Lex TVN. Spór o ustawę medialną. PiS przegrywa, a potem wygrywa głosowanie w Sejmie. Kluczowe decyzje i role opolskich posłów

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Spór o ustawę medialną. PiS przegrywa głosowanie w Sejmie. Kluczowe decyzje i role opolskich posłów
Spór o ustawę medialną. PiS przegrywa głosowanie w Sejmie. Kluczowe decyzje i role opolskich posłów Adam Guz
Posłowie zagłosowali za odroczeniem do września posiedzenia, na którym zapaść miała decyzja ws. ustawy medialnej. Zdecydowały dwa głosy. Za odroczeniem głosował m.in. Paweł Kukiz. Nieobecna na głosowaniu była Violetta Porowska, szefowa PiS w regionie, która przebywa za granicą. Rządzącą koalicję poparł Marcin Ociepa, wieloletni współpracownik Jarosława Gowina, który został wyrzucony z rządu i nie jest już koalicjantem obozu zjednoczonej prawicy. Po dłuższej przerwie i zwołaniu konwentu seniorów przeprowadzono reasumpcję głosowania. Wieczorem Sejm większością głosów przyjął ustawę medialną.

W środę po południu sejmowa opozycja złożyła wnioski o odroczenie głosowania w sprawie ustawy medialnej, której ewentualnym skutkiem będzie konieczność sprzedaży przez amerykańskich właścicieli stacji TVN części swoich udziałów. Posłowie głosowali wniosek szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, aby obrady Sejmu w tej sprawie przełożyć na 2 września.

Nieoczekiwanie opozycja wygrała to głosowanie 229 głosami "za" przy 227 "przeciw". To bardzo ważne głosowanie, które daje pytanie o kształt sejmowej arytmetyki i tym samym poparcie większości sejmowej dla kolejnych proponowanych ustaw i samego rządu. Kluczowe role w tym głosowaniu odegrali także opolscy parlamentarzyści.

W gronie dwóch posłów PiS, którzy nie uczestniczyli w głosowaniu, była szefowa PiS w regionie Violetta Porowska. Jak ustalił portal nto.pl posłanka Porowska przebywa jednak we Włoszech i szefostwo klubu parlamentarnego PiS miało tego świadomość przed środowym blokiem głosowań.

Za odroczeniem głosowania był - i to mogło być dla wielu zaskoczeniem - poseł Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15. Podobnie zagłosowało trzech pozostałych parlamentarzystów tego koła. Zachowanie to jest o tyle ciekawe, że "kukizowcy" deklarowali poparcie dla wspomnianej ustawy medialnej. W rozmowach sejmowych na gorąco tłumaczyli, że "pomylili się". Nieoficjalnie wiadomo jednak, że głosowanie w sprawie ustawy medialnej chcą wykorzystać do uzyskania realnych korzyści politycznych, m.in. w postaci stanowiska wicemarszałka Sejmu dla Stanisława Tyszki, jednego z posłów Kukiza.

Po dłuższej przerwie i zwołaniu konwentu seniorów przeprowadzono reasumpcję głosowania. Po zakończeniu przerwy marszałek Sejmu Elżbieta Witek stwierdziła, że wprowadziła parlamentarzystów w błąd, mówiąc, że odroczenie będzie trwało do 15 września, choć wniosek złożony przez prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczył odroczenia do 2 września. Wniosek o reasumpcję poparło 229 posłów, tym samym obrady zostały wznowione. Za kontynuowaniem posiedzenia Sejmu byli Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk z Kukiz'15.

Późnym wieczorem Sejm większością głosów zagłosował za ustawą medialną. Tym samym izba niższa parlamentu przyjęła przepisy, które wprowadzają ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Za ustawą zagłosowało trzech posłów Kukiz' 15 w tym Paweł Kukiz. Nowelizację przepisów poparli także posłowie niezrzeszeni: Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza.

To był dzień pełen politycznych emocji. Klubu parlamentarnego PiS nie opuścił bliski przez lata współpracownik Jarosława Gowina - Marcin Ociepa. Opolski poseł Porozumienia poinformował w środę rano, że podał się do dymisji z funkcji wiceministra obrony narodowej.

Potem Marcin Ociepa głosował przeciwko odroczeniu posiedzenia Sejmu na wrzesień. Jarosław Gowin głosował "za". Późnym wieczorem Marcin Ociepa poinformował, że odchodzi z partii Porozumienie.

Jak głosowali opolscy posłowie za lex TVN

Za odrzuceniem projektu ustawy w całości:

  • Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka)
  • Tomasz Kostuś (Koalicja Obywatelska)
  • Rajmund Miller (Koalicja Obywatelska)
  • Ryszard Wilczyński (Koalicja Obywatelska)
  • Marcelina Zawisza (Lewica)
  • Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska)

Przeciw odrzuceniu projektu ustawy:

  • Paweł Kukiz (Kukiz'15)
  • Kamil Bortniczuk (KP PiS)
  • Janusz Kowalski (KP PiS)
  • Katarzyna Czochara (KP PiS)
  • Marcin Ociepa (KP PiS)

Violetta Porowska (KP PiS) nie wzięła udziału w głosowaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska