Lewin Brzeski pożegnał stalinowskiego więźnia. Zmarł Mieczysław Józefczyk

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Mieczysław Józefczyk odbiera Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski od wojewody Adriana Czubaka
Mieczysław Józefczyk odbiera Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski od wojewody Adriana Czubaka UM Lewin Brzeski
W sobotę na cmentarzu w Lewinie Brzeskim pochowany został Mieczysław Józefczyk (ur. W 1931 roku), który w latach 50-tych ubiegłego wieku był współzałożycielem młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Podziemny Orzeł Wolności”. Za drukowanie i rozwieszanie ulotek dostał 7 lat więzienia.

Działalność opozycyjna zaczęła się od wspólnego słuchania Głosu Ameryki. Mieczysław Józefczyk miał wtedy 19 lat, organizację nawołującą do niepodległości Polski założył razem z kolegą Ryszardem Bielcem i starszym od nich Aleksandrem Necem, byłym żołnierzem Kampanii Wrześniowej.

Józefczyk pochodził z Sambora na Kresach, po wojnie wszyscy znaleźli się w Lewinie Brzeskim. Swojej organizacji nadali nazwę Podziemny Orzeł Wolności.

Ich działalność trwała przez rok, od 1950 do 1951 roku, potem sami ją zawiesili. Redagowali i drukowali ulotki z antykomunistycznymi hasłami, które sami rozwieszali na terenie Lewina. Wysyłali anonimy z pogróżkami do aktywistów nowej władzy, zaangażowanych min. w walkę z Kościołem. Wywieszali na murach podobizny dygnitarzy komunistycznych, opatrzone szyderczymi komentarzami.

Planowali zdobycie broni i walkę zbrojną, ale nigdy do tego nie doszło. Rok po zaprzestaniu działalności UB wpadło na ich trop. Wszyscy założyciele Podziemnego Orła Wolności stanęli przed sądem wojskowym i usłyszeli surowe wyroki od 6 do 9 lat więzienia za próbę obalenia przemocą ustroju państwa. Mieczysław Józefczyk został skazany na 7 lat więzienia.

W wolnej Polsce jego wyrok został uchylony. W 2015 roku Mieczysław Józefczyk został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska