Targi nto - nowe

Licytacja na argumenty

Anna Listowska
Wczoraj wołczyńscy radni przyjęli uchwały o restrukturyzacji szkół podstawowych w Szumie, Skałągach i Rożnowie.

Oznacza to, że od września w tych trzech wiejskich szkołach funkcjonować miałyby klasy I-III. Uczniowie klas IV-VI przeniesieni zostaliby do innych szkół. Biorąc pod uwagę opinię rodziców, uczniowie klas IV-VI ze Skałągów i Rożnowa przeniesieni zostaliby do szkoły podstawowej nr 1 w Wołczynie, a uczniowie z Szumu - do szkoły podstawowej nr 2 w Wołczynie.
- Przyjęte uchwały to na razie zamiary restrukturyzacji - wyjaśnia Jerzy Muraszko, przewodniczący Rady Miejskiej w Wołczynie. - Teraz muszą zostać zaopiniowane przez kuratora oświaty. Wtedy dopiero radni głosować będą nad tymi uchwałami.

Ten punkt sesji wzbudził najwięcej emocji. W obronie szkół występowali nauczyciele i rodzice, którzy licznie przybyli na sesję. Emocje starał się łagodzić burmistrz.
- Argumenty rodziców i nauczycieli przemawiają za tym, aby nie przeprowadzać restrukturyzacji - mówił Leszek Wiącek. - Ale nie możemy zapomnieć o sytuacji ekonomicznej gminy. Musimy podjąć te trudne decyzje. Na zbilansowanie spraw oświatowych zabraknie nam 2 mln 700 tys. zł.
Nad planem przekształceń oświatowych przez miesiąc pracowała doraźna komisja ds. restrukturyzacji. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, koszty utrzymania poszczególnych jednostek, liczbę zatrudnionych osób oraz perspektywy rozwoju - opracowała trzy plany. Jeden z nich zakładał całkowitą likwidację podstawówek w Szumie i Rożnowie. Drugi - zmniejszenie liczby klas do I-III w szkołach w Rożnowie, Szumie, Skałągach, Krzywiczynach i Wierzbicy Dolnej. Trzeci wariant pozytywnie zaopiniował burmistrz i to ten, jako zamiar restrukturyzacji, został przyjęty na sesji.

Najliczniejszą i najbardziej aktywną grupę obrońców miała szkoła w Skałągach. W jej sprawie do rady miejskiej, burmistrza i komisji restrukturyzacyjnej wpłynęło najwięcej pism i protestów. Szkoła ma na swoim koncie wiele sukcesów, np. sportowych, jest szkołą najliczniejszą. Uczy się tam 55 uczniów. W szkole w Rożnowie uczniów jest 27, a w Szumie 32. Przedstawiciele obrońców szkoły w Skałągach próbowali nie dopuścić do głosowania nad uchwałą.
- Z naszym pismem, w którym zawarte są bardzo konkretne argumenty przemawiające za utrzymaniem wszystkich sześciu oddziałów, nie zapoznali się wszyscy członkowie komisji ds. restrukturyzacji i wszyscy radni - stwierdziła Beata Fednik, nauczycielka ze szkoły w Skałągach. - Dlatego mamy podstawy sądzić, że nie byli przygotowani merytorycznie do przygotowywania planu, a radni nie są przygotowani do podjęcia tej uchwały.

Burmistrz odpowiedział, że komisja podjęła decyzję na podstawie analizy konkretnych danych o wiele wcześniej, niż wpłynęło pismo. Chwilę potem dyskusja nabrała rumieńców, gdyż zarzucono radnemu Janowi Barowi, że nie reprezentuje interesów swoich wyborców ze Skałągów i w ogóle nie interesuje się sprawami tej wioski. Zdaniem części obecnych na sali to właśnie za namową radnego Bara rodzice uczniów z Rożnowa nie wyrazili zgody, aby ich dzieci przenieść do Skałągów.
- Osobiście zbierałem podpisy we wsi Rożnów. I wielu rodziców nie miało nic przeciwko temu, aby ich dzieci chodziły do szkoły w Skałągach. To robota radnego, który skłócił nasze wioski - mówił Henryk Franków ze Skałągów. - Uważamy, że należy zostawić wszystkie klasy w naszej wsi, a w Rożnowie klasy I-III. Tam jest przecież mniej dzieci niż u nas.

Nad emocjami usiłował zapanować przewodniczący Muraszko. - Chciałem przypomnieć państwu - zwrócił się do zebranych - że to decyzja wszystkich radnych, a nie tylko radnego Bara, dlatego proszę nie kierować ataków na jednego człowieka.
Ostatnia głos w dyskusji zabrała przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wołczynie Bożena Rusak. Jej zdaniem należałoby przede wszystkim przygotować koncepcję restrukturyzacji z uwzględnieniem tego, jak będzie wyglądać sytuacja za 3, 4 lata, a nie likwidować szkoły czy oddziały dla samej likwidacji, bez konkretnego planu. - Uważam, że na razie należy zostawić bez zmian szkołę w Skałągach, a w szkołach w Rożnowie i Szumie zmniejszyć oddziały do I-III - stwierdziła.
Radni jednak zdecydowaną większością głosów przyjęli uchwały o zamiarze likwidacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska