Likwidacja sądów odłożona w czasie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Ministerstwo Sprawiedliwości odkłada reformę sądownictwa do przyszłego roku.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zdecydował, że zapowiedziana na ten rok reforma polegająca między innymi na redukcji liczby sądów, zostanie odłożona do stycznia przyszłego roku.

- Chodzi o przeprowadzenie rzetelnych konsultacji ze środowiskiem, ale również z samorządowcami i mieszkańcami miast, w których istnieje ryzyko takiej likwidacji - wyjaśnia sędzia Waldemar Krawczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Opolu.

Ministerialni urzędnicy zbyt późno zorientowali się bowiem, że istnieje konieczność przeprowadzenia takich konsultacji.

- Nie spodziewali się, że ludzie będą protestować przeciwko reformie - mówi jeden z opolskich sędziów.

Jarosław Gowin przyznał również, że liczba sądów przeznaczonych do likwidacji, będzie mniejsza niż pierwotnie zakładano.

Pod koniec 2011 roku minister sprawiedliwości podjął decyzję o likwidacji 115 najmniejszych sądów w Polsce, czyli tych, w których pracuje nie więcej niż 14 sędziów.
Na Opolszczyźnie plan reformy zakładał likwidację czterech sądów rejonowych - w Prudniku, Brzegu, Oleśnie i Głubczycach. Po fali krytyki, ministerstwo zmieniło decyzję.

Według nowego projektu rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości zostają sądy w Brzegu i Prudniku. Likwidacji ulegną więc tylko sądy w Oleśnie i Głubczycach.

Ten pierwszy stanie się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Kluczborku, a drugi wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Prudniku. W środowisku sędziowskim mówi się natomiast, że istnieje jeszcze iskierka nadziei również dla sądów w Oleśnie i Głubczycach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska