List Ewy Cichoń w obronie obchodów 800-lecia Olesna

fot. Mirosław Dragon
fot. Mirosław Dragon
Zorganizowanie przez burmistrza Sylwestra Lewickiego obchodów 800-lecia miasta wzbudza kontrowersja, ponieważ pierwsza wzmianka o Oleśnie pojawiła się dopiero w 1226 roku, a w 1208 roku książę Henryk Brodaty zbudował tutaj tylko zamek myśliwski.

W obronie jubileuszu wystąpiła Ewa Cichoń, znawczyni dziejów Olesna, autorka książki "Olesno. Róża wśród lasów".
Oto treść listu:

Argumenty za jubileuszem 800-lecia Olesna
"W wypadku miasta Olesna wydaje się być pewnym, że zostało ono założone przez księcia Henryka Brodatego, pobożnego małżonka świętej Jadwigi. Tenże kazał mianowicie około roku 1208 tu wybudować zamek myśliwski i dał go umocnić…".
J. Lompa.

Zatem Olesno powinno obchodzić jubileusz VIII wieków swego istnienia. Wobec jednak licznych znaków zapytania należałoby przeanalizować materiał źródłowy, szukając prawdy historycznej na temat jego genezy.

Najstarszy z zachowanych dokumentów, po raz pierwszy wymieniający Olesno pod rokiem 1226, podaje informacje o znacznie już rozwiniętej osadzie z kościołem grodowym konsekrowanym przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca i o istniejącej już na jej terenie komorze celnej.

Nie znaczy to, że osada pojawiła się dopiero w 1226 r.

Większość badaczy dziejów Olesna, z których prac korzystał cytowany wyżej oleski dziejopis, jego początek upatruje w wystawieniu w 1208 r. zamku myśliwskiego przez Henryka Brodatego, co w efekcie doprowadziło do założenia grodu, a następnie miasta.
Wzmianki o jego powstaniu w Oleśnie podają następujące opracowania i źródła:

- F.A. Zimmermann, "Beyträge zur Beschreibung von Schlesiens" t. II, Brzeg 1783, ("Przyczynki do opisania Śląska“),

- J. Knie, "Alphabetisch-statistisch-topographishe Uebersicht der Dörfer, Flecken, Städte und anderen Orte der königl. Preusc. Provinz Schlesien etc", Breslau 1845, ("Alfabetyczno-statystyczno-topograficzne sprawozdanie o wioskach, osadach, miastach i innych miejscowościach królewskiej pruskiej prowincji Śląska“),

- N. Pohl, "Jahrbuche der Stadt Breslau", ("Rocznik miasta Wrocławia“),

-J. Lompa, "Geschichtliche Darstellung der merkwürdigsten Ereignisse in der Königlischen Kreisstadt Rosenberg", Koźle 1856, ( "Historyczne przedstawienie najosobliwszych zdarzeń w królewskim mieście powiatowym Oleśnie/Rosenberg"),

- W. Neugebauer, "Zur ältesten Stadtgeschichte von Rosenberg“, w: Heimatkalender des Kreises Rosenberg O/S 1932, ("Najstarsza historia miasta Olesna"),

-kronika burmistrza Olesna Piotra Dresowa z 1820 r.- "Historische Nachrichten über die Stadt Rosenberg“ zachowana w postaci odpisu oleskiego Magistratu z 24.09.1931,

-rękopiśmienna kronika kościelna napisana w języku polskim przez przeora oleskich augustianów Ojca Augustyna Blazika [Błazika] (1700-1708), który dane czerpał z bogatego archiwum klasztornego,

-krótki opis historii Olesna znajdujący się na obrazie przedstawiającym księcia Władysława II Opolczyka (1356-1401), zawieszonym w oleskim klasztorze, potem na plebanii (wizerunek i inskrypcja opisane w protokole wizytacyjnym parafii z XVIII w.),

-dokument wystawiony przez Bolka II w dniu 9 maja 1353 r. m.in. donosi, że książę podarował dawny zamek myśliwski sprowadzonym przez siebie z Wrocławia kanonikom regularnym-augustianom, którzy przekształcili go w siedzibę konwentu.
Dokładność i perfekcjonizm badaczy pruskich opierających się na dostępnych im dokumentach wyklucza jakiekolwiek historyczne konfabulacje.

Na podstawie źródeł dotyczących korzeni naszego miasta, lokowanego w późniejszym okresie (koniec XIII), śmiało możemy świętować 8 wieków Olesna, którego początki sięgają zbudowania zamku myśliwskiego przez jednego z najznakomitszych śląskich Piastów.

Także starożytni Rzymianie początek Rzymu wywodzili nie od powstania osady, czy później miasta, tylko od wyznaczenia jego granicy przez legendarnego Romulusa wokół wzgórza Palatynu.

Nie było tam wtedy ani jednej chaty, a właśnie to, od tego wydarzenia Rzymianie datowali nie tylko początek swojego miasta, ale i początek swojej rachuby czasu.

Ewa Cichoń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska