Lepiej się jej wystrzegać

rys. Andrzej Czyczyło
rys. Andrzej Czyczyło
O bakterii noszącej oryginalną nazwę Escherichia coli prawie się nie mówi. Tymczasem jest ona wszechobecna.

Jak uniknąć zakażenia

Jak uniknąć zakażenia

- korzystając z publicznej toalety - nie siadać na deskach klozetowych
- zaopatrzyć się w jednorazowe nakładki na sedes (jeśli ktoś musi jednak usiąść) w podmywać się w kierunku - od cewki moczowej do odbytu (i tak się podcierać) w stosować chusteczki przeznaczone do higieny intymnej, których zawartość chroni przed bakteriami w po każdym wyjściu z toalety myć dokładnie ręce mydłem w ciepłej wodzie
- zaopatrzyć się przed podróżą w specjalny płyn antybakteryjny do mycia rąk (na wszelki wypadek, gdyby dostęp do wody był utrudniony).

Bytuje w organizmie wielu ludzi, ale nie wszystkie jej szczepy są zjadliwe i dają widoczne objawy, dlatego ktoś może nawet nie wiedzieć, że został jej nosicielem.
- Escherichia coli, nazywana inaczej pałeczką okrężnicy, występuje w toaletach, zwłaszcza w publicznych, które nie są odpowiednio czyszczone i dezynfekowane - ostrzega Wiesława Błudzin, specjalista chorób zakaźnych z Opola. - Może być także obecna w brudnych stawach czy zaniedbanych kąpieliskach. Człowiek zaraża się nią wskutek nieprzestrzegania higieny osobistej. Zdarza się to np. w pociągu, gdzie po skorzystaniu z ubikacji nie ma potem gdzie umyć rąk albo woda w kranie jest tylko zimna. A w stawie - wystarczy, że ktoś niechcący połknie trochę wody, w której wcześniej kąpał się nosiciel bakterii. Jeśli ten ostatni po wyjściu z toalety się nie umył, to "przekaże" infekcję dalej. Sanepid bada publiczne kąpieliska pod tym kątem, natomiast nad czystością toalet nie sposób zapanować.

Zakażenie escherichią najczęściej doprowadza do stanu zapalnego dróg moczowych, pęcherza, a jeśli jest nieleczone, może objąć i nerki, co staje się już poważne. Czasem objawia się dodatkowo biegunką. Schorzenie to zwalcza się przy pomocy odpowiednich antybiotyków i trzeba wtedy pozostawać pod systematyczną kontrolą lekarską.

Do symptomów wskazujących na zakażenie dróg moczowych należą: pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, częste siusianie (po kilka kropel), pojawienie się krwi w moczu.
- Człowiek niekoniecznie musi się zarazić escherichią w toalecie, może - sam od siebie - podkreśla dr Wiesława Błudzin. - Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy szczepy bakterii są szczególnie złośliwe. Częściej narażone są na to kobiety, u których cewka moczowa jest położona bliżej odbytu niż u mężczyzn. Dlatego trzeba w sposób właściwy dbać o higienę osobistą oraz nie zapominać o myciu rąk, o czym, niestety, nie każdy pamięta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska