LG Chem w Opolu? Budowa fabryki baterii do samochodów elektrycznych pod znakiem zapytania. Inwestor oczekuje gigantycznej pomocy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
LG Chem za wyłożenie pieniędzy na nową fabrykę (prawdopodobnie w Opolu) oczekuje rządowego wsparcia. Na zdjęciu rozpoczęcie budowy fabryki w podwrocławskich Kobierzycach.
LG Chem za wyłożenie pieniędzy na nową fabrykę (prawdopodobnie w Opolu) oczekuje rządowego wsparcia. Na zdjęciu rozpoczęcie budowy fabryki w podwrocławskich Kobierzycach. Pawel Relikowski / Polska Press
Niemal 70 mln euro grantu, teren za symboliczne euro i zwolnienia z opłaty odrolnieniowej - tego oczekuje LG Chem w zamian za decyzję o lokalizacji fabryki w Polsce. Zakład może stanąć w Opolu.

O oczekiwaniach koreańskiego inwestora napisał "Puls Biznesu". Fabryka baterii do samochodów elektrycznych ma kosztować 1,4 mld euro. Decyzja o rozpoczęciu budowy miała zapaść najpierw w maju, a potem czerwcu. Jako ostateczny termin wskazano lipiec.

Pod uwagę w ostatnim czasie brane były dwa miasta - Łódź i Opole. To właśnie Opole miało być wskazane przez azjatyckiego inwestora.

Tyle, że jak podał "Puls Biznesu", LG Chem oczekuje niemałego rządowego wsparcia: oprócz grantu gotówkowego nie niższego niż 4,9 proc. wartości (to około 70 mln euro), możliwości kupienia gruntu za symboliczną kwotę, na przykład 1 euro i zwolnienia z opłaty odrolnieniowej oraz przedstawienia zachęt, które nie są uznawane za pomoc publiczną.

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka prezydenta Opola, doniesień biznesowej gazety nie komentuje.

Mamy najlepszy w Polsce, a nawet Europie teren inwestycyjny objęty strefą ekonomiczną, który cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów - mówi.

Teren w Opolu - Wrzoskach przejęty przez Opole od Dąbrowy po poszerzeniu jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia. To ponad 108 hektarów, obecnie terenów rolnych, objętych Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Rada miejska uchwaliła już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego gruntu. Do terenu wyprowadzono drogę dojazdową (z nowego ronda we Wrzoskach). Obecnie można tam podłączyć 2 MW energii z możliwością zwiększenia do 150 MW. W bezpośrednim sąsiedztwie jest gaz i woda oraz kanalizacja.

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska