Licealiści z III LO w Opolu dyskutują o wydarzeniach sprzed 20 lat

Marek Świercz
W III LO w Opolu trwa dwudniowa konferencja "Polska droga do wolności" poświęcona wydarzeniom pamiętnego 1989 roku. Referaty przygotowali uczniowie i naukowcy.

Konferencja, opatrzona podtytułem "Rok 1989 w historiografii, myśli politycznej i edukacji", stawia sobie ambitny cel pokazania tamtych zdarzeń z bardzo różnych perspektyw.

I tak prof. Jarosław Macała z Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotował referat na temat mitów i legend związanych z obradami Okrągłego Stołu, ale już dr Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego ma mówić o roli polskiej muzyki nowofalowej z walce o odzyskanie niepodległości a mgr Kamila Rokitnicka (też z Zielonej Góry) o wpływie "Solidarności" na rozwój polskiej myśli feministycznej.

Ciekawie zapowiadają się wystąpienia uczniów. Tomasz Warowny, tegoroczny maturzysta i laureat olimpiady wiedzy o Polsce, będzie się starał odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje coś takiego jak pokolenie 89.

- Stawiam tezę, że jest za wcześnie, by to stwierdzić - mówi nto. - Dla ludzi urodzonych w tym roku doświadczeniem pokoleniowym jest wejście Polski do Unii i śmierć Jana Pawła II. To pokolenie postpolityczne i ahistoryczne, spory działaczy sprzed lat są dla niego mało zrozumiałe.

Organizatorzy zadbali o klimat. O roku 1989 przypominają nie tylko okolicznościowe gazetki, ale także rozrzucone po całej szkole ulotki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska