W środę po południu sejmowa opozycja złożyła wnioski o odroczenie głosowania w sprawie ustawy medialnej, której ewentualnym skutkiem będzie konieczność sprzedaży przez amerykańskich właścicieli stacji TVN części swoich udziałów. Posłowie głosowali wniosek szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, aby obrady Sejmu w tej sprawie przełożyć na 2 września.
Nieoczekiwanie opozycja wygrała to głosowanie 229 głosami "za" przy 227 "przeciw". To bardzo ważne głosowanie, które daje pytanie o kształt sejmowej arytmetyki i tym samym poparcie większości sejmowej dla kolejnych proponowanych ustaw i samego rządu. Kluczowe role w tym głosowaniu odegrali także opolscy parlamentarzyści.
W gronie dwóch posłów PiS, którzy nie uczestniczyli w głosowaniu, była szefowa PiS w regionie Violetta Porowska. Jak ustalił portal nto.pl posłanka Porowska przebywa jednak we Włoszech i szefostwo klubu parlamentarnego PiS miało tego świadomość przed środowym blokiem głosowań.
Za odroczeniem głosowania był - i to mogło być dla wielu zaskoczeniem - poseł Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15. Podobnie zagłosowało trzech pozostałych parlamentarzystów tego koła. Zachowanie to jest o tyle ciekawe, że "kukizowcy" deklarowali poparcie dla wspomnianej ustawy medialnej. W rozmowach sejmowych na gorąco tłumaczyli, że "pomylili się". Nieoficjalnie wiadomo jednak, że głosowanie w sprawie ustawy medialnej chcą wykorzystać do uzyskania realnych korzyści politycznych, m.in. w postaci stanowiska wicemarszałka Sejmu dla Stanisława Tyszki, jednego z posłów Kukiza.
Po dłuższej przerwie i zwołaniu konwentu seniorów przeprowadzono reasumpcję głosowania. Po zakończeniu przerwy marszałek Sejmu Elżbieta Witek stwierdziła, że wprowadziła parlamentarzystów w błąd, mówiąc, że odroczenie będzie trwało do 15 września, choć wniosek złożony przez prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczył odroczenia do 2 września. Wniosek o reasumpcję poparło 229 posłów, tym samym obrady zostały wznowione. Za kontynuowaniem posiedzenia Sejmu byli Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk z Kukiz'15.
Późnym wieczorem Sejm większością głosów zagłosował za ustawą medialną. Tym samym izba niższa parlamentu przyjęła przepisy, które wprowadzają ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Za ustawą zagłosowało trzech posłów Kukiz' 15 w tym Paweł Kukiz. Nowelizację przepisów poparli także posłowie niezrzeszeni: Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza.
To był dzień pełen politycznych emocji. Klubu parlamentarnego PiS nie opuścił bliski przez lata współpracownik Jarosława Gowina - Marcin Ociepa. Opolski poseł Porozumienia poinformował w środę rano, że podał się do dymisji z funkcji wiceministra obrony narodowej.
Potem Marcin Ociepa głosował przeciwko odroczeniu posiedzenia Sejmu na wrzesień. Jarosław Gowin głosował "za". Późnym wieczorem Marcin Ociepa poinformował, że odchodzi z partii Porozumienie.
Jak głosowali opolscy posłowie za lex TVN
Za odrzuceniem projektu ustawy w całości:
- Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka)
- Tomasz Kostuś (Koalicja Obywatelska)
- Rajmund Miller (Koalicja Obywatelska)
- Ryszard Wilczyński (Koalicja Obywatelska)
- Marcelina Zawisza (Lewica)
- Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska)
Przeciw odrzuceniu projektu ustawy:
- Paweł Kukiz (Kukiz'15)
- Kamil Bortniczuk (KP PiS)
- Janusz Kowalski (KP PiS)
- Katarzyna Czochara (KP PiS)
- Marcin Ociepa (KP PiS)
Violetta Porowska (KP PiS) nie wzięła udziału w głosowaniu
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Quiz o Idze Świątek. Co wiesz o naszej najlepszej tenisistce?
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie