Likwidacja oddziału psychiatrii w Opolu. Solidarna Polska ostro o decyzji władz regionu: "Załamanie służby zdrowia"

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Sprawa likwidacja oddziału psychiatrii to to tylko część debaty na temat kondycji opolskiejk służby zdrowia.
Sprawa likwidacja oddziału psychiatrii to to tylko część debaty na temat kondycji opolskiejk służby zdrowia. Mateusz Majnusz
Opolscy politycy Solidarnej Polski krytykują władze władze woj. opolskiego za zgodę na likwidację 40-łóżkowego oddziału psychiatrii dla dorosłych w Opolu. - To już kolejny przypadek likwidacji jednostek służby zdrowia i oddziałów szpitalnych przez Marszałka Województwa Opolskiego w naszym regionie i zapewne nie ostatni - podkreślają politycy tej partii w specjalnej uchwale.

To reakcja na decyzję sejmiku województwa opolskiego, który we wtorek 28 września 2021 przegłosował uchwałę dotyczącą zmiany statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. W praktyce zmiana ta oznacza likwidację oddziału psychiatrii.

- Solidarna Polska domaga się wycofania z decyzji o likwidacji przez zarząd województwa opolskiego, aby zapewnić pomoc mieszkańcom województwa opolskiego w zakresie psychiatrii. W szczególności w tak trudnych czasach pandemii - podkreśla Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski.

Politycy tej partii w przyjętej uchwale podkreślają, że to kolejny przypadek likwidacji jednostek służby zdrowia i oddziałów szpitalnych przez marszałka województwa opolskiego w naszym regionie. "Niedługo do koalicji PO-PSL-MN przylgnie łatka grabarzy służby zdrowia w województwie opolskim" - czytamy w uchwale.

Wyliczają, że wcześniej doszło do likwidacji ośrodka sanatoryjnego Aleksandrówka w Jarnołtówku, ośrodka rehabilitacji dla dzieci w Suchym Borze, niewiele brakowało też, aby doszło do zamknięcia SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

Zanim w tej konkretnej sprawie wypowiedział się sejmik, decyzję o likwidacji jednego z trzech oddziałów psychiatrycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu podjął dyrektor placówki Krzysztof Nazimek. Tłumaczył się brakiem lekarzy do pracy.

Dyrektor zwrócił się do samorządu województwa, któremu podlega szpital, aby w miejscu zlikwidowanego oddziału psychiatrycznego powołać zakład opiekuńczo-leczniczy na 35 łóżek.

Jak przekonują władze województwa opolskiego, likwidacja oddziału wynika nie tylko z deficytu kadry lekarskiej, ale także utrzymującej się od dłuższego czasu niskiej wyceny świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii.

– W tej sytuacji, aby wykorzystać posiadane zasoby i uruchomić uzupełniającą działalność w zakresie kompleksowej opieki psychiatrycznej podjęto decyzję o organizacji na bazie Oddziału C Zakładu Opiekuńczo Leczniczego - tłumaczy dyrektor Nazimek.

Dodaje, że zorganizowanie ZOL pozwoli na zatrudnienie całego zespołu terapeutycznego. Uchwała o zmianie w jednostce została przyjęta większością głosów koalicji PO-PSL-MN.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska