Listopad z opolskimi zamkami: Książęca siedziba

Akcja specjalna "Zamki i pałace Opolszczyzny" zrealizowana z Totalizatorem Sportowym
Wideo
od 16 lat
W położonym stosunkowo niedaleko od Opola Niemodlinie już w okresie początków państwa polskiego istniał gród, który z czasem stał się siedzibą niemodlińskiego kasztelana. Gdy w okresie rozbicia dzielnicowego Niemodlin stał się jedną z siedzib opolskich książąt z dynastii Piastów w XIV wieku zbudowano dla nich gotycki zamek. W kolejnych wiekach budowla przeszła kilka gruntownych przebudów i do naszych czasów zachowała się jako rezydencja z przełomu renesansu i baroku.

Dziś publikujemy kolejny film z cyklu „Zamki i pałace Opolszczyzny”, tym razem zapraszamy Państwa do zamku w Niemodlinie, którego część pomieszczeń jest udostępniona do zwiedzania.

Od kilku lat zamek w Niemodlinie ma nowych właścicieli, którzy energicznie zabrali się za jego remont, dzięki czemu część pomieszczeń w najniższej kondygnacji budowli jest już udostępniona dla turystów. Jednakże ze względu na specyfikę ekspozycji i fakt, że część budowli wymaga jeszcze żmudnych prac remontowych, zwiedzanie jest możliwe wyłącznie w grupach oprowadzanych przez przewodników. Ilość chętnych do zwiedzania powoduje, że aby nie odejść z kwitkiem spod zamkowej bramy, dobrze jest wcześniej zadzwonić i zarezerwować bilety na konkretną godzinę.

Niemodliński zamek robi wrażenie zarówno swoją architekturą, jak i wielkością. Budowla góruje nad przebiegającą trasą średniowiecznego kupieckiego szlaku szosą z Nysy do Opola, w miejscu, gdzie szlak ten przekracza rzekę Ścinawę Niemodlińską. Kontrola nad tą przeprawą była powodem dla którego właśnie w tym miejscu powstał najpierw gród, a potem zamek.

W okresie rozbicia dzielnicowego, gdy Niemodlin stał się siedzibą jednej z linii rodu Piastów tutejszy zamek pełnił funkcje równorzędne z zamkiem na opolskim Ostrówku. W późniejszych wiekach stał się arystokratyczną siedzibą, której właściciele zamienili średniowieczną budowlę obronną w reprezentacyjną rezydencję z obszerną kaplicą i rodową kryptą.

W tzw. Polsce ludowej w zamku mieściła się szkoła i urzędy, a od końca lat 80 XX wieku, ze względu na postępujące zniszczenia zamek opuszczono i przeznaczono do sprzedaży. Przez lata budowla kupiona przez szemranych przedsiębiorców niszczała, dopiero obecni właściciele zdołali zatrzymać destrukcję i podjęli żmudne prace remontowe.

Zapraszamy do oglądania filmów o opolskich zamkach, już za tydzień - 23 listopada – zamek w Głogówku, a w poniedziałek 29 listopada – zamek w Koźlu.

Partnerem cyklu jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska