Lepsza pomoc dla pokrzywdzonych

EWA KORNIAK-KOSOWSKA
Rzecznik praw ofiar może mieć więcej uprawnień, a same ofiary mogą liczyć na pomoc materialną ze strony państwa.

Stanie się tak, jeśli Sejm przegłosuje projekty ustaw, będących obecnie po pierwszym czytaniu: rządowego projektu ustawy o rzeczniku praw ofiar oraz poselskiego projektu ustawy o pomocy państwa dla ofiar przestępstw z użyciem przemocy (oba są już po pierwszym czytaniu). Projekty zakładają poprawę sytuacji osób pokrzywdzonych wskutek przestępstw.
Rzecznik praw ofiar podejmowałby czynności na rzecz ofiar przestępstw, rzeczników praw obywatelskich lub dziecka, organizacji, których zadania dotyczą ochrony praw człowieka lub z własnej inicjatywy.
Miałby prawo m.in. do:
l żądania od organów władzy organizacji i instytucji wyjaśnień, informacji, udostępniania akt i dokumentów, podjęcia działań leżących w ich kompetencjach na rzecz ofiar przestępstw,
l udzielania poszkodowanym konsultacji prawnych,
l występowania w roli przedstawiciela społecznego,
l zapoznania się z aktami postępowania karnego, brania udziału w czynnościach procesowych,
l tworzenia, likwidowania ośrodków zapewniających pomoc psychologiczną ofiarom i kierowania do nich pokrzywdzonych. Nie będzie mógł podjąć działań, jeśli sprzeciwi się temu ofiara przestępstwa lub jeżeli prowadzi je rzecznik praw obywatelskich.

Ofiary przestępstw umyślnych z użyciem przemocy, które doznały poważnego uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu, oraz osoby będące na utrzymaniu ludzi zmarłych w wyniku takiego przestępstwa otrzymałyby pomoc z budżetu państwa, jeśli nie dostały rekompensaty z innego źródła, np. od sprawców (bo nie zostali wykryci lub nie można ściągnąć od nich należności), instytucji ubezpieczeniowej lub jej wysokość była niższa od przewidzianej w ustawie - zakłada projekt drugiej ustawy.
Pomoc pokrywałaby utracone wynagrodzenie lub środki utrzymania, wydatki medyczne, hospitalizacyjne i pogrzebowe oraz koszty pełnomocnictwa procesowego (do określonej wysokości). O przyznaniu takiego świadczenia mają decydować sądy na wniosek zainteresowanego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska