Licealiści z Plastyczniaka zdobywali pierwsze doświadczenia na rynku pracy

Redakcja
Uczniowie opolskiego Plastyczniaka wzięli udział w projekcie unijnym „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu” . Odbyli ciekawe staże i zarobili pierwsze własne pieniądze.

Wśród uczniów Plastyczniaka, którzy skorzystali z tej możliwości były m.in. Angelika Dzieciuch z klasy IV PLP oraz Konstancja Nawrocka z VI OSSP, uczennice klas maturalnych. Obie odbywały staż w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

- Zgłosiłyśmy się do projektu, ponieważ chciałyśmy przyjrzeć się bliżej pracy w bibliotece i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe –mówią dziewczyny. – Nie bez znaczenia było też stypendium stażowe, czyli możliwość zarobienia pieniędzy.

Wielu młodych ludzi pracuje w wakacje. W barach, restauracjach, pubach i sklepach coraz częściej pracują dorywczo nie tylko studenci, ale i uczniowie szkół średnich. Wielu z nich nie chce wiązać z tymi miejscami pracy swej przyszłości zawodowej, choć niewątpliwie nabywają tam wiele cennych umiejętności. Staże oferują młodzieży miejsca pracy innego typu, zwykle niedostępne dla osób bez odpowiedniego wykształcenia, warto zatem z nich korzystać, a stypendium stażowe eliminuje problem wyboru między nabywaniem nowych kompetencji a wakacyjnym zarobkowaniem. Autorzy tego projektu pomyśleli również o kosztach dojazdu do pracy: stażystom przysługuje w tym zakresie zwrot poniesionych kosztów.

Nauka życia zawodowego zaczyna się od dopełnienia formalności, wizyty u specjalisty w zakresie medycyny pracy i szkolenia BHP. Angelika i Konstancja z wdzięcznością wspominają życzliwość pracowników biblioteki i przyjazną atmosferę. Praca wymagała od nich zaangażowania i kreatywności, a dzięki temu niosła satysfakcję.

- Poznałyśmy obsługę systemu bibliotecznego, zasady prowadzenia księgozbioru, pracę w archiwum - mówią. - Nauczyłyśmy się, jak wprowadzać do zasobów bibliotecznych nowe książki, jak je opisywać. Brałyśmy udział w działaniach związanych z promocją czytelnictwa. Nauczyłyśmy się obsługiwać drukarkę 3D, na której drukowałyśmy breloczki związane z bibliotecznym projektem. Współtworzyłyśmy grę terenową dla dzieci i młodzieży, opartą na serii popularnych powieści. Wzięłyśmy udział w kiermaszu książek i warsztatach artystycznych dla młodych czytelników.

Dziewczyny dużo się nauczyły, a ich pomysłowość została doceniona.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska