Lewin Brzeski zostanie zabezpieczony przed powodzią

fot. Krzysztof Świderski
Paweł Potoczny, dyrektor RZGW we Wrocławiu (z lewej) i wojewoda Ryszard Wilczyński nad planem inwestycji w Lewinie. Budowa zabezpieczeń rozpocznie się w czerwcu.
Paweł Potoczny, dyrektor RZGW we Wrocławiu (z lewej) i wojewoda Ryszard Wilczyński nad planem inwestycji w Lewinie. Budowa zabezpieczeń rozpocznie się w czerwcu. fot. Krzysztof Świderski
Zgodę na budowę zabezpieczeń wojewoda Ryszard Wilczyński wręczył wczoraj Pawłowi Potocznemu, dyrektorowi Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Na tę decyzję żyjący w ciągłym zagrożeniu mieszkańcy gminy czekali od lat.

- Dla nas to inwestycja 100-lecia - mówi Leszek Pakuła, mieszkaniec Lewina. - Nareszcie będziemy się czuli bezpiecznie. Mam nadzieję, że podczas budowy powstaną - choćby na czas jej trwania - nowe miejsca pracy, a potencjalni inwestorzy nie będą się już bali angażować na zalewanych obszarach.

Przepływająca przez Lewin Nysa Kłodzka zdewastowała w 1997 r. większość miasta. A podczas ubiegłorocznej powodzi woda stała blisko 2 miesiące na polach, powodując ogromne straty w rolnictwie.
Inwestycja kosztować będzie 121 milinów zł, z czego 80% sfinansuje Unia Europejska. Na Nysie Kłodzkiej zbudowany zostanie nowy jaz klapowy, a koryto rzeki przebudowane będzie na odcinku 4,5 km. Miasto odgrodzą od rzeki wały przeciwpowodziowe, zbudowany będzie 2-kilometrowy kanał ulgi. Budowa ma się rozpocząć w czerwcu 2010, planowany termin jej zakończenia to czerwiec 2013.

Bez inwestycji w Lewinie nie nie można by rozpocząć przebudowy Jeziora Nyskiego, bo dopiero po jej zakończeniu woda w Nysie Kłodzkiej będzie mogła płynąć z prędkością do 800 m sześc./sek. Lewinowi nie będą wówczas straszne nawet największe zrzuty wody z nyskiego zbiornika.

- Przy okazji w Lewinie Brzeskim powstanie wzgórze rekreacyjne, usypane z ziemi wybranej podczas budowy - mówi Marek Świetlik, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Geodezji UW w Opolu. - Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji wysoki na 15 m stok saneczkowo-rowerowy, tor do wyczynowej jazdy górskiej i ścieżki spacerowe.

W samym mieście przebudowany zostanie most na Nysie Kłodzkiej i 900-metrowy odcinek ulicy Nysańskiej, która będzie pełniła też rolę zapory.

Opolszczyzna przoduje w realizacji przedsięwzięć hydrotechnicznych w Polsce. Rozpoczęła się wreszcie budowa zbiornika w Raciborzu, w Cisku budowane są wały przeciwpowodziwe. Również wczoraj dotarła do Opola wiadomość, że z rezerwy celowej budżetu państwa przyznano 2,3 mln zł na usuwanie szkód, jakie podczas ubiegłorocznej powodzi rzeka Świdna wyrządziła w Dziewiętlicach w powiecie nyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska