List motywacyjny. Pokaż się pracodawcy z dobrej strony

Jotel
Dobrze napisany list motywacyjny często decyduje o naszej przyszłości. Dziś podpowiadamy, jak uniknąć błędów.

Walka o pracę jest trudna. Zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, musisz przejść przez gęste sito formalności. Swojego CV nie zmienisz, bo zdobyte świadectwa mówią same za siebie, ale list motywacyjny to już inna sprawa. Tu możesz się pokazać z jak najlepszej strony.

Po pierwsze - objętość
List motywacyjny nie powinien mieć formy długiego elaboratu, bo zniecierpliwiony pracodawca odłoży plik kartek na bok. Dobrze zostanie przyjęte pismo objętości max. A4.

Po drugie - powtórki są źle widziane
W liście nie powtarzaj informacji zawartych w CV, a jedynie rozwijaj konkretne punkty swojego życiorysu zawodowego, udowadniając pracodawcy swoją przydatność na danym stanowisku pracy.

Po trzecie - adresat
Adresujemy treść pisma do konkretnej osoby, a nie np. do firmy czy działu kadr. Pamiętaj, że każdy to znaczy nikt.

Po czwarte - wykaż się wiedzą
Poszukując pracy, odpowiadaj nie tylko na konkretne oferty, ale też pytaj o możliwość zatrudnienia. W takiej sytuacji należy sprecyzować, jaka praca nas interesuje i na jakim stanowisku. List nie może być nijaką "kalką", którą przeczyta kilkudziesięciu pracodawców. Starając się o pracę, trzeba wykazać się wiedzą na temat danej firmy.

Po piąte - bądź konkretny
W rozwinięciu przejdź do konkretów, czyli krótkiej charakterystyki swoich umiejętności. Pokaż się z jak najlepszej strony! Jeśli nie spełniasz wszystkich warunków, jakie wymienił w ogłoszeniu pracodawca, zaznacz, że zamierzasz się rozwijać i podjąć kolejne szkolenia, aby sprostać wymaganiom firmy.
Zaproponuj konkretne rozwiązania. To utwierdzi pracodawcę, że ci na pracy zależy, a firma dużo zyska, zatrudniając cię. Zrezygnuj z oklepanych frazesów i komunałów. "Lanie wody" tylko ci zaszkodzi.

Po szóste - finansowe żądania zostaw na później
W liście motywacyjnym nie pisz o swoich żądaniach finansowych. Przyjdzie na to czas w czasie bezpośredniej rozmowy. Dlatego proś o interview (rozmowa kwalifikacyjna) i dopiero na niej określ swoje oczekiwania.

Pamiętaj
Czcionka listu powinna być przejrzysta, unikaj ozdobników i pogrubień. Standardowy odstęp (interlinia) wynoszący 1 należy poszerzyć do 1,25 - 1,5. Taki odstęp między wierszami ułatwi czytanie.
Jeśli masz trudności z pisaniem, skorzystaj z gotowych wzorów listów motywacyjnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska