Lodówka społeczna w Opolu już czynna. Komu pomoże? Czego nie można do niej wkładać?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Lodówka społeczna stoi przy punkcie socjalnym PCK przy ul. Sienkiewicza 2 w Opolu, a więc nieopodal Solarisa. Może z niej korzystać każdy, ale warto przestrzegać kilku zasad.
Lodówka społeczna stoi przy punkcie socjalnym PCK przy ul. Sienkiewicza 2 w Opolu, a więc nieopodal Solarisa. Może z niej korzystać każdy, ale warto przestrzegać kilku zasad. Mirela Mazurkiewicz
Urządzenie działa przy punkcie socjalnym PCK w Opolu przy ul. Sienkiewicza 2, nieopodal Solarisa. Z pozostawionych tu produktów spożywczych, za darmo, może skorzystać każdy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

- Żyjemy w czasach, gdy stale jesteśmy bombardowani reklamami, które zachęcają nas, by kupować więcej i taniej. Podświadomie temu ulegamy - mówi Dawid Drożdż, pełniący obowiązki dyrektora opolskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. - Szczególnie po okresie świątecznym zostaje nam żywność, z którą nie bardzo wiadomo, co zrobić. Lodówka społeczna rozwiązuje ten problem. Mam nadzieję, że osoby, którym nie powodzi się zbyt dobrze, będą mogły liczyć na mieszkańców Opola.

- Gdy robimy rano śniadanie i przygotowaliśmy go za dużo, można oczywiście podzielić się nim z potrzebującymi, zostawiając nadmiar w lodówce - wtóruje mu Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. - Warto takie śniadanie opisać, na przykład wskazując składniki, bo być może z naszej pomocy skorzysta osoba z nietolerancją pokarmową lub alergią na określone produkty.

Do lodówki należy wkładać jedynie nieprzeterminowaną żywność, np. kaszę, ryż, makaron, cukier czy ciastka w nieuszkodzonych opakowaniach. Mogą to być też konserwy, sery, jogurty (również w oryginalnych opakowaniach) oraz owoce i warzywa. Jeśli wyrób jest domowy, powinien zawierać opis z datą jego przygotowania. Do lodówki nie mogą natomiast trafiać produkty napoczęte, m.in. w otwartych puszkach czy słoikach, surowe jaja i produkty na ich bazie (np. ciasta z kremem) oraz surowe mięso i produkty na jego bazie, np. tatar.

- Pamiętajmy, że lodówka społeczna nie jest miejscem, gdzie można się pozbyć rzeczy starych i zbędnych, które nam zalegają - mówi Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. - Chodzi o to, by dzielić się dobrem. Opole jest rozległym miastem i jeśli ten pomysł się przyjmie, to myślę, że warto go będzie rozpropagować w innych dzielnicach. Ludzi, którzy potrzebują wsparcia, jest coraz więcej.

Urządzenie stoi przy punkcie socjalnym PCK przy ul. Sienkiewicza 2 w Opolu, a więc nieopodal Solarisa. Bieżący nadzór nad lodówką ma koordynator, który m.in. codziennie będzie dokonywał pomiaru temperatury i przeglądu produktów żywnościowych, a także zadba o jej czystość. Lodówka będzie działała 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska