Lewica chce bronić opolskich Dąbrowszczaków

Artur Janowski Janowski
Artur Janowski Janowski
Przy Dąbrowszczaków stoją obecnie dwa wieżowce. W sumie to ponad 1000 mieszkańców i ponad 130 zarejestrowanych firm.
Przy Dąbrowszczaków stoją obecnie dwa wieżowce. W sumie to ponad 1000 mieszkańców i ponad 130 zarejestrowanych firm. Google Street View
Zmianę nazwy ulicy na osiedlu Armii Krajowej sugeruje Instytut Pamięci Narodowej. - To szaleństwo, ci ludzie bronili nas przed faszyzmem - przekonuje SLD.

Przy Dąbrowszczaków stoją obecnie dwa wieżowce. W sumie to ponad 1000 mieszkańców i ponad 130 zarejestrowanych firm. Dziś na ulicy pojawili się działacze SLD, którzy przypomnieli, że IPN sugeruje zmianę nazwy ulicy. Argumentuje przy tym, że Dąbrowszczacy, czyli Polacy walczący w wojnie domowej w 1936 roku w Hiszpanii, byli formacją, służącą interesom Stalina.

- Wrzucenie tych ludzi do worka ze zbrodniarzami stalinowskimi to pomyłka - przekonuje tymczasem Piotr Woźniak, lider wojewódzkiego SLD. - Ci ludzi pojechali do Hiszpanii, aby bić się z faszyzmem, wspieranym przez Hitlera i Mussoliniego. Stanęli po stronie demokratycznie wybranych władz, , a podczas wojny w Hiszpanii zginęło około trzech tysięcy Polaków.

- Nieprzypadkowo ulica Dąbrowszczaków ocalała mimo wielkiej akcji zmiany nazw ulic w latach 90. Ta nazwa powinna pozostać także teraz - przekonywał Woźniak.

Zmiany może jednak wymusić nowa ustawa o „zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, czy obiektów”. Dlatego Opole musi się przygotować się do ewentualnej zmiany nazw ulic, które nadawano w czasach PRL.

W ratuszu powstanie zespół, który zaopiniuje uchwały o zmianę nazw, jeszcze przed ich skierowaniem pod obrady rady miasta.

Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda opolski będzie miał możliwość, o ile którejś z kontrowersyjnych nazw ulic nie usunie rada miasta, samemu podjąć decyzję o zmianie.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.11.2016 o 15:56, Gość napisał:

Przez 45 lat swych rządów polska lewica pokazała co potrafi.Wystarczy.

 


święte słowa. czerwone szumowiny!

b
bleee
W dniu 10.11.2016 o 23:16, Gość napisał:

Powodem nie są znudzone dziadki z PiSu ale fakt, że Dąbrowszczacy zostali uznani przez RP za renegatów.Nadawanie nazw ulic, określonym osobom czy organizacjom, jest wyrazem hołdu jakie składa im całe społeczeństwo - promocji ich postaw i dokonań jeśli użyć korponowomowy.A odszczepieńców służących złej sprawie nie należy w żaden sposób promować.

A ja myślę, że przeciętnego Polaka interesuje to, czy ma dobrą pracę, czy dzieci mają dobrą edukację, a emeryci dobrą służbę zdrowia. Czy kraj się rozwija, czy nie trzeba wyjeżdżać za pracą, czy jest bezpiecznie i czysto.

Zmiana Dąbrowszczaków na modnych ostatnio Żołnierzy Wyklętych czy cokolwiek innego nic nie da. Szkoda czasu na głupoty wymyślone przez znudzonych dziadków z PiSu.

G
Gość
W dniu 10.11.2016 o 22:08, bleee napisał:

Ale Placu Lenina dawno już nie ma. Dąbrowszczaków wciąż jest i naprawdę nikomu nie przeszkadza. Tylko parę znudzonych dziadków z PiSu drażni, ale to nie powód, żeby zaraz pół osiedla miało zmieniać dokumenty.

Powodem nie są znudzone dziadki z PiSu ale fakt, że Dąbrowszczacy zostali uznani przez RP za renegatów.

Nadawanie nazw ulic, określonym osobom czy organizacjom, jest wyrazem hołdu jakie składa im całe społeczeństwo - promocji ich postaw i dokonań jeśli użyć korponowomowy.

A odszczepieńców służących złej sprawie nie należy w żaden sposób promować.

b
bleee
W dniu 10.11.2016 o 20:05, Gość napisał:

To trzeba było zostawić tez Plac Lenina. Teatr nie musiałby wymieniać pieczątek - więcej kasy zostałoby na kulturę.

Ale Placu Lenina dawno już nie ma. Dąbrowszczaków wciąż jest i naprawdę nikomu nie przeszkadza. Tylko parę znudzonych dziadków z PiSu drażni, ale to nie powód, żeby zaraz pół osiedla miało zmieniać dokumenty.

G
Gość
W dniu 10.11.2016 o 17:23, bleee napisał:

ALE PO CO?Co to da przeciętnemu Polakowi?Mi na przykład nic nie da. A mieszkańcy bloków jeszcze będą musieli wymieniać wszystkie dokumenty...Idiotyzm.

To trzeba było zostawić tez Plac Lenina. Teatr nie musiałby wymieniać pieczątek - więcej kasy zostałoby na kulturę.
G
Gość
W dniu 10.11.2016 o 17:46, Igma napisał:

Coś w tym musi być.

Popatrz na 60 paroletnią rencistkę z Niemiec.Twarz zadbana, gładka, bez zmarszczek.Dupcia jak bąbelkiCycki stoją jak u modelki. Teraz popatrz na 40 letnią panią z Polski. Z tyłu liceum, a z przodu muzeum.Wiesz dlaczego? Pył, sadza, związki siarki itd.Cała Tablica Mendelejewa.
2000 € emerytury vs 1300 zł pensji.
I
Igma
W dniu 10.11.2016 o 09:59, Gość napisał:

Uczmy dzieci języków - przyda im się na zmywaku lub do podcierania starej Niemki.Po co religia i inne zasady - wychowujemy genderowo i bezstresowo.Jaka energia jest Zielona? Produkcja wiatraka (w niemieckiej fabryce) generuje więcej zanieczyszczeń środowiska niż wyprodukowanie tej samej ilości energii w elektrowni węglowej, jaka jest w stanie wytworzyć wiatrak przez całe swoje techniczne "życie"?Przez kogo jesteśmy postrzegani jako zasciankowi? Jeśli przez te europoprawne lewackie elity które cenzuruja informacje o muzułmańskich gwałtach w Europie - to ja jestem dumny z mej zasciankowosci.Po co ściągać tabliczki upamiętniające komunistycznych zbrodniarzy? Lepiej ubrać koszulkę z Che i chlac na squocie.

Coś w tym musi być.

 

Popatrz na 60 paroletnią rencistkę z Niemiec.
Twarz zadbana, gładka, bez zmarszczek.
Dupcia jak bąbelki
Cycki stoją jak u modelki.
 

 

Teraz popatrz na 40 letnią panią z Polski.
 

 

Z tyłu liceum, a z przodu muzeum.
 

 

Wiesz dlaczego?

 

Pył, sadza, związki siarki itd.
Cała Tablica Mendelejewa.

 
b
bleee
W dniu 10.11.2016 o 12:56, Gość napisał:

 Sprawę należy rozwiązać konkretnie, szybko, radykalnie, raz na zawsze (trzeba było już w 1989) i rzeczywiście nie zajmować się już więcej takimi pier***ami.

ALE PO CO?

Co to da przeciętnemu Polakowi?

Mi na przykład nic nie da. A mieszkańcy bloków jeszcze będą musieli wymieniać wszystkie dokumenty...

Idiotyzm.

G
Gość
W dniu 10.11.2016 o 11:38, bleee napisał:

Przeszkadzałby mi. To byli zbrodniarze. Ale takich ulic od dawna już nie ma, nie zauważyłeś?Żałuję, że władza zajmuje się nonsensami, bo robią to za nasze pieniądze. Zmiana ulic typu Dąbrowszczaków czy Obrońców Stalingradu to nonsensy. Co to da? Co to zmieni? Kogo to obchodzi? Szkoda marnować czas na to.

Ale konkretni Dabrowszczacy zostali przez RP pozbawieni polskiego obywatelstwa, strona republikańska dopuściła się w Hiszpanii wielu zbrodni (frankisci też - nie chodzi jednak o przemianowanie tej ul. na gen Franco), wieku spośród nich było później w UB i komunistycznym aparacie władzy. Sprawę należy rozwiązać konkretnie, szybko, radykalnie, raz na zawsze (trzeba było już w 1989) i rzeczywiście nie zajmować się już więcej takimi pierdolami.
b
bleee
W dniu 10.11.2016 o 11:26, Gość napisał:

Mnie to obchodzi.Tobie zapewne nie przeszkadzał aby też ul. Lenina i pomniki Stalina, ale nie wszyscy są pożytecznym idiotami cierpiącymi wiedzę o świecie z pejsbuka.

Przeszkadzałby mi. To byli zbrodniarze.
 Ale takich ulic od dawna już nie ma, nie zauważyłeś?

Żałuję, że władza zajmuje się nonsensami, bo robią to za nasze pieniądze. Zmiana ulic typu Dąbrowszczaków czy Obrońców Stalingradu to nonsensy. Co to da? Co to zmieni? Kogo to obchodzi? Szkoda marnować czas na to.

G
Gość
W dniu 10.11.2016 o 10:30, bleee napisał:

PiS już naprawdę zidiociał. Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście? Komu co z tego przyjdzie, że ulica będzie się nazywać inaczej? Kogo to obchodzi?

Mnie to obchodzi.
Tobie zapewne nie przeszkadzał aby też ul. Lenina i pomniki Stalina, ale nie wszyscy są pożytecznym idiotami cierpiącymi wiedzę o świecie z pejsbuka.
b
bleee

PiS już naprawdę zidiociał. Nie ma ważniejszych spraw w tym mieście? Komu co z tego przyjdzie, że ulica będzie się nazywać inaczej? Kogo to obchodzi?

G
Gość
W dniu 10.11.2016 o 07:52, opolanian napisał:

Święte słowa. Lepiej niech dołożą do ociepleń budynków oraz innych inwestycji niż wywalać pieniądze i to nasze. Bo niby z czyich pieniędzy zostaną na budynkach zmienione tablice z nazwami ulic? W sumie czego się można spodziewać po obecnej ekipie. Tańczą, jak im rząd i Jaki zagra. Przecież nie wezmą się za poprawę sytuacji w kraju. Dadzą tym, co ręce wyciągają i nic im się nie chce. Nawet pracy poszukać. Po co? Państwo da. Służby zdrowia nie ruszą, bo nie potrafią. Złupią tych, co jeszcze jakoś dają radę. Na 500+ złożą się wszyscy. Będą nadal stawiać na węgiel, bo z górnikami zadzierać nie chcą. Zielona energia? Jest im obca. Dzieciom zafundują kolejne lekcje religii - poczynając od przedszkoli. Zamiast uczyć więcej języków. Jesteśmy obecnie postrzegani, jako kraj zaściankowy. Izolujemy się na innych. Z każdym zadzieramy. Trzymamy tylko z tymi, którzy źle na nas nie patrzą. Pewnie po co handlować z wieloma krajami. Zlikwidujmy eksport. Współpracujmy tylko z Węgrami, Czechami i Słowacją.

Uczmy dzieci języków - przyda im się na zmywaku lub do podcierania starej Niemki.
Po co religia i inne zasady - wychowujemy genderowo i bezstresowo.
Jaka energia jest Zielona? Produkcja wiatraka (w niemieckiej fabryce) generuje więcej zanieczyszczeń środowiska niż wyprodukowanie tej samej ilości energii w elektrowni węglowej, jaka jest w stanie wytworzyć wiatrak przez całe swoje techniczne "życie"?
Przez kogo jesteśmy postrzegani jako zasciankowi? Jeśli przez te europoprawne lewackie elity które cenzuruja informacje o muzułmańskich gwałtach w Europie - to ja jestem dumny z mej zasciankowosci.
Po co ściągać tabliczki upamiętniające komunistycznych zbrodniarzy? Lepiej ubrać koszulkę z Che i chlac na squocie.
G
Gość
W dniu 10.11.2016 o 08:07, brukowka napisał:

Niech zmienia nazwe na jakis zolnierzy wykletych zapomnianych jak np. WEHRWOLF, oni mordowali komisarzy komunistycznych, byli tez przeciwnikami reformy rolnej, tez gwalcili Haziajki zza Buga, grabili i mordowali Haziajow. Patrioci czysci jak NZS Brygada Swietokrzyska. Przegonilismy Naziste, przegonilismy Komuniste, przegonimy i Kaczyste.

Reforma rolna w wydaniu komunistycznym była zwykłym zlodziejstwem. Sprawiedliwością jest ucinanie ręki złodziejowi.
b
brukowka

Niech zmienia nazwe na jakis zolnierzy wykletych zapomnianych jak np. WEHRWOLF, oni mordowali komisarzy komunistycznych, byli tez przeciwnikami reformy rolnej, tez gwalcili Haziajki zza Buga, grabili i mordowali Haziajow. Patrioci czysci jak NZS Brygada Swietokrzyska. Przegonilismy Naziste, przegonilismy Komuniste, przegonimy i Kaczyste.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3