Licealiści mogą zakładać firmy

Archiwum
- Statystyki wykazują, że średnio 60–80 procent firm jest zamykanych w ciągu czterech lat. Ja liczę na to, że opolskie projekty osiągną ogromny sukces – mówi Patryk Suliga (drugi z prawej).
- Statystyki wykazują, że średnio 60–80 procent firm jest zamykanych w ciągu czterech lat. Ja liczę na to, że opolskie projekty osiągną ogromny sukces – mówi Patryk Suliga (drugi z prawej). Archiwum
Uczniowie z II LO pod opieką praktyków z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy WSB zakładają własne firmy. To także szansa na to, aby w wieku "nastu" lat stać się prawdziwym dyrektorem.

Wszystko odbywa się w ramach projektu "Liceum na spółkę" i polega na praktycznej nauce przedsiębiorczości poprzez prowadzenie własnej firmy. Młodymi przedsiębiorcami opiekują się: Lucyna Rudnik, nauczycielka przedsiębiorczości z II LO,oraz Michał Różański, dyrektor AIP przy Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej. Autorem projektu jest Patryk Suliga. Co ciekawe, opolscy licealiści jako pierwsi w Polsce będą prowadzić swoje firmy.

- Jak mogliśmy takiej szansy nie wykorzystać. Zwłaszcza że w głowach licealistów kłębi się mnóstwo pomysłów. Często bardzo dobrych - mówi Patryk Suliga.

- Dla nas to szansa nie tyle na zarobienie pieniędzy, ile na zdobycie ogromnego doświadczenia. Bo uczymy się nie tylko w praktyce, jak założyć prowadzić firmę. Dodatkowo bierzemy udział w szkoleniach z zakresu ekonomii, marketingu, PR-u czy księgowości - mówi Grzegorz Nabrdalik, współwłaściciel jednej z prowadzonych przez licealistów firm Elumpek. - No i zanim rozpocznę studia, będę sobie mógł wpisać do CV, że byłem dyrektorem - uśmiecha się.

"Liceum na spółkę" trwa już kilka miesięcy i składa się z kilku etapów. Na początek trzeba było wybrać grupę, która weźmie udział w projekcie. Zgłosiło się 40 osób. Potem uczniowie uczyli się pisać biznesplany oraz analizować rynek opolski. Kolejnym etapem było szukanie pomysłów na biznes.

- Dosłownie zasypali mnie propozycjami. Wśród nich znalazły się takie jak np. sprzedawanie powierzchni reklamowych w szkole czy prowadzenie kawiarenki w II LO. Wszystkie przeanalizowaliśmy pod kątem ekonomicznym. W końcu wybraliśmy dwa najciekawsze pomysły. Wierzę, że realizacja obu zakończy się pełnym sukcesem, bo uczniowie są bardzo zaangażowani i pełni zapału - mówi Lucyna Rudnik, nauczyciel przedsiębiorczości i opiekunka projektu.

Wśród realizowanych projektów znajduje się darmowy portal edukacyjny Videomatma - Nauka poprzez film. Uczniowie chcą zarabiać, ucząc wirtualnie matematyki. Użytkownicy będą mogli na tym portalu oglądać darmowe filmy edukacyjne, które przygotują ich między innymi do matury.

Obecnie portal jest w budowie, a uczniowie razem z nauczycielami swojego LO nagrywają filmy instruktażowe. Poza filmami portal ma się zajmować e-learningiem, czyli korepetycjami online, jak i rozwiązywaniem zadań online między użytkownikami serwisu.

Videomatma rozpocznie działalność jeszcze przed egzaminem dojrzałości, tak aby mogli z niego skorzystać już tegoroczni maturzyści. Zespół "video" składa się z 18 osób. Jedną z nich jest Karolina Strona. - Dzięki temu projektowi możemy poczuć na własnej skórze, czym jest przedsiębiorczość, i rozwijać się, bo każdy ma swoje zadania. Moim jest m.in. kontakt z mediami - mówi.

Drugi pomysł to sieć internetowych sklepów z używaną odzieżą Elumpek.pl. Co ciekawe, portal znalazł się w finale krajowego konkursu na biznesplany - Biznesplany.pl. Pierwsza wersja serwisu wystartowała już 21 marca. Obecnie skład zespołu to 10 osób.

- Ubrania pozyskujemy ze sklepów odzieżowych i planujemy uruchomić komis. Za wygrane pieniądze z konkursu biznesplany.pl chcemy stworzyć platformę, gdzie każdy będzie mógł na Allegro i Szafa.pl sprzedać własną odzież z "szafy - mówi Patryk Suliga.

Uczniowie do sprawy podeszli bardzo profesjonalnie i każdą z grup podzielili na odpowiednie działy, dla sprawnego funkcjonowania firmy. Osobno działają piony sprzedaży, zaopatrzenia czy marketingu.
Autorzy projektu "Liceum na spółkę" liczą się z możliwym zamknięciem firm.

- Statystyki wykazują, że średnio 60-80 proc. firm jest zamykanych w ciągu czterech lat. Ja liczę na to, że chociaż jeden projekt z całego kraju osiągnie ogromny sukces. Mam nadzieję, że będzie to projekt z LO II. Uważam, że nawet dla jednego udanego projektu warto się zaangażować - mówi Patryk Suliga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska