też próbować niszczyć obiektywną prasę, zamykając jej usta.

Dziwię się wszystkim samorządowcom, którzy nie dostrzegają pozytywnej roli niezależnych gazet, jako czynnika, który może być i powinien być opozycją wobec działań rządzących. Oczywiście trzeba rozmawiać nad tabloidyzacją mediów. Ale ja bym chciał, żeby dyskutowano o artykułach, a nie tworzono nowe czasopisma.Pomysł z gazetą należącą do władzy jest najgorszym z możliwych. W ten sposób można wrócić do standardów "Trybuny Ludu", a chyba raczej byśmy tego nie chcieli.

Wideo

Komentarze 48

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec

Pan Leon to jednak dobry PR . Mniej więcej ten PR wygląda prawdopodobnie tak, najpierw osoba z problemem zgłasza się do zasłuzonego radnego i jest deklaracja pomocy, potem jest zaproszenie radnego do osoby potrafiącej problem załatwić, później jeśli jest rzeczywiście możliwość pozytywnego załatwienia sprawy, komunikuje, że sprawa będzie lub jest załatwiona dzięki niemu. Na końcu osoba zaintersowana dziękuje publicznie pan Leonowi, a on sam jako dobry człowiek dziękuje publicznie osobie która mu pomogła i rzeczywiście ten problem rozwiązała. I tak pan Leon w mediach powinien być cały czas i to jeszcze dobrze zuważony Może się mylę, ale mi się zdaje, że tak to wygląda

B
Belzebub

Polecam miotłę z turbodoładowaniem. Kierunek lotu - Łysa Góra. Panie jako pierwsze.

G
Gość

Leon Zawodowiec super wantułkowiec. To są właśnie te elyty które dorwały się w naszym mieście do stołków. Chcą żeby wszyscy ich kochali i mówili o nich dobrze. Tylko, że nikomu już przez gardło nie przechodzi dobre słowo. Jak się nie potrafi dobrze pracować dla tego miasta i jego mieszkańców to pozostaje już tylko pozytywny PR i słodkie artykuliki w gazetach. Może ktoś to kupi i da zrobić z siebie durnia. Może nawet nie dostrzeże tych wszystkich niegodziwości? Idzie zima to ulepicie znowu trochę bałwanów dla poprawy nadszarpniętego wizerunku. Najlepiej przed urzędem. Jak już je ulepicie, to jednego bałwana z nosem z patyka długim jak u Pinokia proszę wnieść do gabinetu niani, a drugiego do gabinetu prezia.

s
skrzybipórko

Panie Piecuch daj już chłopie sobie spokój i nie zawracaj ludziom w głowach. Rozumiemy, że każdy orze jak może i ile może i dba o swoich. Ale przychodzi pora się ustatkować i dosyć błazonady i grania kiepskiej roli radnego w teatrze samorządowym na terenie naszego powiatu i miasta.Masz swoich pryncypałów i dobrze. Poznaliśmy pana i mamy swoją ocenę pańskiej działalności. Wolną niezależną prasę i media zostaw w spokoju. Nie czepiaj się dziennikarzy. Ponieważ dziennikarzy mamy wykształconych, mądrych i wrażliwych na draństwo jakie się szerzy w samorządach. Bardzo dobrze, że pokazują patologię i łamanie prawa, nepotyzm, kolesiowstwo, kumoterstwo, nieudolność i głupotę. Nie trzeba ich pouczać, ani strofować, oni wiedzą co dobre i słuszne dla społeczeństwa i potrafią docenić wartościowych ludzi. A Leon Piecuch nie ma prawa ich pouczać i lepiej niech się nie odzwywa w sprawach mediów, bo mówi głupoty których trudno słuchać.Ostatnio dał popis w Radiu Park.

s
sasiad z bloku.

A Ja, panie Leonie chce aby pana ugrupowanie spełniło chociaż jedna obietnicę wyborcza. Proszę aby pan wyciągnął z szafy program wyborczy i przeczytał go nagłos aby wszyscy w pana bloku usłyszeli.
Ja na wszystkie ulotki wyborcze które KW T. Wantuły wrzucał do skrzynek na listy, jest tam punkt-place zabaw a nawet nie chce mi pisać jak on wygląda pod pana oknami, codziennie pan go widzi i przez 20 lat NIC pan nie zmienił, o przepraszam postawiono znak ZAKAZ GRY w PIŁKE.
Myślę ze czas radnych do końca życia to już przeszłość a odezwy wieszane na kiosku ruchu koło myjni samochodowej pisane polszczyzna rodem spod butki z piwem to naprawdę pokaz oratorstwa polskiego. Kochani radni pokażcie ze coś zmieniacie zgodnie ze swoim hasłem wyborczym-Razem zmieniamy to miasto, a jestem przekonany iż będziecie mieć dobrą prasę.
Panie Leonie, trzeba wiedzieć kiedy ze sceny można zejść, a nawet trzeba.
Panie Leonie, ja panu przypomnę bo może pan nie pamiętać z jakim programem Pan szedł do wyborów. Aby pan nie dobić bo leżącego się nie kopie przypomnę tylko to co miało dotyczyć ludzi młodych.
Punkt. 1,( Miasto rozwoju ) i punkt.- darmowy Internet w każdym domu, darmowego nie ma nawet na rynku wiec o czym mowa?
Punkt 3 ( miasto przyjazne dla dzieci )- budowa placów zabaw, gdzie powstał chociaż jeden, nowy oczekuje wskazania miejsca?
- zwiększenie dostępności do żłobków i przedszkoli, mamy najdroższe przedszkola w regionie , a opłaty porównywalne są z Krakowem, tym gdzie jest Zamek i smok gdzie Wisła przepływa pisze dlatego aby było wiadomo o które miasto chodzi.
Pisać więcej, chyba już wystarczy a o swoich sukcesach w realizacji programu proponuję napisać z samorządowcu naprawdę mieszkańcy wykupią cały nakład aby przeczytać jak państwo zmieniają to miasto.
Na pewno pan nawet nie wie ze w pana bloku jest rodzina która pomaga za własne pieniążki wychowankom domu dziecka, nie maja oni diety radnego a swój czas prywatny bez rozgłosu po cichu wykorzystują by pomagać bezinteresownie już ponad 15 lat. Oj taka mała różnica, ale warto o niej wspomnieć dla ludzkiej uczciwości.

I
II sąsiad z Bema
A ja panie Leonie chce aby pana ugrupowanie spełniło chociaż jedna obietnicę wyborcza. Proszę aby pan wyciągnął z szafy program wyborczy i przeczytał go nagłos aby wszyscy w pana bloku usłyszeli.
Ja na wszystkie ulotki wyborcze które KW T. Wantuły wrzucał do skrzynek na listy, jest tam punkt-place zabaw a nawet nie chce mi pisać jak on wygląda pod pana oknami, codziennie pan go widzi i przez 20 lat NIC pan nie zmienił, o przepraszam postawiono znak ZAKAZ GRY w PIŁKE.
Myślę ze czas radnych do końca życia to już przeszłość a odezwy wieszane na kiosku ruchu koło myjni samochodowej pisane polszczyzna rodem spod butki z piwem to naprawdę pokaz oratorstwa polskiego. Kochani radni pokażcie ze coś zmieniacie zgodnie ze swoim hasłem wyborczym-Razem zmieniamy to miasto, a jestem przekonany iż będziecie mieć dobrą prasę.
Panie Leonie, trzeba wiedzieć kiedy ze sceny można zejść, a nawet trzeba.

Omamiał Was na Pogorzelcu i Leśnej przez lata, kółka różańcowe za Leonem "sikały"
a On zawsze grabił pod swoją rodzinkę, są tego liczne dowody, a nawet obecnie - jego
stan uzależnienia od wodzów KWWTW. Klub HDK na Blachowni jest jedno-osobowy
od wielu wielu miesięcy, nikt poważny z krwiodawców nie bądzie z nim pracował. Żenada.
Na radiu Park teraz kłamie z tą gazetką do uwielbiania wodzów "LEO-SAMORZĄDOWIEC"
B
Boot

Do "sąsiada z bloku". Czy piwo sprzedaje się w "butkach" /takich do chodzenia/?
A poza tym ma "sąsiad" rację.

s
sasiad z bloku.

A ja panie Leonie chce aby pana ugrupowanie spełniło chociaż jedna obietnicę wyborcza. Proszę aby pan wyciągnął z szafy program wyborczy i przeczytał go nagłos aby wszyscy w pana bloku usłyszeli.
Ja na wszystkie ulotki wyborcze które KW T. Wantuły wrzucał do skrzynek na listy, jest tam punkt-place zabaw a nawet nie chce mi pisać jak on wygląda pod pana oknami, codziennie pan go widzi i przez 20 lat NIC pan nie zmienił, o przepraszam postawiono znak ZAKAZ GRY w PIŁKE.
Myślę ze czas radnych do końca życia to już przeszłość a odezwy wieszane na kiosku ruchu koło myjni samochodowej pisane polszczyzna rodem spod butki z piwem to naprawdę pokaz oratorstwa polskiego. Kochani radni pokażcie ze coś zmieniacie zgodnie ze swoim hasłem wyborczym-Razem zmieniamy to miasto, a jestem przekonany iż będziecie mieć dobrą prasę.
Panie Leonie, trzeba wiedzieć kiedy ze sceny można zejść, a nawet trzeba.

t
tv
No właśnie, że chyba taniej byłoby wydawać swoją gazetę samorządową, niż opłacać sowicie wszystkie miejscowe media. Może czas najwyższy podać ile poszczególne redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne dostają kasy z urzędu miasta i starostwa. Potem łatwo obliczyć ile kosztowałoby wydawanie swojej samorządowej gazety (np. miesięcznika) i zapewne wyszłoby dużo dużo taniej. Wystarczy zrobić kalkulację, co się bardziej opłaca. To przecież żaden problem. Efekt ten sam, bo przecież generalnie chodzi o lizanie władzy du...., a wyjdzie znacznie taniej niż obecnie.

Po 25 tysi dostały.
G
Gość
Niech komitetowcy wypisują w lokalnych i nie tylko mediach hymny pochwalne na swoją cześć. Media im to o wiele taniej wydrukują, a my się z tego pośmiejemy, jeśli oczywiś ie ktoś to będzie chciał czytać. No, ale nie ma to jak zawyżona samoocena. Poprawia samopoczucie deb***om.

No właśnie, że chyba taniej byłoby wydawać swoją gazetę samorządową, niż opłacać sowicie wszystkie miejscowe media. Może czas najwyższy podać ile poszczególne redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne dostają kasy z urzędu miasta i starostwa. Potem łatwo obliczyć ile kosztowałoby wydawanie swojej samorządowej gazety (np. miesięcznika) i zapewne wyszłoby dużo dużo taniej. Wystarczy zrobić kalkulację, co się bardziej opłaca. To przecież żaden problem. Efekt ten sam, bo przecież generalnie chodzi o lizanie władzy du...., a wyjdzie znacznie taniej niż obecnie.
G
Gość
Powiem wam, że Leon został podkręcony przez KWWTW i ujawnił ich wszystkich taką zachciankę, żeby prowadzić gazetę samorządową.
Ten pomysł w Mordorze roi się już od dawna, tylko budzi duży opór opozycji !!!

Niech komitetowcy wypisują w lokalnych i nie tylko mediach hymny pochwalne na swoją cześć. Media im to o wiele taniej wydrukują, a my się z tego pośmiejemy, jeśli oczywiś ie ktoś to będzie chciał czytać. No, ale nie ma to jak zawyżona samoocena. Poprawia samopoczucie deb***om.
G
Gość

Powiem wam, że Leon został podkręcony przez KWWTW i ujawnił ich wszystkich taką zachciankę, żeby prowadzić gazetę samorządową.
Ten pomysł w Mordorze roi się już od dawna, tylko budzi duży opór opozycji !!!

J
J 23

Leun ma ta cechę, że w zależności od okoliczności ma skłonnośc przypisywania sobie czasami w zależności od potrzeb nie swoich sukcesów i pracę.Przebiegły.

J
Jerzy
dlaczego Leona wyrzucili z PCK, ktoś wie?

Działacze PCK mówią, że tak i z hukiem. Czy tak jest to trzeba sprawdzić, ale coś mi sie zdaje, że to jednak prawda.
c
chichot
Nie trawie tego faceta, ale trochę racji to on ma. Nie zmienia to jednak faktu, że ta władza jest cienka jak polsilver i nie ma za co jej chwalić. No niech ktoś poda chociaż jeden powód, za który mógłbym ją pochwalić???? I nie ma się o co obrażać panie radny, że ludzie mają takie, a nie inne zdanie o tej władzy. Piecuch rację ma tylko w jednym. Niech sobie miasto wydaje swoją gazetkę. Gigantyczny szmal jaki miasto przekazuje każdego roku na inne media, przeznaczy po prostu na wydawanie swojej gazety. Przecież tak, czy siak łożą pieniądze podatników na prywatne radio, TV i gazety. Po co, skoro można zrobić coś swojego. Ale nie po to, żeby to była tuba propagandowa Leona & spółki w której będę czytał o jego zasługach i przemyśleniach, tylko chcę wiedzieć co władza robi sensownego dla ludzi. W przeciwnym razie nie chcę, aby moje pieniądze były wydawane na jakiekolwiek media - czy urzędowe, czy też komercyjne. Chociaż można powiedzieć, że w K-K wszystkie są urzędowe

Nigdy w życiu tak nie zrobią. W swojej gazetce pisaliby same hymny na swój temat i nikt, prócz nich samych tego nie czytałby, a lokalne media, bez ich sponsorowania WRESZCIE pisałyby i mówiły rzeczywistą, niewygodną dla włodarzy miasta i powiatu prawdę. Media samorządowe, to samobójcze wystawianie się innym, nieopłacanym wtedy mediom!!! Aleś pan wymyślił panie bezredny?
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3