MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczba mieszkańców Opole i Opolskie 2020. Ilu mieszkańców żyje w regionie? Są najnowsze dane

Krzysztof Strauchmann
Sprawdzają się złe przepowiednie. Opolszczyzna się wyludnia. W 2019 roku ubyło nam prawie 4 tysiące mieszkańców. To tyle, co mała gmina.

Wojewódzki Urząd Statystyczny w Opolu opublikował opracowanie o sytuacji demograficznej Opolszczyzny w 2019 roku.

Najnowsze dane potwierdzają to, co prognozowali demografowie: Opolszczyzna się wyludnia i starzeje. Będziemy mieli z tym problemy. Są też lepsze wiadomości: Ubytek ludności udało się zatrzymać w Opolu. Wyhamował też proces migracji Opolan za granicę i do innych województw.

W 2019 roku w województwie ubyło prawie 4 tysiące ludzi (3 880), ale w porównaniu do roku 2015 liczba mieszkańców zmniejszyła się o 13,3 tysiąca, a to już średniej wielkości miasteczko. Od roku 2010 wyparowało nam 34,5 tysiąca ludzi.

Statystycy przewidują, że w 2030 roku liczba mieszkańców całej Opolszczyzny zmniejszy się do 902 tysięcy. To największy prognozowany ubytek ludności w kraju. Zdaniem GUS wyludnianie bardziej dotknie miast niż wiosek.

Do najszybciej wyludniających się powiatów należą: głubczycki, gdzie ubyło w ciągu roku prawie 8 ludzi w przeliczeniu na każde tysiąc mieszkańców; nyski i kędzierzyńsko-kozielski - ubyło średnio 7 osób na tysiąc; prudnicki i kluczborski – 6.

Tylko w 16 gminach WUS zanotował wzrost liczby ludności. Więcej mieszkańców mają Opole i powiat opolski. Najbardziej wyludniła się gmina Pawłowice, a najbardziej zaludniły Chrząstowice.

Demograficzne obciążenie

Rośnie średnia długość życia na Opolszczyźnie. Kobiety w 2019 roku żyły średnio 82 lata, mężczyźni 74,5 i jest to wynik lepszy od średniej dla całej Polski.

Mamy natomiast coraz gorszy wskaźnik obciążenia demograficznego, coraz więcej ludzi w wieku bezprodukcyjnym jest utrzymywanych przez malejącą grupę pracujących. Przybywa ludzi najstarszych, po 85. roku życia. Ubywa młodych i najmłodszych.

W całym roku 2019 na Opolszczyźnie urodziło się 8,5 tys. dzieci. To 7 procent mniej niż w roku 2010. W 2030 urodzeń może być nawet ok. 5,7 tysiąca. Najwięcej dzieci na 100 kobiet rodzi się w samym Opolu.

W ciągu 9 lat liczba najmłodszych (do 14 roku życia) spadła w województwie o 5 procent. Natomiast liczba osób 65+ urosła o 28,5 procent. Mamy obecnie 132 tysiące dzieci do 14 lat, ale w 2030 roku będziemy ich mieli niecałe 99 tysięcy.

Statystyka ujawnia też zmiany obyczajowe. W ciągu ostatnich 9 lat liczba małżeństw zmalała o 25 procent. Związki małżeńskie zawierają coraz starsze osoby (średni wiek młodych panien w 2019 to 28,2 lat, panów młodych – 30,4). Przybywa systematycznie rozwodów, choć mniej jest separacji. W 2019 orzeczono 1,6 tysiąca rozwodów. To ponad 35 procent zawartych w tym roku związków małżeńskich. 26 procent dzieci przyszło na świat poza małżeństwem.

Politycy od kilku lat debatują nad fatalną sytuacją Opolszczyzny, ale najnowsze dane pokazały, że niewiele z tego wynika. W najbliższych latach nasze władze lokalne czeka seria trudnych decyzji. Trzeba będzie zamykać szkoły, a budować domy starców. Dochody z podatku od pracujących spadną, wzrosną potrzeby na opiekę zdrowotną czy senioralną. To będzie wymagać odważnych decyzji, tymczasem starzejące się społeczeństwo generalnie woli święty spokój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska